Genoa
Serie A 2016/17 · Stadio Comunale Luigi Ferraris · Grundad 1893
- Poäng
- 36
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 9–9–20
- Mål
- 38–64
- Målskillnad
- -26
- Poäng/match
- 0.95
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 18
Lika i paus
18matcher
- 4
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.68mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.53
- Hemma
- 2.84
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3868 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 23 i andra (56 % efter paus). Insläppta: 23 och 37 (61 % efter paus).
Bygger på 41 gjorda och 61 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 38 gjorda och 64 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.45 (-32.1 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.48 (-32.3 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- +0.21 (+14.0 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- -2.8 % (-11.6 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- +20.9 % (+87.8 %)
- I ligan
- 19 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.66
- Skillnad
- -0.35 (-20.9 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.55 (-48.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- +0.20 (+37.3 %)
- Störst i ligan
- 5 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-315 matcher 39 %
- 3-4-2-110 matcher 26 %
- 3-4-1-25 matcher 13 %
- 3-5-23 matcher 8 %
- 3-1-4-22 matcher 5 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Lamanna27 år | 21 | 1881 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
M. Perin23 år | 16 | 1359 | 0 | — | 1 | 1 | 6.71 |
Rubinho34 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 5.95 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Laxalt23 år | 36 | 3141 | 1 | 4 | 5 | 0 | 6.77 |
N. Burdisso35 år | 35 | 3127 | 0 | — | 10 | 0 | 6.91 |
A. Izzo24 år | 29 | 2589 | 0 | 2 | 5 | 0 | 6.99 |
E. Muñoz25 år | 31 | 2343 | 0 | — | 3 | 0 | 6.76 |
S. Gentiletti31 år | 15 | 1220 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6.75 |
L. Orbán27 år | 11 | 772 | 0 | — | 4 | 1 | 6.84 |
D. Biraschi22 år | 7 | 392 | 0 | — | 2 | — | 6.65 |
A. Beghetto21 år | 3 | 150 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
R. Fiamozzi23 år | 4 | 104 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Giovanni Marchese31 år | 1 | 8 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Lazović25 år | 33 | 2462 | 2 | 4 | 4 | 1 | 6.67 |
Luca Rigoni31 år | 31 | 2359 | 3 | 1 | 13 | 0 | 6.85 |
Miguel Veloso30 år | 23 | 1783 | 0 | 4 | 8 | 1 | 7.01 |
T. Rincón28 år | 16 | 1394 | 0 | 2 | 4 | 0 | 6.99 |
I. Cofie24 år | 15 | 1001 | 0 | 1 | 5 | 0 | 6.80 |
O. Ntcham20 år | 19 | 966 | 3 | 1 | 3 | — | 6.69 |
D. Cataldi22 år | 13 | 930 | 0 | — | 5 | 0 | 6.65 |
Edenílson26 år | 16 | 899 | 0 | 3 | 3 | 1 | 6.68 |
L. Ocampos22 år | 14 | 850 | 3 | — | 2 | 0 | 6.74 |
Oscar Hiljemark24 år | 14 | 803 | 2 | — | 0 | 0 | 6.75 |
A. Taarabt27 år | 6 | 209 | 0 | 3 | 0 | — | 6.75 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Simeone21 år | 35 | 2617 | 12 | 1 | 3 | 0 | 6.74 |
R. Palladino32 år | 12 | 855 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.64 |
G. Pandev33 år | 20 | 848 | 3 | — | 1 | 1 | 6.70 |
N. Ninković21 år | 17 | 652 | 2 | — | 3 | 0 | 6.83 |
L. Pavoletti27 år | 9 | 581 | 3 | — | 2 | 0 | 7.01 |
M. Pinilla32 år | 12 | 551 | 0 | — | 3 | 1 | 6.85 |
S. Gakpé29 år | 7 | 306 | 1 | — | 1 | 0 | 6.72 |
L. Morosini20 år | 4 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
P. Pellegri15 år | 3 | 74 | 1 | — | 0 | 0 | 6.57 |
11 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.