Frosinone
Serie B 2024/25 · Stadio Benito Stirpe · Grundad 1928
- Poäng
- 43
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 9–16–13
- Mål
- 37–50
- Målskillnad
- -13
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 24 %
- V. Vivarinitill 1 okt
- L. Grecofrån 1 okt
- P. Biancofrån 1 feb
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 5
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 13 poäng av 33
Lika i paus
14matcher
- 4
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.29mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.05
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål6 av 3816 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 16 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 25 och 25 (48 % efter paus).
Bygger på 35 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 50 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.20 (-14.9 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.25 (-20.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.08 (+6.8 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.3 %
- Skillnad
- -7.3 % (-25.7 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 28.5 %
- Skillnad
- +3.1 % (+11.0 %)
- I ligan
- 13 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 560 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.56
- Skillnad
- -0.40 (-25.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- +0.00 (+0.3 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 0.45
- Skillnad
- -0.40 (-88.4 %)
- Störst i ligan
- 17 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-5-213 matcher 34 %
- 4-3-310 matcher 26 %
- 3-4-2-15 matcher 13 %
- 3-4-34 matcher 11 %
- 4-1-4-12 matcher 5 %
- 5-4-12 matcher 5 %
- 4-3-2-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Cerofolini25 år | 36 | 3240 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.95 |
A. Sorrentino22 år | 29 | 180 | 0 | 0 | 0 | — | 6.60 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Monterisi22 år | 35 | 3089 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.87 |
E. Masciangelo28 år | 31 | 2312 | 0 | 3 | 3 | — | 6.95 |
A. Oyono23 år | 30 | 1974 | 1 | 1 | 2 | — | 6.79 |
R. Marchizza26 år | 22 | 1837 | 2 | 3 | 3 | — | 6.89 |
N. Corrado24 år | 32 | 1800 | 0 | 2 | 1 | — | 6.81 |
G. Bracaglia21 år | 26 | 1615 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.80 |
J. Oyono23 år | 31 | 1425 | 1 | 0 | 4 | — | 6.76 |
D. Biraschi30 år | 17 | 1277 | 0 | 0 | 4 | — | 6.81 |
D. Bettella24 år | 18 | 1139 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.78 |
Mateus Lusuardi20 år | 22 | 659 | 2 | 0 | 0 | — | 6.63 |
F. Lucioni36 år | 8 | 382 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.93 |
G. Di Chiara30 år | 4 | 308 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.30 |
S. Kalaj24 år | 8 | 272 | 0 | 0 | 1 | — | 6.67 |
G. Cittadini22 år | 4 | 169 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.72 |
P. Szymiński30 år | 1 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Darboe23 år | 26 | 1722 | 2 | 1 | 6 | 1 | 6.85 |
F. Gelli27 år | 17 | 1457 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.53 |
İ. Vural18 år | 19 | 869 | 0 | 0 | 1 | — | 6.74 |
Matteo Cichella18 år | 28 | 851 | 1 | 0 | 1 | — | 6.60 |
E. Bohinen25 år | 8 | 720 | 3 | 0 | 3 | — | 7.31 |
B. Kone24 år | 9 | 690 | 1 | 1 | 2 | 1 | 6.95 |
I. Koutsoupias23 år | 6 | 430 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.86 |
L. Garritano30 år | 14 | 397 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.57 |
José Machín28 år | 8 | 82 | 0 | 0 | 1 | — | 6.70 |
Filippo Grosso17 år | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | — | — |
Anfallare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Ambrosino20 år | 36 | 2221 | 5 | 3 | 3 | 0 | 6.97 |
G. Kvernadze21 år | 33 | 1659 | 3 | 5 | 2 | 0 | 6.90 |
G. Caso25 år | 22 | 1310 | 0 | 3 | 1 | — | 6.81 |
A. Partipilo29 år | 25 | 1224 | 3 | 0 | 4 | 0 | 6.92 |
T. Begić21 år | 22 | 1070 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.82 |
F. Ghedjemis21 år | 26 | 939 | 2 | 1 | 0 | — | 6.76 |
F. Tsadjout25 år | 15 | 679 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.90 |
E. Pecorino23 år | 20 | 665 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.67 |
F. Distefano20 år | 17 | 553 | 2 | 0 | 1 | — | 6.74 |
K. Barcella18 år | 21 | 487 | 0 | 1 | 1 | — | 6.80 |
L. Canotto30 år | 9 | 367 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.60 |
M. Çuni23 år | 3 | 215 | 1 | 0 | 0 | — | 6.83 |
A. Cichero18 år | 5 | 119 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
Fallou Sene19 år | 13 | 88 | 0 | 0 | 0 | — | 6.37 |
| 7 | 45 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 59 rader är märkta.
17 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.