Stadio Marc'Antonio Bentegodi
Verona, Italien·

- Kapacitet
- 39 211
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, Serie B och Coppa Italia, augusti 2010 till augusti 2026. 318 spelade matcher.
Har även hetat Stadio Marcantonio Bentegodi (2023–2026)
Hellas Verona och Chievo har ytterligare 142 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Hellas Verona
Hellas Verona på den arena klubben delar2013/14–2026/27
Visa säsong för säsong17 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Serie A | 20 | 11 | 3 | 6 | 36 | 28 | +8 | 36 | 1.80 | 6 |
| 2014/15 | Serie A | 20 | 7 | 6 | 7 | 29 | 32 | -3 | 27 | 1.35 | 3 |
| 2019/20 | Serie A | 19 | 9 | 5 | 5 | 29 | 25 | +4 | 32 | 1.68 | 5 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Serie A | 19 | 6 | 6 | 7 | 23 | 23 | 0 | 24 | 1.26 | 3 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Serie A | 19 | 9 | 3 | 7 | 34 | 25 | +9 | 30 | 1.58 | 4 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Serie A | 19 | 6 | 3 | 10 | 20 | 32 | -12 | 21 | 1.11 | 3 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 6 | 6 | 7 | 23 | 26 | -3 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Serie A | 19 | 4 | 5 | 10 | 15 | 36 | -21 | 17 | 0.89 | 5 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Serie A | 19 | 1 | 5 | 13 | 12 | 28 | -16 | 8 | 0.42 | 3 |
| 2025/26 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2026/27 | Serie B | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 182 | 61 | 44 | 77 | 237 | 273 | -36 | 227 | 1.25 | 38 |
Historien
Rekorden — Hellas Verona
Ytterligheterna för Hellas Verona på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Hellas Verona
Hur ofta Hellas Verona vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
15och 10 till
Räddade en poäng
21och 16 till
Läst ur målen i 181 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Hellas Verona
Hur det gått för lagen som mött Hellas Verona här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lazio | 9 | 4 | 3 | 2 | 15 | 12 | +3 | 15 | 1.67 |
| AC Milan | 9 | 8 | 0 | 1 | 17 | 6 | +11 | 24 | 2.67 |
| Napoli | 9 | 6 | 0 | 3 | 18 | 13 | +5 | 18 | 2.00 |
| Udinese | 9 | 3 | 3 | 3 | 8 | 10 | -2 | 12 | 1.33 |
| Juventus | 9 | 2 | 5 | 2 | 14 | 12 | +2 | 11 | 1.22 |
| AS Roma | 9 | 4 | 1 | 4 | 17 | 15 | +2 | 13 | 1.44 |
| Atalanta | 9 | 5 | 1 | 3 | 14 | 8 | +6 | 16 | 1.78 |
| Fiorentina | 9 | 5 | 1 | 3 | 15 | 10 | +5 | 16 | 1.78 |
| Torino | 9 | 7 | 2 | 0 | 20 | 9 | +11 | 23 | 2.56 |
| Inter | 9 | 7 | 2 | 0 | 27 | 7 | +20 | 23 | 2.56 |
Visa alla38 klubbar
| Sassuolo | 8 | 4 | 0 | 4 | 10 | 10 | 0 | 12 | 1.50 |
| Cagliari | 8 | 1 | 3 | 4 | 7 | 10 | -3 | 6 | 0.75 |
| Genoa | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 9 | -2 | 9 | 1.13 |
| Bologna | 8 | 2 | 4 | 2 | 10 | 10 | 0 | 10 | 1.25 |
| Sampdoria | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | -2 | 7 | 1.17 |
| Empoli | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 11 | +1 | 7 | 1.17 |
| Parma | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 12 | -4 | 4 | 0.67 |
| Lecce | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 8 | -5 | 3 | 0.60 |
| Chievo | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | 1.75 |
| Venezia | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 8 | -3 | 2 | 0.50 |
| Salernitana | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Spezia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.33 |
| Cremonese | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.33 |
| Monza | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 |
| Ascoli | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Cesena | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Como | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| SPAL | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Crotone | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Benevento | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bari | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Frosinone | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Brescia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Palermo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Catania | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Catanzaro | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 318 spelade matcher (6 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 318 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 769 mål, 378 av hemmalaget och 391 av gästen
Klockan bygger på 316 av arenans 318 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 769 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Hellas Verona på arenan.
- 1Luca Toni28mål
- 2G. Simeone12mål
- 3D. Lazović10mål
- 4A. Barák8mål
- 5J. Gómez Taleb8mål
- 6M. Faraoni7mål
- 7M. Zaccagni7mål
- 8C. Ngonge6mål
- 9S. Di Carmine6mål
- 10G. Caprari5mål
Listorna bygger på 316 av arenans 318 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 769 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.