Stadio Benito Stirpe
Frosinone, Italien·

- Kapacitet
- 16 310
- Underlag
- Naturgräs
Serie B, Serie A och Coppa Italia, oktober 2017 till augusti 2026. 184 spelade matcher.
Frosinone har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Frosinone på sin hemmaplan2017/18–2026
Visa säsong för säsong16 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | Serie B | 21 | 11 | 8 | 2 | 38 | 22 | +16 | 41 | 1.95 | 10 |
| 2018/19 | Serie A | 18 | 1 | 5 | 12 | 14 | 38 | -24 | 8 | 0.44 | 2 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Serie B | 21 | 10 | 5 | 6 | 29 | 20 | +9 | 35 | 1.67 | 8 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Serie B | 19 | 4 | 9 | 6 | 16 | 21 | -5 | 21 | 1.11 | 6 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Serie B | 19 | 10 | 6 | 3 | 34 | 16 | +18 | 36 | 1.89 | 8 |
| 2022/23 | Serie B | 19 | 14 | 3 | 2 | 35 | 11 | +24 | 45 | 2.37 | 13 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 7 | 4 | 8 | 28 | 32 | -4 | 25 | 1.32 | 3 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Serie B | 19 | 4 | 10 | 5 | 21 | 27 | -6 | 22 | 1.16 | 3 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Serie B | 19 | 12 | 5 | 2 | 42 | 15 | +27 | 41 | 2.16 | 9 |
| 2026/27 | Serie A | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 182 | 77 | 55 | 50 | 272 | 213 | +59 | 286 | 1.57 | 64 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Frosinone på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Frosinone vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
12och 7 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Läst ur målen i 182 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Frosinone här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pisa | 7 | 2 | 3 | 2 | 7 | 6 | +1 | 9 | 1.29 |
| Cittadella | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 6 | 0 | 9 | 1.50 |
| Empoli | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 13 | -1 | 8 | 1.33 |
| Ascoli | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Salernitana | 5 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6 | -6 | 2 | 0.40 |
| Spezia | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 7 | -1 | 5 | 1.00 |
| Venezia | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.40 |
| Brescia | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | -5 | 4 | 0.80 |
| Cremonese | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 3 | +3 | 7 | 1.40 |
| Palermo | 5 | 0 | 3 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 0.60 |
Visa alla61 klubbar
| Cosenza | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 4 | +2 | 8 | 1.60 |
| SPAL | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 6 | 1.50 |
| Parma | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 10 | -1 | 4 | 1.00 |
| Perugia | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.00 |
| Pescara | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.50 |
| Virtus Entella | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 9 | -6 | 1 | 0.25 |
| Pordenone | 4 | 1 | 3 | 0 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Juve Stabia | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 9 | -6 | 2 | 0.50 |
| Sudtirol | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 2 | +5 | 8 | 2.00 |
| Monza | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.75 |
| Sassuolo | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 |
| Cagliari | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 6 | -2 | 2 | 0.67 |
| Chievo | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Genoa | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 3 | 1.00 |
| Juventus | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 | 3.00 |
| Sampdoria | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | 1.33 |
| Benevento | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Bari | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.00 |
| Cesena | 3 | 0 | 1 | 2 | 6 | 9 | -3 | 1 | 0.33 |
| Ternana | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.33 |
| Lecce | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | 1.67 |
| Reggiana | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | 0.67 |
| Modena | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Carrarese | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 3 | 1.00 |
| Reggina | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.33 |
| Lazio | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 |
| AC Milan | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Napoli | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 |
| Udinese | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| AS Roma | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| Atalanta | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 3 | 1.50 |
| Crotone | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Fiorentina | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Torino | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Inter | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 6 | 3.00 |
| Avellino | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Padova | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Como | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Vicenza Virtus | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Catanzaro | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Mantova | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Bologna | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hellas Verona | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Novara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Carpi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Foggia | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| PRO Vercelli | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Trapani | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Alessandria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Monopoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 184 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 486 mål, 273 av hemmalaget och 213 av gästen
Klockan bygger på 184 av arenans 184 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 486 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Frosinone på arenan.
- 1C. Ciano22mål
- 2F. Dionisi15mål
- 3A. Raimondo9mål
- 4S. Mulattieri8mål
- 5L. Paganini7mål
- 6D. Ciofani7mål
- 7G. Charpentier7mål
- 8G. Kvernadze7mål
- 9M. Soulé7mål
- 10F. Ghedjemis7mål
Listorna bygger på 184 av arenans 184 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 486 mål.