Nottingham Forest
Premier League 2023/24 · The City Ground · Grundad 1865
- Poäng
- 32
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 9–9–20
- Mål
- 49–67
- Målskillnad
- -18
- Poäng/match
- 0.95
- Vinstprocent
- 24 %
- G. Brazil
- S. Ireland
- S. Coopertill 1 dec
- Nuno Espírito Santofrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 5
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 21
Lika i paus
19matcher
- 4
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.05mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.00
- Hemma
- 3.11
- Borta
- Över 1.5 mål33 av 3887 %
- Över 2.5 mål21 av 3855 %
- Över 3.5 mål15 av 3839 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
20 mål i första halvlek, 30 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 27 och 35 (54 % efter paus).
Bygger på 51 gjorda och 65 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 49 gjorda och 67 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.44 (-31.9 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- -0.35 (-21.3 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- +0.12 (+7.5 %)
- I ligan
- 15 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 20.7 %
- Skillnad
- -10.1 % (-49.0 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 20.7 %
- Skillnad
- +5.7 % (+27.4 %)
- I ligan
- 15 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.54 (-34.1 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.34 (-29.0 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 0.41
- Skillnad
- -0.20 (-48.7 %)
- Störst i ligan
- 17 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-120 matcher 53 %
- 4-3-37 matcher 18 %
- 5-4-14 matcher 11 %
- 3-4-2-12 matcher 5 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 4-1-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Murillo21 år | 32 | 2793 | 0 | 2 | 5 | — | 6.84 |
O. Aina26 år | 25 | 1719 | 1 | 1 | 3 | — | 6.76 |
N. Williams22 år | 31 | 1665 | 0 | 1 | 4 | — | 6.82 |
H. Toffolo27 år | 32 | 1485 | 1 | 3 | 3 | — | 6.77 |
M. Niakhaté27 år | 33 | 1465 | 1 | 0 | 5 | — | 6.70 |
W. Boly32 år | 20 | 1454 | 2 | 1 | 3 | — | 7.04 |
S. Aurier30 år | 12 | 834 | 0 | 2 | 2 | — | 6.83 |
G. Montiel26 år | 14 | 801 | 0 | 2 | 5 | 0 | 6.75 |
A. Omobamidele21 år | 11 | 780 | 0 | — | 2 | 0 | 6.57 |
Nuno Tavares23 år | 8 | 462 | 0 | — | 2 | — | 6.80 |
| 7 | 439 | 0 | — | 0 | — | 6.58 | |
S. McKenna26 år | 6 | 417 | 0 | — | 0 | — | 6.86 |
Felipe34 år | 7 | 373 | 0 | — | 4 | 0 | 6.61 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Gibbs-White23 år | 37 | 3160 | 5 | 10 | 9 | — | 7.24 |
R. Yates25 år | 35 | 1985 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.84 |
Danilo Santos22 år | 29 | 1795 | 2 | 2 | 4 | — | 6.86 |
O. Mangala25 år | 20 | 1571 | 1 | — | 6 | 0 | 6.71 |
N. Domínguez25 år | 32 | 1518 | 2 | 2 | 4 | — | 6.92 |
I. Sangaré25 år | 24 | 1043 | 0 | 0 | 6 | — | 6.79 |
| 21 | 1022 | 0 | 2 | 3 | — | 6.89 | |
G. Reyna20 år | 13 | 230 | 0 | 1 | 0 | — | 6.76 |
C. Kouyaté33 år | 12 | 204 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.56 |
B. Aguilera20 år | 1 | 15 | 0 | — | 0 | — | 6.30 |
Andrey Santos19 år | 1 | 7 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 | 2433 | 5 | 9 | 1 | 0 | 6.89 | |
C. Hudson-Odoi22 år | 30 | 1864 | 8 | 1 | 0 | — | 7.08 |
C. Wood31 år | 31 | 1808 | 14 | 1 | 0 | 0 | 6.92 |
T. Awoniyi25 år | 20 | 1055 | 6 | 3 | 2 | — | 6.84 |
D. Origi28 år | 20 | 598 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.58 |
B. Johnson22 år | 3 | 240 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Rodrigo Ribeiro18 år | 4 | 28 | 0 | 0 | 0 | — | 6.57 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 4 av 65 rader är märkta.
31 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.