Chievo
Serie A 2016/17 · Stadio Marc'Antonio Bentegodi · Grundad 1929
- Poäng
- 43
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–7–19
- Mål
- 43–61
- Målskillnad
- -18
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 32 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 5
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 6 poäng av 21
Lika i paus
18matcher
- 5
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.74mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.89
- Hemma
- 2.58
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 3882 %
- Över 2.5 mål20 av 3853 %
- Över 3.5 mål12 av 3832 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 26 i andra (60 % efter paus). Insläppta: 24 och 31 (51 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 61 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.26 (-18.9 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.35 (-23.4 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- +0.13 (+8.6 %)
- I ligan
- 13 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- +2.5 % (+10.5 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- +2.5 % (+10.5 %)
- I ligan
- 12 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.66
- Skillnad
- -0.45 (-27.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.07 (-6.5 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- -0.38 (-70.6 %)
- Störst i ligan
- 18 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-1-231 matcher 82 %
- 4-3-2-14 matcher 11 %
- 4-4-1-12 matcher 5 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Sorrentino37 år | 34 | 3060 | 0 | — | 1 | 0 | 6.86 |
A. Seculin26 år | 4 | 360 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Gobbi35 år | 30 | 2604 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.84 |
F. Cacciatore29 år | 29 | 2509 | 1 | 2 | 7 | 1 | 6.86 |
D. Dainelli37 år | 26 | 2190 | 0 | — | 8 | 0 | 7.03 |
Alessandro Gamberini34 år | 20 | 1672 | 1 | — | 1 | 0 | — |
N. Spolli33 år | 21 | 1590 | 0 | — | 8 | 0 | 6.83 |
B. Cesar34 år | 17 | 1435 | 1 | — | 9 | 1 | 6.66 |
N. Frey32 år | 15 | 1181 | 0 | — | 2 | 0 | 6.99 |
F. Depaoli19 år | 6 | 444 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7.06 |
F. Costa21 år | 1 | 49 | 0 | — | 0 | 0 | 5.70 |
Gennaro Sardo37 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Radovanović27 år | 35 | 2891 | 0 | — | 10 | 0 | 6.97 |
V. Birsa30 år | 35 | 2786 | 7 | 9 | 5 | 0 | 6.91 |
L. Castro27 år | 33 | 2767 | 5 | 6 | 7 | — | 6.97 |
P. Hetemaj29 år | 23 | 1876 | 0 | — | 6 | 0 | 6.77 |
J. de Guzmán28 år | 27 | 1356 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.71 |
Mariano Julio Izco33 år | 25 | 1164 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.57 |
S. Bastien19 år | 12 | 799 | 1 | — | 0 | — | 6.50 |
N. Rigoni25 år | 12 | 500 | 1 | — | 2 | 0 | 6.39 |
S. Kiyine18 år | 7 | 65 | 0 | — | 1 | 0 | 6.37 |
V. Parigini20 år | 3 | 22 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Inglese24 år | 34 | 1965 | 10 | 4 | 0 | 0 | 6.82 |
Riccardo Meggiorini30 år | 27 | 1733 | 3 | — | 6 | 0 | 6.91 |
S. Pellissier37 år | 30 | 1729 | 9 | 2 | 1 | 0 | 6.81 |
A. Floro Flores33 år | 12 | 553 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.81 |
S. Gakpé29 år | 8 | 249 | 0 | — | 1 | 0 | 6.72 |
E. Vignato15 år | 2 | 31 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
L. Jallow20 år | 2 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
13 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.