Vila Nova
Serie B 2024 · Estádio Onésio Brasileiro Alvarenga · Grundad 1943
- Poäng
- 55
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 16–7–15
- Mål
- 42–54
- Målskillnad
- -12
- Poäng/match
- 1.45
- Vinstprocent
- 42 %
- Guilherme Alves
- Luizinho Lopes1 maj–1 okt
- Thiago Carvalho1 okt–1 nov
- Rafael Lacerdafrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 18
Lika i paus
19matcher
- 9
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 3
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 9 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.53mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.68
- Hemma
- 2.37
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål17 av 3845 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
12 mål i första halvlek, 24 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 22 och 24 (44 % efter paus).
Bygger på 41 gjorda och 55 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 42 gjorda och 54 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.07 (+5.4 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- +0.01 (+1.0 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- +0.33 (+29.8 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 32.9 %
- Skillnad
- -6.6 % (-20.0 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 32.9 %
- Skillnad
- -1.3 % (-4.0 %)
- I ligan
- 8 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.82
- Skillnad
- +0.44 (+24.1 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 0.92
- Skillnad
- -0.29 (-31.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 0.90
- Skillnad
- +0.73 (+81.3 %)
- Störst i ligan
- 2 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-213 matcher 34 %
- 4-1-4-112 matcher 32 %
- 4-2-3-17 matcher 18 %
- 4-3-35 matcher 13 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dênis Júnior25 år | 33 | 2880 | — | 0 | 2 | — | 6.83 |
Halls24 år | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.90 |
Försvarare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tiago Pagnussat33 år | 31 | 2681 | 3 | 2 | 8 | — | 7.21 |
Jemmes24 år | 31 | 2503 | 2 | 0 | 6 | — | 6.82 |
Elias24 år | 27 | 2165 | 2 | 4 | 2 | — | 6.98 |
Rhuan23 år | 28 | 1629 | 1 | 1 | 6 | — | 6.64 |
J. Quintero29 år | 19 | 1286 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.74 |
Dankler32 år | 7 | 576 | — | 0 | 4 | — | 6.61 |
É. Davis33 år | 7 | 482 | 1 | 1 | 1 | — | 6.84 |
Anderson Conceição34 år | 5 | 360 | — | 0 | 1 | — | 6.74 |
| 4 | 360 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 | |
Rian20 år | 9 | 275 | — | 0 | 1 | — | 6.80 |
Vanderley23 år | 4 | 270 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.80 |
Á. Silva30 år | 15 | 228 | — | 0 | 3 | — | 6.60 |
| 16 | 179 | — | 0 | 0 | — | 6.50 | |
Roberto33 år | 4 | 81 | — | 1 | 1 | — | 6.50 |
Leonardo18 år | 1 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 |
Fábio Almeida22 år | 12 | 67 | — | 0 | 0 | — | 6.43 |
Guilherme Lacerda23 år | 18 | 54 | — | 0 | 0 | — | 6.77 |
Marcondes31 år | 7 | 47 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cristiano24 år | 33 | 2831 | 0 | 0 | 11 | 0 | 6.92 |
João Vieira26 år | 29 | 2496 | 3 | 2 | 6 | — | 7.14 |
Ralf39 år | 25 | 1822 | — | 1 | 0 | — | 6.78 |
Igor Henrique32 år | 24 | 1766 | 2 | 2 | 11 | 0 | 6.88 |
| 31 | 1654 | 8 | 1 | 3 | — | 6.92 | |
João Vitor26 år | 22 | 1015 | 1 | 1 | 4 | — | 6.79 |
Arilson30 år | 15 | 930 | — | 0 | 1 | — | 6.67 |
Luciano Naninho31 år | 21 | 837 | 2 | 3 | 1 | 0 | 7.01 |
João Lucas23 år | 24 | 778 | 1 | 1 | 6 | 1 | 6.71 |
Geovane25 år | 12 | 756 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.76 |
Vitor Graziani19 år | 3 | 211 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.83 |
Du Fernandes22 år | 7 | 173 | 1 | 0 | 0 | — | 6.83 |
Bruno Matias25 år | 20 | 125 | — | 1 | 0 | — | 6.50 |
Higor Luiz de Souza19 år | 1 | 90 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.30 |
Carlos Miguel18 år | 1 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Gustavo Pajé19 år | 2 | 15 | — | 0 | 0 | — | 6.20 |
Estevão22 år | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.80 |
Anfallare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alesson25 år | 35 | 3087 | 11 | 6 | 4 | 0 | 7.15 |
Vinícius23 år | 29 | 2020 | 3 | 3 | 4 | — | 6.70 |
Júnior Todinho30 år | 23 | 1568 | 6 | 3 | 10 | — | 6.97 |
Henrique Almeida32 år | 31 | 1523 | 5 | 1 | 5 | — | 6.67 |
Juan Christian23 år | 15 | 973 | 1 | 1 | 1 | — | 6.63 |
Emerson Urso22 år | 30 | 753 | 3 | 0 | 2 | — | 6.79 |
Gabriel Silva25 år | 13 | 435 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.77 |
Gabriel Poveda25 år | 10 | 403 | 1 | 1 | 0 | — | 6.66 |
Denilson Junior28 år | 9 | 280 | — | 1 | 0 | — | 6.49 |
Apodi37 år | 28 | 258 | — | 1 | 2 | — | 6.60 |
Igor Torres24 år | 5 | 210 | 0 | — | 1 | 0 | 6.56 |
Caíque23 år | 2 | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Everton22 år | 1 | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.70 |
Sarjani20 år | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 73 rader är märkta.
22 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.