Union Magdalena
Primera A 2019 · Estadio Sierra Nevada · Grundad 1953
8i tabellen
- Poäng
- 30
- Matcher
- 20
- V–O–F
- 8–6–6
- Mål
- 24–24
- Målskillnad
- 0
- Poäng/match
- 1.50
- Vinstprocent
- 40 %
FormFOVOFV
HemmaPoäng/match 2.00 V–O–F 6–2–2 Mål 16–10
BortaPoäng/match 1.00 V–O–F 2–4–4 Mål 8–14
Tränare
- H. Riveratill 1 jun
- P. Sarmiento1 jun–1 sep
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
45 poäng på 46 matcher0.98 poäng per match
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 26 i andra (65 % efter paus). Insläppta: 31 och 28 (42 % efter paus).
Bygger på 40 gjorda och 66 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
Poäng per match
0.98
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.33 (-25.5 %)
- I ligan
- 17 av 20
Gjorda mål per match
0.87
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.24 (-21.4 %)
- I ligan
- 17 av 20
Insläppta mål per match
1.43
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- +0.30 (+26.7 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
Hållna nollor
21.7 %
- Ligasnitt
- 30.5 %
- Skillnad
- -8.7 % (-28.6 %)
- I ligan
- 18 av 20
Matcher utan mål
32.6 %
- Ligasnitt
- 31.4 %
- Skillnad
- +1.2 % (+3.7 %)
- I ligan
- 12 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
minst 151minst 7.55 per match
Utvisningar
minst 8minst 0.40 per match
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
Poäng per hemmamatch
1.48
- Ligasnitt
- 1.62
- Skillnad
- -0.14 (-8.5 %)
- I ligan
- 13 av 20
Poäng per bortamatch
0.48
- Ligasnitt
- 1.01
- Skillnad
- -0.53 (-52.6 %)
- I ligan
- 20 av 20
Hemmafördel
1.00
- Ligasnitt
- 0.61
- Skillnad
- +0.39 (+64.6 %)
- Störst i ligan
- 3 av 20
Sviter
Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade efter 20 spelade matcher
Längsta obesegrade svit
4 matcher
Slutade efter 15 spelade matcher
Längsta förlustsvit
4 matcher
Slutade efter 24 spelade matcher
Ytterligheter
Största segrarna
Värsta förlusterna
Formationer
- 4-2-3-128 matcher 62 %
- 4-1-4-14 matcher 9 %
- 4-3-2-12 matcher 4 %
- 4-4-1-12 matcher 4 %
- 4-4-22 matcher 4 %
- 5-4-12 matcher 4 %
- 3-4-1-21 match 2 %
- 3-4-2-11 match 2 %
- 3-4-31 match 2 %
- 4-3-31 match 2 %
- 5-3-21 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Giraldo29 år | 29 | 2610 | 0 | — | 1 | 0 | 6.72 |
H. Ramírez34 år | 17 | 1530 | 0 | — | 2 | 0 | — |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yulián Gómez21 år | 37 | 3170 | 1 | 1 | 8 | 1 | 6.60 |
E. Restrepo22 år | 35 | 2936 | 2 | — | 2 | 0 | 6.79 |
| 14 | 1184 | 0 | — | 4 | 1 | 6.62 | |
B. Correa26 år | 14 | 1037 | 0 | — | 3 | 0 | 6.91 |
H. Pernía28 år | 10 | 779 | 0 | — | 4 | 1 | 6.54 |
D. Ruíz21 år | 10 | 665 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.56 |
| 6 | 540 | 0 | — | 2 | 0 | 6.74 | |
R. Lora21 år | 5 | 385 | 0 | — | 1 | 1 | 6.34 |
D. Rentería23 år | 5 | 377 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
A. Canchano19 år | 2 | 170 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.35 |
J. Peña19 år | 3 | 159 | 0 | — | 2 | 0 | 6.60 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Subero27 år | 39 | 3436 | 1 | 4 | 15 | 1 | 6.76 |
Abel Aguilar34 år | 41 | 3284 | 4 | 1 | 14 | 1 | 6.81 |
J. Valencia22 år | 38 | 3041 | 1 | — | 18 | 0 | 6.74 |
J. Pereira25 år | 41 | 2837 | 5 | 3 | 3 | 0 | 6.79 |
F. Battiste34 år | 31 | 2660 | 1 | 1 | 9 | 0 | 6.71 |
Uvaldo Luna Martínez25 år | 17 | 992 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.81 |
D. Ferreira39 år | 20 | 986 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.57 |
F. Cantillo21 år | 22 | 975 | 0 | 1 | 8 | 0 | 6.46 |
| 23 | 909 | 1 | 2 | 2 | 1 | 6.60 | |
| 15 | 907 | 1 | 3 | 5 | 0 | 6.96 | |
J. Villota26 år | 12 | 753 | 1 | 2 | 4 | 0 | 6.91 |
R. Hinojosa19 år | 13 | 480 | 2 | — | 2 | 0 | 6.97 |
J. Labastidas20 år | 8 | 446 | 0 | — | 0 | 0 | 6.75 |
L. Mosquera37 år | 11 | 303 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.56 |
Giovane de Jesus20 år | 7 | 152 | 0 | — | 2 | 0 | 6.53 |
| 4 | 87 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Márquez21 år | 34 | 2799 | 11 | 2 | 11 | 1 | 6.84 |
| 37 | 2682 | 5 | 3 | 11 | 0 | 6.96 | |
J. Blanco26 år | 14 | 1045 | 0 | — | 4 | 0 | 6.68 |
R. Blanco20 år | 16 | 644 | 3 | — | 4 | 0 | 6.68 |
D. Vega22 år | 8 | 305 | 0 | 3 | 2 | 0 | 6.66 |
| 3 | 77 | 0 | — | 0 | 0 | 6.23 | |
C. Mina19 år | 2 | 35 | 0 | — | 1 | 0 | — |
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.