Vitoria
Serie B 2023 · Estádio Manoel Barradas · Grundad 1899
- Poäng
- 72
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 22–6–10
- Mål
- 50–31
- Målskillnad
- +19
- Poäng/match
- 1.89
- Vinstprocent
- 58 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
13matcher
- 12
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 39
Lika i paus
16matcher
- 9
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
9matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.13mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 1.89
- Hemma
- 2.37
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3866 %
- Över 2.5 mål14 av 3837 %
- Över 3.5 mål4 av 3811 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 27 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 12 och 20 (63 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 32 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 50 gjorda och 31 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.54 (+39.9 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- +0.27 (+25.6 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- -0.23 (-22.1 %)
- I ligan
- 3 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 35.5 %
- Skillnad
- +17.1 % (+48.1 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 35.5 %
- Skillnad
- -6.6 % (-18.5 %)
- I ligan
- 7 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.67
- Skillnad
- +0.69 (+41.5 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 1.03
- Skillnad
- +0.39 (+37.4 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- +0.31 (+48.1 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-121 matcher 55 %
- 3-4-2-15 matcher 13 %
- 3-4-35 matcher 13 %
- 4-3-34 matcher 11 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lucas Arcanjo24 år | 35 | 3105 | — | 2 | 2 | — | 7.10 |
Thiago Rodrigues34 år | 25 | 87 | — | — | 1 | — | 6.70 |
Dalton36 år | 2 | 47 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wagner Leonardo23 år | 33 | 2970 | 5 | — | 6 | — | 7.18 |
Camutanga29 år | 31 | 2548 | 1 | — | 10 | — | 6.98 |
Zé Marcos25 år | 30 | 2124 | — | — | 4 | — | 6.81 |
Zeca28 år | 26 | 1995 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.98 |
Claudinho22 år | 30 | 1755 | 3 | 1 | 3 | — | 6.85 |
Marcelo24 år | 19 | 1338 | 0 | — | 0 | 0 | 6.75 |
João Victor25 år | 16 | 974 | 0 | — | 4 | 0 | 6.80 |
Yan Souto21 år | 14 | 904 | 0 | — | 6 | 0 | 6.66 |
Felipe Vieira23 år | 12 | 785 | — | — | 2 | — | 6.67 |
Edson22 år | 8 | 561 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.70 |
Marco Antônio22 år | 24 | 495 | — | — | 4 | — | 6.55 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rodrigo Andrade26 år | 25 | 2028 | 2 | 2 | 10 | 0 | 6.88 |
Matheuzinho25 år | 31 | 1767 | 2 | 2 | 1 | — | 7.00 |
Dudu23 år | 20 | 1669 | 0 | 1 | 10 | 0 | 6.83 |
Railan23 år | 29 | 1243 | — | 1 | 2 | — | 6.69 |
Wellington Nem31 år | 28 | 1155 | 1 | 3 | 5 | — | 6.88 |
Gegê29 år | 28 | 1049 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.80 |
Giovanni Augusto33 år | 22 | 871 | 1 | 1 | 1 | — | 6.84 |
Matheus Trindade27 år | 12 | 619 | 1 | — | 4 | 0 | 6.75 |
Léo Gomes25 år | 13 | 507 | 1 | — | 2 | 0 | 6.71 |
Thiago Lopes26 år | 13 | 416 | 0 | — | 1 | 0 | 6.52 |
Diego Fumaça28 år | 5 | 163 | 0 | — | 2 | 0 | 6.90 |
Jhonny Lucas23 år | 14 | 114 | — | — | 1 | — | 6.56 |
D. Torres32 år | 5 | 64 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.60 |
Dionísio28 år | 1 | 14 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Osvaldo36 år | 29 | 2191 | 5 | 9 | 0 | — | 7.17 |
Léo Gamalho37 år | 24 | 1613 | 10 | — | 3 | — | 7.05 |
Zé Hugo23 år | 34 | 1209 | 3 | 1 | 2 | — | 6.72 |
Mateus Gonçalves28 år | 21 | 1203 | — | 3 | 4 | — | 6.65 |
Iury Castilho27 år | 15 | 1031 | 3 | — | 5 | — | 6.85 |
Welder28 år | 20 | 716 | 4 | — | 0 | 0 | 6.62 |
S. Tréllez33 år | 12 | 600 | 4 | 1 | 1 | 0 | 6.83 |
Rafinha30 år | 9 | 232 | — | — | 1 | — | 6.70 |
Pablo Diogo30 år | 5 | 94 | — | — | 1 | — | 6.52 |
20 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.