Estadio Sierra Nevada
Santa Marta, Colombia·

- Kapacitet
- 16 000
- Underlag
- Naturgräs
Primera A och Copa Colombia, januari 2019 till november 2025. 97 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Union Magdalena på sin hemmaplan2019–2025
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | Primera A | 23 | 9 | 7 | 7 | 29 | 26 | +3 | 34 | 1.48 | 8 |
| 2019 | Copa Colombia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2020/21 | Copa Colombia | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021 | Copa Colombia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022 | Primera A | 20 | 6 | 7 | 7 | 17 | 22 | -5 | 25 | 1.25 | 5 |
| 2022 | Copa Colombia | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 7 | 1.75 | 0 |
| 2023 | Primera A | 19 | 6 | 9 | 4 | 25 | 26 | -1 | 27 | 1.42 | 4 |
| 2023 | Copa Colombia | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2024 | Copa Colombia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025 | Primera A | 19 | 4 | 8 | 7 | 22 | 26 | -4 | 20 | 1.05 | 4 |
| 2025 | Copa Colombia | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 | 2 |
| Totalt | 97 | 33 | 36 | 28 | 119 | 116 | +3 | 135 | 1.39 | 27 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Union Magdalena på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Union Magdalena vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
18och 13 till
Läst ur målen i 85 matcher. 12 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Union Magdalena här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Junior | 8 | 1 | 5 | 2 | 8 | 10 | -2 | 8 | 1.00 |
| America de Cali | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 2 | +6 | 11 | 1.83 |
| Millonarios | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 8 | 1.60 |
| Deportivo Pasto | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.00 |
| Internacional de Bogota | 5 | 0 | 3 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 0.60 |
| Deportivo Cali | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.75 |
| Independiente Medellin | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 1 | +8 | 10 | 2.50 |
| Envigado | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.25 |
| Bucaramanga | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 10 | 2.50 |
| Atletico Nacional | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
Visa alla32 klubbar
| Santa Fe | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 7 | 1.75 |
| Alianza Valledupar | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
| Deportes Tolima | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 7 | 1.75 |
| Águilas Doradas | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 1 | 0.25 |
| Jaguares | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Once Caldas | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Deportivo Pereira | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 |
| Huila | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Chico | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Patriotas | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.50 |
| Tigres FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fortaleza FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Popayan | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Real Santander | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 6 | -1 | 3 | 1.50 |
| Llaneros | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Leones FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Cortuluá | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bogota FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Real Cartagena | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barranquilla | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Depor FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cucuta | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 97 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 196 mål, 94 av hemmalaget och 102 av gästen
Klockan bygger på 85 av arenans 97 spelade matcher (88 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 196 mål. De 12 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Union Magdalena på arenan.
- 1R. Márquez17mål
- 2I. Camargo10mål
- 3R. Marquez7mål
- 4J. Sarmiento5mål
- 5G. Torres4mål
- 6Abel Aguilar4mål
- 7J. Pereira4mål
- 8R. Hinojosa4mål
- 9Luis Carlos Arias Cardona3mål
- 10J. Lloreda3mål
Listorna bygger på 85 av arenans 97 spelade matcher (88 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 196 mål. De 12 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.