Villarreal
La Liga 2024/25 · Estadio de la Cerámica · Grundad 1923
- Poäng
- 70
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 20–10–8
- Mål
- 71–51
- Målskillnad
- +20
- Poäng/match
- 1.84
- Vinstprocent
- 53 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
14matcher
- 10
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 8 poäng av 42
Lika i paus
14matcher
- 8
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.21mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.68
- Hemma
- 2.74
- Borta
- Över 1.5 mål32 av 3884 %
- Över 2.5 mål25 av 3866 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
33 mål i första halvlek, 29 i andra (41 % efter paus). Insläppta: 24 och 26 (50 % efter paus).
Bygger på 70 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 71 gjorda och 51 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.47 (+34.2 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- +0.56 (+42.7 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- +0.03 (+2.5 %)
- I ligan
- 11 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.7 %
- Skillnad
- -7.2 % (-28.2 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 25.7 %
- Skillnad
- -9.9 % (-38.5 %)
- I ligan
- 5 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 771 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- +0.20 (+12.6 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- +0.74 (+64.0 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 0.43
- Skillnad
- -0.54 (-124.2 %)
- Störst i ligan
- 18 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-234 matcher 89 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 4-3-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Diego Conde25 år | 33 | 1963 | 0 | 1 | 2 | — | 6.92 |
Luíz Júnior23 år | 17 | 1457 | 0 | 0 | 2 | — | 7.19 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sergi Cardona25 år | 36 | 2955 | 1 | 7 | 11 | — | 7.11 |
Logan Costa23 år | 35 | 2585 | 2 | 1 | 3 | — | 6.92 |
| 36 | 2560 | 0 | 1 | 7 | — | 6.90 | |
| 28 | 2232 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.89 | |
J. Foyth26 år | 19 | 1517 | 1 | 0 | 4 | 0 | 7.19 |
Raúl Albiol38 år | 28 | 1199 | 0 | 0 | 4 | — | 6.69 |
| 30 | 1114 | 0 | 0 | 1 | — | 6.66 | |
Pau Navarro19 år | 38 | 917 | 0 | 0 | 1 | — | 6.66 |
E. Bailly30 år | 12 | 627 | 0 | 0 | 2 | — | 6.55 |
Pedraza28 år | 12 | 453 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.78 |
Juan Bernat31 år | 10 | 236 | 0 | 1 | 0 | — | 6.69 |
Arnau Solà21 år | 1 | 12 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2607 | 7 | 9 | 9 | 0 | 7.50 | |
Santi Comesaña27 år | 37 | 2582 | 4 | 2 | 8 | — | 7.08 |
Dani Parejo35 år | 36 | 2277 | 3 | 3 | 8 | — | 7.05 |
P. Gueye25 år | 34 | 2231 | 4 | 0 | 6 | — | 7.04 |
Yeremy Pino21 år | 35 | 1949 | 4 | 7 | 11 | — | 6.93 |
Denis Suárez30 år | 21 | 601 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.75 |
Ramón Terrats23 år | 11 | 123 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7.05 |
Reque20 år | 1 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
T. Ojeda21 år | 1 | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.70 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Barry21 år | 35 | 2322 | 11 | 4 | 4 | 0 | 6.97 |
Ayoze Pérez31 år | 30 | 1976 | 19 | 2 | 4 | — | 7.24 |
N. Pépé29 år | 28 | 1495 | 3 | 6 | 3 | — | 7.10 |
Gerard Moreno32 år | 17 | 716 | 3 | 2 | 0 | 0 | 7.12 |
Ilias Akhomach20 år | 11 | 587 | 1 | 0 | 1 | — | 6.97 |
T. Buchanan25 år | 13 | 413 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.75 |
A. Danjuma27 år | 3 | 203 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.79 |
Pau Cabanes19 år | 10 | 153 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.45 |
Etta Eyong20 år | 12 | 46 | 1 | 0 | 0 | — | 6.75 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 61 rader är märkta.
29 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.