Palmeiras
Serie A 2024 · Nubank Parque · Grundad 1914
- Poäng
- 73
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 22–7–9
- Mål
- 60–33
- Målskillnad
- +27
- Poäng/match
- 1.92
- Vinstprocent
- 58 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
14matcher
- 14
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
16matcher
- 8
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.45mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.63
- Hemma
- 2.26
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 36 i andra (61 % efter paus). Insläppta: 12 och 22 (65 % efter paus).
Bygger på 59 gjorda och 34 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 60 gjorda och 33 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.55 (+40.5 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.36 (+29.2 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.35 (-29.0 %)
- I ligan
- 2 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +15.3 % (+56.9 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 26.8 %
- Skillnad
- +2.1 % (+7.8 %)
- I ligan
- 11 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 7 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
8av 8100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- +0.31 (+18.6 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- +0.79 (+75.9 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 0.64
- Skillnad
- -0.48 (-75.3 %)
- Störst i ligan
- 18 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-131 matcher 82 %
- 3-4-2-16 matcher 16 %
- 4-3-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Weverton36 år | 38 | 3330 | — | 1 | 2 | — | 7.27 |
Marcelo Lomba37 år | 34 | 90 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Gómez30 år | 27 | 2366 | 1 | 2 | 9 | 0 | 7.13 |
Murilo27 år | 27 | 2179 | 1 | 0 | 7 | — | 7.06 |
Marcos Rocha35 år | 28 | 1934 | 0 | 2 | 5 | 1 | 7.06 |
Vitor Nunes18 år | 18 | 1456 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.96 |
J. Piquerez25 år | 17 | 1318 | 2 | 0 | 2 | — | 7.17 |
Vanderlan21 år | 37 | 1065 | — | 3 | 0 | — | 6.67 |
Mayke31 år | 22 | 1032 | 1 | 0 | 7 | 0 | 6.92 |
Kaiky Naves21 år | 11 | 740 | — | 0 | 1 | — | 7.16 |
A. Giay20 år | 10 | 645 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.90 |
Luan30 år | 3 | 237 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.83 |
Gustavo Garcia22 år | 2 | 22 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2547 | 2 | 3 | 3 | — | 7.04 | |
A. Moreno24 år | 34 | 2524 | 1 | 1 | 6 | — | 6.91 |
Raphael Veiga28 år | 34 | 2495 | 11 | 3 | 3 | 1 | 7.43 |
R. Rios23 år | 24 | 1749 | 3 | 4 | 6 | — | 6.96 |
Caio Paulista25 år | 24 | 1204 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.78 |
| 21 | 1165 | 3 | 3 | 2 | — | 7.16 | |
Gabriel Menino23 år | 27 | 1060 | 1 | 0 | 7 | 1 | 6.91 |
Zé Rafael30 år | 27 | 980 | — | 2 | 7 | — | 6.77 |
Fabinho22 år | 38 | 532 | 1 | 0 | 2 | — | 6.73 |
| 5 | 384 | — | 0 | 1 | — | 6.92 | |
Romulo22 år | 9 | 173 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.86 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. López23 år | 36 | 2146 | 10 | 2 | 7 | — | 6.99 |
Estêvão16 år | 31 | 2114 | 13 | 9 | 4 | 0 | 7.34 |
Paulinho23 år | 25 | 1971 | 8 | 1 | 3 | — | 7.04 |
Rony28 år | 35 | 1716 | 4 | 2 | 4 | 0 | 6.83 |
Felipe Anderson30 år | 20 | 1317 | 2 | 2 | 0 | — | 7.16 |
Lázaro22 år | 18 | 770 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.82 |
| 18 | 538 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.78 | |
Endrick17 år | 6 | 456 | — | 0 | 3 | — | 6.72 |
Luis Guilherme18 år | 5 | 181 | — | 1 | 0 | — | 7.18 |
Luighi Hanri17 år | 15 | 28 | 1 | 0 | 0 | — | 6.75 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 4 av 59 rader är märkta.
25 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.