Genoa
Serie A 2025/26 · Stadio Comunale Luigi Ferraris · Grundad 1893
- Poäng
- 41
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 10–11–17
- Mål
- 41–51
- Målskillnad
- -10
- Poäng/match
- 1.08
- Vinstprocent
- 26 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 5
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 24
Lika i paus
19matcher
- 4
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.42mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.32
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål20 av 3853 %
- Över 3.5 mål6 av 3816 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 27 i andra (63 % efter paus). Insläppta: 23 och 26 (53 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 49 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 41 gjorda och 51 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.29 (-21.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.13 (-11.1 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.13 (+10.6 %)
- I ligan
- 15 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 32.1 %
- Skillnad
- -8.4 % (-26.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 32.1 %
- Skillnad
- +7.4 % (+23.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.27 (-19.0 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.31 (-23.7 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.12
- Skillnad
- +0.04 (+33.3 %)
- Störst i ligan
- 9 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-5-218 matcher 47 %
- 3-4-2-19 matcher 24 %
- 4-2-3-17 matcher 18 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 1848 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6.93 | |
| 16 | 1395 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.99 | |
| 2 | 175 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.75 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 | 3217 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.80 | |
| 30 | 2623 | 5 | 1 | 7 | 0 | 7.23 | |
| 32 | 2606 | 0 | 2 | 4 | 0 | 6.68 | |
| 27 | 2214 | 2 | 1 | 4 | 1 | 6.84 | |
| 33 | 2185 | 1 | 5 | 2 | 0 | 6.94 | |
| 16 | 929 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.66 | |
| 13 | 843 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.71 | |
| 3 | 181 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.45 | |
| 2 | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.75 | |
| 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 | 3089 | 1 | 0 | 5 | 0 | 6.93 | |
| 36 | 2777 | 1 | 1 | 1 | 1 | 6.58 | |
| 34 | 2250 | 6 | 3 | 10 | 0 | 6.91 | |
| 28 | 1431 | 0 | 1 | 5 | 0 | 6.74 | |
| 13 | 736 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.62 | |
Alexsandro Amorim20 år | 11 | 561 | 0 | 0 | 1 | — | 6.74 |
| 8 | 401 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.78 | |
| 12 | 360 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.71 | |
| 4 | 190 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 4 | 107 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.70 | |
| 3 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 1 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 | |
| 0 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.20 | |
| 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38 | 2353 | 7 | 1 | 2 | 0 | 6.56 | |
Vítinha25 år | 35 | 2254 | 5 | 1 | 5 | — | 6.79 |
| 31 | 986 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6.59 | |
| 30 | 949 | 3 | 0 | 3 | 0 | 6.56 | |
| 20 | 675 | 3 | 1 | 1 | 0 | 6.99 | |
| 8 | 121 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.27 | |
| 2 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 1 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 | |
| 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
13 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.