Stadio Comunale Luigi Ferraris
Genova, Italien·

- Kapacitet
- 36 703
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, Serie B och Coppa Italia, augusti 2010 till augusti 2026. 459 spelade matcher.
Har även hetat Stadio Luigi Ferraris (2025–2027)
Genoa och Sampdoria har ytterligare 167 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Genoa
Genoa på den arena klubben delar2010/11–2025/26
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Serie A | 20 | 11 | 3 | 6 | 30 | 24 | +6 | 36 | 1.80 | 6 |
| 2011/12 | Serie A | 18 | 8 | 6 | 4 | 27 | 23 | +4 | 30 | 1.67 | 5 |
| 2012/13 | Serie A | 20 | 5 | 7 | 8 | 27 | 33 | -6 | 22 | 1.10 | 4 |
| 2013/14 | Serie A | 20 | 9 | 5 | 6 | 25 | 19 | +6 | 32 | 1.60 | 10 |
| 2014/15 | Serie A | 20 | 9 | 7 | 4 | 34 | 22 | +12 | 34 | 1.70 | 5 |
| 2019/20 | Serie A | 20 | 8 | 1 | 11 | 26 | 32 | -6 | 25 | 1.25 | 4 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | Serie A | 20 | 5 | 8 | 7 | 30 | 31 | -1 | 23 | 1.15 | 3 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | Serie A | 20 | 3 | 8 | 9 | 14 | 26 | -12 | 17 | 0.85 | 7 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Serie B | 19 | 12 | 6 | 1 | 29 | 10 | +19 | 42 | 2.21 | 13 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 8 | 6 | 5 | 27 | 22 | +5 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Serie A | 19 | 5 | 7 | 7 | 21 | 25 | -4 | 22 | 1.16 | 5 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | Serie A | 19 | 6 | 4 | 9 | 22 | 26 | -4 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2025/26 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 247 | 101 | 69 | 77 | 342 | 307 | +35 | 372 | 1.51 | 76 |
Historien
Rekorden — Genoa
Ytterligheterna för Genoa på den här arenan
Största segrar
Vändningarna — Genoa
Hur ofta Genoa vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
31och 26 till
Läst ur målen i 247 matcher.
Gästerna
Gästerna — Genoa
Hur det gått för lagen som mött Genoa här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sampdoria | 16 | 6 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 23 | 1.44 |
| Lazio | 11 | 5 | 2 | 4 | 18 | 13 | +5 | 17 | 1.55 |
| AC Milan | 11 | 8 | 2 | 1 | 19 | 8 | +11 | 26 | 2.36 |
| Cagliari | 11 | 2 | 2 | 7 | 5 | 16 | -11 | 8 | 0.73 |
| Napoli | 11 | 8 | 1 | 2 | 23 | 15 | +8 | 25 | 2.27 |
| Udinese | 11 | 3 | 4 | 4 | 16 | 15 | +1 | 13 | 1.18 |
| Juventus | 11 | 7 | 2 | 2 | 18 | 7 | +11 | 23 | 2.09 |
| AS Roma | 11 | 5 | 1 | 5 | 20 | 18 | +2 | 16 | 1.45 |
| Fiorentina | 11 | 5 | 5 | 1 | 21 | 13 | +8 | 20 | 1.82 |
| Inter | 11 | 5 | 4 | 2 | 14 | 8 | +6 | 19 | 1.73 |
Visa alla50 klubbar
| Atalanta | 10 | 5 | 5 | 0 | 20 | 13 | +7 | 20 | 2.00 |
| Bologna | 10 | 1 | 3 | 6 | 6 | 14 | -8 | 6 | 0.60 |
| Parma | 10 | 2 | 4 | 4 | 13 | 15 | -2 | 10 | 1.00 |
| Torino | 9 | 2 | 4 | 3 | 6 | 12 | -6 | 10 | 1.11 |
| Hellas Verona | 8 | 1 | 2 | 5 | 10 | 18 | -8 | 5 | 0.63 |
| Sassuolo | 7 | 1 | 2 | 4 | 10 | 14 | -4 | 5 | 0.71 |
| Lecce | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 10 | -5 | 2 | 0.33 |
| Chievo | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 12 | 2.40 |
| Empoli | 5 | 0 | 4 | 1 | 4 | 6 | -2 | 4 | 0.80 |
| Palermo | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 7 | -5 | 2 | 0.40 |
| Catania | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.75 |
| SPAL | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Benevento | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Cesena | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 1 | 0.33 |
| Salernitana | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Venezia | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Brescia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.33 |
| Como | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.67 |
| Ascoli | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bari | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0.00 |
| Frosinone | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Spezia | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Perugia | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Reggiana | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Modena | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Monza | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Siena | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 4 | 2.00 |
| Crotone | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Cittadella | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Novara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ternana | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cremonese | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Pescara | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sudtirol | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Vicenza Virtus | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Catanzaro | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Reggina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cosenza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 459 spelade matcher (4 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 459 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 1173 mål, 601 av hemmalaget och 572 av gästen
Klockan bygger på 457 av arenans 459 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1173 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Genoa på arenan.
- 1A. Guðmundsson17mål
- 2R. Palacio16mål
- 3M. Destro14mål
- 4G. Pandev13mål
- 5A. Bertolacci10mål
- 6D. Criscito10mål
- 7A. Pinamonti10mål
- 8Alberto Gilardino10mål
- 9A. Floro Flores9mål
- 10Marco Borriello8mål
Listorna bygger på 457 av arenans 459 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1173 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.