The City Ground
Nottingham, Nottinghamshire, England·

- Kapacitet
- 30 576
- Underlag
- Naturgräs
Championship, Premier League, League Cup och 3 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 377 spelade matcher.
Har även hetat City Ground (2016–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Nottingham Forest på sin hemmaplan2011/12–2026
Visa säsong för säsong38 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Championship | 23 | 6 | 5 | 12 | 21 | 32 | -11 | 23 | 1.00 | 6 |
| 2011/12 | League Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 | 7 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2012/13 | Championship | 23 | 10 | 8 | 5 | 37 | 28 | +9 | 38 | 1.65 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Championship | 23 | 10 | 7 | 6 | 38 | 29 | +9 | 37 | 1.61 | 7 |
| 2013/14 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2013/14 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Championship | 23 | 9 | 5 | 9 | 37 | 32 | +5 | 32 | 1.39 | 5 |
| 2015/16 | Championship | 23 | 7 | 8 | 8 | 25 | 26 | -1 | 29 | 1.26 | 6 |
| 2015/16 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Championship | 23 | 12 | 4 | 7 | 42 | 30 | +12 | 40 | 1.74 | 5 |
| 2016/17 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Championship | 23 | 10 | 3 | 10 | 25 | 27 | -2 | 33 | 1.43 | 7 |
| 2017/18 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Championship | 23 | 13 | 4 | 6 | 34 | 21 | +13 | 43 | 1.87 | 9 |
| 2018/19 | League Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2019/20 | Championship | 23 | 10 | 5 | 8 | 27 | 27 | 0 | 35 | 1.52 | 8 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2020/21 | Championship | 23 | 6 | 8 | 9 | 21 | 24 | -3 | 26 | 1.13 | 7 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Championship | 24 | 13 | 4 | 7 | 44 | 24 | +20 | 43 | 1.79 | 9 |
| 2021/22 | FA Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2021/22 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 8 | 6 | 5 | 27 | 24 | +3 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2022/23 | League Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 5 | 5 | 9 | 27 | 30 | -3 | 20 | 1.05 | 2 |
| 2023/24 | FA Cup | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 9 | 5 | 5 | 26 | 16 | +10 | 32 | 1.68 | 8 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 8 | 5 | 0 | 3 | 14 | 6 | +8 | 15 | 1.88 | 5 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 4 | 8 | 7 | 20 | 23 | -3 | 20 | 1.05 | 4 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 376 | 154 | 93 | 129 | 525 | 453 | +72 | 555 | 1.48 | 110 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Nottingham Forest på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Nottingham Forest vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
25och 20 till
Räddade en poäng
43och 38 till
Tappade ledningen
54och 49 till
Läst ur målen i 375 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Nottingham Forest här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Leeds | 13 | 4 | 2 | 7 | 18 | 21 | -3 | 14 | 1.08 |
| Derby | 12 | 2 | 4 | 6 | 8 | 14 | -6 | 10 | 0.83 |
| Wolves | 11 | 4 | 6 | 1 | 17 | 11 | +6 | 18 | 1.64 |
| Birmingham | 11 | 2 | 4 | 5 | 13 | 18 | -5 | 10 | 0.91 |
| Brentford | 11 | 6 | 2 | 3 | 20 | 13 | +7 | 20 | 1.82 |
| Fulham | 10 | 5 | 2 | 3 | 17 | 15 | +2 | 17 | 1.70 |
| Cardiff | 10 | 8 | 0 | 2 | 15 | 8 | +7 | 24 | 2.40 |
| Brighton | 10 | 4 | 3 | 3 | 13 | 20 | -7 | 15 | 1.50 |
| Reading | 10 | 1 | 3 | 6 | 9 | 21 | -12 | 6 | 0.60 |
| Bristol City | 10 | 4 | 2 | 4 | 7 | 8 | -1 | 14 | 1.40 |
Visa alla69 klubbar
| Ipswich | 10 | 0 | 4 | 6 | 7 | 16 | -9 | 4 | 0.40 |
| Millwall | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 14 | +2 | 14 | 1.40 |
| Middlesbrough | 10 | 3 | 3 | 4 | 11 | 14 | -3 | 12 | 1.20 |
| Huddersfield | 9 | 4 | 0 | 5 | 9 | 14 | -5 | 12 | 1.33 |
| Blackburn | 9 | 4 | 2 | 3 | 12 | 12 | 0 | 14 | 1.56 |
| QPR | 9 | 1 | 3 | 5 | 4 | 14 | -10 | 6 | 0.67 |
| Sheffield Wednesday | 9 | 5 | 1 | 3 | 18 | 9 | +9 | 16 | 1.78 |
| Newcastle | 8 | 4 | 2 | 2 | 16 | 14 | +2 | 14 | 1.75 |
| Bournemouth | 8 | 3 | 4 | 1 | 12 | 10 | +2 | 13 | 1.63 |
| Preston | 8 | 3 | 3 | 2 | 8 | 7 | +1 | 12 | 1.50 |
| Aston Villa | 8 | 2 | 2 | 4 | 8 | 10 | -2 | 8 | 1.00 |
| Barnsley | 8 | 1 | 3 | 4 | 3 | 10 | -7 | 6 | 0.75 |
| Arsenal | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 7 | +1 | 8 | 1.14 |
| Burnley | 7 | 2 | 3 | 2 | 7 | 9 | -2 | 9 | 1.29 |
| Hull City | 7 | 5 | 0 | 2 | 9 | 7 | +2 | 15 | 2.14 |
| Manchester United | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 5 | +4 | 10 | 1.67 |
| Watford | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 11 | 1.83 |
| Leicester | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 14 | -4 | 6 | 1.00 |
| West Ham | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 12 | -5 | 6 | 1.00 |
| Crystal Palace | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.00 |
| Wigan | 6 | 2 | 0 | 4 | 12 | 13 | -1 | 6 | 1.00 |
| Bolton | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 15 | -11 | 1 | 0.17 |
| Blackpool | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.00 |
| Liverpool | 5 | 3 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 10 | 2.00 |
| Tottenham | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.20 |
| Sheffield Utd | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 7 | -2 | 4 | 0.80 |
| Norwich | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 9 | 1.80 |
| Rotherham | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.20 |
| Stoke City | 5 | 1 | 3 | 1 | 9 | 7 | +2 | 6 | 1.20 |
| Charlton | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 8 | 1.60 |
| Luton | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 5 | 1.00 |
| Everton | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | 2.50 |
| Chelsea | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| Manchester City | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Swansea | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | -4 | 4 | 1.00 |
| Southampton | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 7 | +1 | 3 | 1.00 |
| West Brom | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.33 |
| Coventry | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Peterborough | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| FC Porto | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| Sunderland | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Burton Albion | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fenerbahçe | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Fleetwood Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Walsall | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bradford | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bury | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Milton Keynes Dons | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oldham | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shrewsbury | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hartlepool United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Notts County | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 377 spelade matcher (5 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 377 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 978 mål, 524 av hemmalaget och 454 av gästen
Klockan bygger på 376 av arenans 377 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 978 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Nottingham Forest på arenan.
- 1L. Grabban26mål
- 2C. Wood22mål
- 3M. Gibbs-White20mål
- 4B. Assombalonga19mål
- 5B. Johnson18mål
- 6J. Lolley15mål
- 7M. Antonio13mål
- 8H. Lansbury13mål
- 9R. Yates13mål
- 10C. Hudson-Odoi11mål
Listorna bygger på 376 av arenans 377 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 978 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.