FootSam
FOOTBALL DATA

R. Maran

Aktiv

Italy · 63 år · Brescia

361 matcher, 10 klubbar mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

361matcher
106–103–152V–O–F
1.17poäng/match
29 %vinstprocent
421poäng
403–507mål
-104målskillnad
86hållna nollor
106103152
Bäst iBrescia1.24 p/m63 matcher
Svagast iChievo1.16 p/m149 matcher
Bästa säsong20121.47 p/m38 matcher
Flest matcherChievo149 matcher

227 av 361 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Brescia2005–2006
Bari2006–2007
Triestina2007–2009
Vicenza Virtus2009–2010
Vicenza Virtus2010–2011
Varese2011–2012
Catania2012–2013
Chievo2014–2018
Cagliari2018–2020
Genoa2020
Pisa2022
Brescia2023–2024
Brescia2025–nu

Poäng per match, period för period

Catania 2012–20131.3644
Brescia 2023–20241.2847
Cagliari 2018–20201.2369
Brescia 2025–nu1.2015
Chievo 2014–20181.19143
Genoa 20201.0011
Catania 20140.7114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BresciaItaly2005–2006inga matcher i vår databas
BariItaly2006–2007inga matcher i vår databas
Triestina2007–2009inga matcher i vår databas
Vicenza VirtusItaly2009–2010inga matcher i vår databas
Vicenza VirtusItaly2010–2011inga matcher i vår databas
Varese2011–2012inga matcher i vår databas
CataniaItaly2012–2013441612165456601.36
CataniaItaly2014142481323100.71
ChievoItaly2014–20181434438611451911701.19
CagliariItaly2018–20206922192886104851.23
GenoaItaly2020113261320111.00
PisaItaly202240136111
BresciaItaly2023–2024471515176264601.28
BresciaItaly2025–nu154651315181.20

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.24 p/mBresciapå 63 matcher
Bästa målskillnad-0.08 per matchBrescia76–81 på 63 matcher
Flest matcher149Chievo44–41–64
Flest vinster44Chievopå 149 matcher
Flest poäng173Chievopå 149 matcher
Längsta sejour143 matcherChievo2014–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121314151617181920222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ChievoCagliariGenoaPisaBresciasnitt 1.17match 1361
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 227264 · 2018-12-262019-12-05Cagliari17 vinster av 38 · 5352
Svagaste sträckan0.53 p/m0.64 mot karriärsnittetMatch 265302 · 2019-12-082023-11-25CagliariGenoaPisaBrescia3 vinster av 38 · 4178

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.20.

4-3-1-2128 55.7 %1.20 p/m
4-3-2-137 16.1 %0.81 p/m
3-5-220 8.7 %1.10 p/m
4-4-217 7.4 %0.88 p/m
3-4-2-17 3 %
4-2-3-14 1.7 %
5-3-24 1.7 %
3-5-1-13 1.3 %
4-2-2-22 0.9 %
4-3-32 0.9 %
4-4-1-12 0.9 %
4-5-12 0.9 %
3-4-31 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Chievo
4-3-1-2
76
Cagliari
4-3-1-2
69
Brescia
4-3-1-24-3-2-1
63
Genoa
3-5-24-3-2-14-4-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 230 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Catania2012-08-262013-09-29

UnderHan1.36 44
EfterL. De Canio0.55 11−0.81

Catania2014-01-062014-03-31

FöreL. De Canio0.55 11
UnderHan0.71 14+0.16

Chievo2014-10-042018-04-28

FöreE. Corini1.18 61
UnderHan1.16 149−0.02

Cagliari2018-08-122020-03-01

UnderHan1.23 69
EfterW. Zenga1.08 12−0.15

Genoa2020-09-202020-12-20

FöreDavide Nicola1.32 22
UnderHan0.87 15−0.45
EfterD. Ballardini1.21 39+0.34

Pisa2022-08-062022-09-17

FöreLuca D'Angelo1.44 127
UnderHan0.29 7−1.15
EfterLuca D'Angelo1.41 32+1.12

Brescia2023-11-042024-12-08

UnderHan1.25 48
EfterP. Bisoli0.86 7−0.39

Brescia2025-02-022025-05-13

FöreP. Bisoli0.86 7
UnderHan1.20 15+0.34

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.08 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.201.39
HögstBrescia1.24 p/m på 63
LägstChievo1.16 p/m på 149
Spann0.08 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

R. Maran
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad361 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Maran med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.