FootSam
FOOTBALL DATA

Cheltenham

League Two 2026/27 · Whaddon Road · Grundad 1887

12i tabellen
Poäng
4
Matcher
3
V–O–F
1–1–1
Mål
5–5
Målskillnad
0
Poäng/match
1.33
Vinstprocent
33 %
FormVFO
Hemma
Poäng/match
3.00
V–O–F
1–0–0
Mål
2–1
Borta
Poäng/match
0.50
V–O–F
0–1–1
Mål
3–4
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
14
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

23:e

13,66förväntad placering

  • 1:a2,4 %
  • 2:a2,7 %
  • 3:e3,1 %
  • 4:e3,3 %
  • 5:e3,5 %
  • 6:e3,7 %
  • 7:e3,8 %
  • 8:e3,9 %
  • 9:e4,1 %
  • 10:e4,1 %
  • 11:e4,1 %
  • 12:e4,3 %
  • 13:e4,4 %
  • 14:e4,5 %
  • 15:e4,6 %
  • 16:e4,6 %
  • 17:e4,7 %
  • 18:e4,9 %
  • 19:e4,8 %
  • 20:e4,9 %
  • 21:a4,9 %
  • 22:a4,9 %
  • 23:e5,1 %
  • 24:e5,0 %
Vinner ligan
2,4 %
Slutspel
14,3 %
Nedflyttning
10,1 %

Byggd på 48 av säsongens 552 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 3 matcher1.33 poäng per match
0123VFO123

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 6:a av 24Högsta placering 6, lägsta 14
1246810121416182022247:a6:aVFOV1234

Anfall och försvar

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1520 %15 %1116–3020 %20 %12 %31–4515 %1146–6020 %20 %12 %2161–7540 %20 %19 %1176–9020 %20 %26 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

1 mål i första halvlek, 4 i andra (80 % efter paus). Insläppta: 2 och 3 (60 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 5 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.33
Ligasnitt
1.35
Skillnad
-0.01 (-1.0 %)
I ligan
11 av 24
Gjorda mål per match
1.67
Ligasnitt
1.25
Skillnad
+0.42 (+33.3 %)
I ligan
7 av 24
Insläppta mål per match
1.67
Ligasnitt
1.25
Skillnad
+0.42 (+33.3 %)
I ligan
18 av 24

Stabilitet

Hållna nollor
0.0 %
Ligasnitt
30.2 %
Skillnad
-30.2 % (-100.0 %)
I ligan
17 av 24
Matcher utan mål
0.0 %
Ligasnitt
30.2 %
Skillnad
-30.2 % (-100.0 %)
I ligan
1 av 24

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

72.33 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
3.00
Ligasnitt
1.75
Skillnad
+1.25 (+71.4 %)
I ligan
1 av 24
Poäng per bortamatch
0.50
Ligasnitt
0.94
Skillnad
-0.44 (-46.7 %)
I ligan
13 av 24
Hemmafördel
2.50
Ligasnitt
0.81
Skillnad
+1.69 (+207.7 %)
Störst i ligan
2 av 24

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta obesegrade svit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 2

Ytterligheter

Största segrarna
32Yorkhemma · 2026-09-01
21Rotherhamhemma · 2026-08-15
Värsta förlusterna
12Swindon Townborta · 2026-08-22

Formationer

  • 4-1-4-12 matcher 67 %
  • 4-2-3-11 match 33 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
23W. Stanway25 år
327000006.30

Försvarare6

Spelare
327000206.27
5R. Cundy30 år
327001006.80
320000006.30
25P. Sweeney31 år
218001106.65
21G. Nurse27 år
216100006.55
6J. Wilson37 år
19000006.70

Mittfältare6

Spelare
8C. McCann24 år
326920007.07
318100006.95
14R. Broom29 år
317921006.93
26J. Shipley28 år
315400006.27
213400206.40
33F. Willcox20 år
310300106.45

Anfallare4

Spelare
19J. Evans18 år
320711006.90
9K. Otchere19 år
212100005.95
18A. Weimann35 år
311500006.43
37300106.50

2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.