FootSam
FOOTBALL DATA

Real Betis

La Liga 2022/23 · Estadio La Cartuja de Sevilla · Grundad 1907

6i tabellen
Poäng
60
Matcher
38
V–O–F
17–9–12
Mål
46–41
Målskillnad
+5
Poäng/match
1.58
Vinstprocent
45 %
FormVVVFVV
Hemma
Poäng/match
1.68
V–O–F
9–5–5
Mål
26–18
Borta
Poäng/match
1.47
V–O–F
8–4–7
Mål
20–23
Placering under säsongen
Högsta
2
Lägsta
7
Räknad ur matchresultaten.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

60 poäng på 38 matcher1.58 poäng per match
0123VVVFVVFOVOFVOFOVFFVFVVVOOVFFVFOFVVOFVO1510152025303538

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 6:a av 20Högsta placering 2, lägsta 7
124681012141618203:a6:aVVVFVVFOVOFVOFOVFFVFVVVOOVFFVFOFVVOFVO1510152025303538

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

13matcher

10
Vann
3
Oavgjort
0
Förlust

Tappade 6 poäng av 39

Lika i paus

19matcher

5
Vann
6
Oavgjort
8
Förlust

Låg under i paus

6matcher

2
Vann
0
Oavgjort
4
Förlust

Räddade 6 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.29mål per match, båda lagens · 38 matcher

2.32
Hemma
2.26
Borta
  • Över 1.5 mål23 av 3861 %
  • Över 2.5 mål18 av 3847 %
  • Över 3.5 mål8 av 3821 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan8100–1518 %23 %13 %6316–3014 %7 %14 %7731–4516 %16 %15 %4946–609 %21 %19 %10861–7523 %19 %17 %6576–9014 %12 %16 %3191–1057 %2 %6 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

21 mål i första halvlek, 20 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 20 och 22 (51 % efter paus).

Bygger på 44 gjorda och 43 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.58
Ligasnitt
1.38
Skillnad
+0.20 (+14.2 %)
I ligan
6 av 20
Gjorda mål per match
1.21
Ligasnitt
1.26
Skillnad
-0.05 (-3.7 %)
I ligan
11 av 20
Insläppta mål per match
1.08
Ligasnitt
1.26
Skillnad
-0.18 (-14.1 %)
I ligan
6 av 20

Stabilitet

Hållna nollor
34.2 %
Ligasnitt
28.3 %
Skillnad
+5.9 % (+20.9 %)
I ligan
3 av 20
Matcher utan mål
34.2 %
Ligasnitt
28.3 %
Skillnad
+5.9 % (+20.9 %)
I ligan
13 av 20

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

minst 80minst 2.11 per match

Utvisningar

minst 15minst 0.39 per match

minst 12 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

8av 8100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.68
Ligasnitt
1.67
Skillnad
+0.01 (+0.8 %)
I ligan
10 av 20
Poäng per bortamatch
1.47
Ligasnitt
1.09
Skillnad
+0.38 (+34.6 %)
I ligan
5 av 20
Hemmafördel
0.21
Ligasnitt
0.58
Skillnad
-0.37 (-63.5 %)
Störst i ligan
17 av 20

Sviter

Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade i omgång 3
Längsta obesegrade svit
6 matcher
Slutade i omgång 26
Längsta förlustsvit
2 matcher
Slutade i omgång 20

Ytterligheter

Största segrarna
30Elchehemma · 2022-08-15
31Almeriahemma · 2022-10-16
31Espanyolhemma · 2023-04-15
Värsta förlusterna
04Barcelonaborta · 2023-04-29
03Valenciaborta · 2022-11-10
02Cadizhemma · 2023-04-09

Formationer

  • 4-2-3-137 matcher 97 %
  • 4-4-21 match 3 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter2

Spelare
Rui Silva28 år
26234026.92
C. Bravo39 år
1210800207.17

Försvarare12

Spelare
3125150436.92
2517680626.69
Luiz Felipe25 åravviker
2317680336.79
Y. Sabaly29 år
2716801126.93
21147332116.92
2614500416.67
15135003106.81
Abner22 år
2160926.40
105560006.89
64560106.58
1900007.20
11106.20

Mittfältare9

Spelare
352876187.09
332451366.89
31241443326.96
Rodri22 år
30160623006.81
3513801176.78
Joaquín41 år
2247802206.75
124400306.77
Juan Cruz22 år
61741106.47
Róber21 år
2520106.70

Anfallare7

Spelare
352382153216.86
3518171366.65
19139531306.75
N. Fekir29 år
1596522516.87
Juanmi29 år
229194306.57
2871121106.62
2130106.50

avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 37 rader är märkta.

7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.