Chapecoense-sc
Serie B 2023 · Arena Condá · Grundad 1973
- Poäng
- 40
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 9–13–16
- Mål
- 38–43
- Målskillnad
- -5
- Poäng/match
- 1.05
- Vinstprocent
- 24 %
- Caio Júnior
- Argel Fuckstill 1 maj
- Gilmar Dall Pozzo1 maj–1 aug
- Claudinei Oliveirafrån 1 aug
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
5matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 15
Lika i paus
18matcher
- 5
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 1
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.13mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 1.74
- Hemma
- 2.53
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål13 av 3834 %
- Över 3.5 mål5 av 3813 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
10 mål i första halvlek, 25 i andra (63 % efter paus). Insläppta: 17 och 16 (39 % efter paus).
Bygger på 40 gjorda och 41 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 38 gjorda och 43 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.30 (-22.3 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- -0.05 (-4.5 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- +0.08 (+8.0 %)
- I ligan
- 13 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 35.5 %
- Skillnad
- -14.5 % (-40.7 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 35.5 %
- Skillnad
- +6.6 % (+18.5 %)
- I ligan
- 14 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.67
- Skillnad
- -0.52 (-30.8 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.03
- Skillnad
- -0.09 (-8.4 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- -0.43 (-67.1 %)
- Störst i ligan
- 17 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-113 matcher 34 %
- 4-4-212 matcher 32 %
- 4-3-35 matcher 13 %
- 5-3-25 matcher 13 %
- 5-4-12 matcher 5 %
- 4-3-1-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 | 2746 | 0 | — | 2 | 0 | 7.01 | |
João Paulo22 år | 15 | 495 | 0 | 1 | 0 | — | 6.70 |
| 32 | 324 | 0 | — | 0 | — | 7.15 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lucas Freitas22 år | 23 | 2050 | 0 | — | 1 | — | 6.84 |
Bruno Leonardo26 år | 24 | 1895 | 2 | — | 7 | 0 | 6.97 |
Cris Silva29 år | 27 | 1793 | 1 | 1 | 7 | 1 | 6.75 |
Rodrigo Freitas24 år | 19 | 1660 | 2 | — | 3 | 1 | 6.94 |
Mancha22 år | 31 | 1502 | 2 | 1 | 3 | — | 6.85 |
Ronei25 år | 23 | 1311 | 0 | 1 | 3 | — | 6.84 |
Felipe Albuquerque23 år | 22 | 1244 | 0 | — | 5 | 0 | — |
Victor Ramos33 år | 9 | 810 | 0 | — | 2 | 0 | 6.94 |
Victor Ferraz35 år | 11 | 764 | 0 | — | 0 | — | 6.72 |
Rafael Ribeiro27 år | 9 | 611 | 0 | — | 0 | 0 | 6.51 |
Douglas Borel21 år | 12 | 573 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.64 |
Fabiano33 år | 11 | 215 | 0 | — | 1 | — | 6.64 |
Cleylton30 år | 1 | 20 | 0 | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bruno Nazário28 år | 30 | 2327 | 8 | 6 | 3 | — | 7.22 |
Gustavo Cazonatti26 år | 29 | 2201 | 3 | 1 | 12 | 2 | 7.05 |
Giovanni Pavani26 år | 33 | 2132 | 2 | 2 | 5 | — | 6.84 |
Bruno Elesbão20 år | 29 | 1255 | 0 | 1 | 10 | — | 6.63 |
Felipe Ferreira28 år | 26 | 1007 | 1 | — | 2 | 0 | 6.55 |
Dudu Vieira29 år | 16 | 844 | 1 | — | 5 | 0 | 6.69 |
Marco Antônio25 år | 19 | 569 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.63 |
Kaio Mendes28 år | 27 | 548 | 0 | 1 | 3 | — | 6.72 |
P. Siles25 år | 12 | 521 | 0 | — | 5 | 0 | 6.58 |
Pablo Oliveira27 år | 8 | 388 | 0 | — | 3 | 1 | 6.58 |
Neto20 år | 8 | 206 | 1 | — | 1 | 0 | 6.64 |
Tomas Bastos30 år | 12 | 123 | 0 | — | 0 | — | 6.55 |
Lucas Alves21 år | 2 | 42 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
| 2 | 37 | 0 | — | 0 | 0 | 6.10 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alisson Farias27 år | 22 | 1474 | 4 | — | 1 | — | 6.92 |
Marcinho27 år | 22 | 1353 | 3 | 2 | 3 | — | 6.81 |
Kayke35 år | 19 | 1233 | 3 | 3 | 3 | — | 6.81 |
Henrique Dourado33 år | 13 | 671 | 0 | — | 4 | — | 6.57 |
Ribamar25 år | 11 | 633 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.65 |
Maxwell28 år | 12 | 456 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.75 |
Danrlei27 år | 14 | 429 | 0 | — | 3 | 0 | 6.49 |
Richard Rodrigues23 år | 10 | 374 | 0 | — | 0 | — | 6.78 |
Gabriel Xavier29 år | 9 | 198 | 1 | — | 2 | 1 | 6.58 |
Murilo26 år | 6 | 188 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.73 |
Diego Coser17 år | 1 | 11 | 0 | — | 1 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 58 rader är märkta.
17 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.