Santa Fe
Primera A 2023 · Estadio Nemesio Camacho El Campín · Grundad 1941
- Poäng
- 26
- Matcher
- 20
- V–O–F
- 7–5–8
- Mål
- 29–25
- Målskillnad
- +4
- Poäng/match
- 1.30
- Vinstprocent
- 35 %
- A. Julio
- P. Camps
- H. Riveratill 1 maj
- H. Bodhert1 jun–1 okt
- H. Bodhert1 jun–1 jun
- P. Peiranofrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 30 i andra (60 % efter paus). Insläppta: 29 och 24 (44 % efter paus).
Bygger på 50 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.06 (-4.3 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- +0.14 (+12.6 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- +0.20 (+17.8 %)
- I ligan
- 17 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.4 %
- Skillnad
- +2.1 % (+7.1 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- -4.2 % (-13.3 %)
- I ligan
- 8 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.74
- Skillnad
- +0.01 (+0.5 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- -0.12 (-13.8 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- +0.13 (+14.9 %)
- Störst i ligan
- 6 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-135 matcher 88 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Silva38 år | 19 | 1710 | 0 | — | 2 | 0 | 6.74 |
A. Mosquera31 år | 24 | 1519 | — | — | 0 | — | 6.73 |
J. Silva28 år | 10 | 895 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
L. Castellanos38 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Försvarare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Viáfara30 år | 37 | 3279 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.69 |
J. Aja29 år | 28 | 2346 | 2 | 1 | 9 | 1 | 6.90 |
J. Millán24 år | 24 | 1859 | 1 | — | 2 | — | 6.91 |
D. Mosquera30 år | 23 | 1815 | 0 | — | 9 | 0 | 6.68 |
V. Moreno28 år | 28 | 1795 | 2 | — | 4 | — | 6.85 |
| 15 | 1235 | — | — | 4 | — | 6.90 | |
M. Garavito22 år | 16 | 1000 | — | — | 5 | — | 6.64 |
D. Ramírez21 år | 10 | 856 | 0 | — | 4 | 0 | 6.78 |
F. Delgado23 år | 10 | 855 | 0 | — | 6 | 1 | 6.46 |
J. Monroy27 år | 12 | 799 | — | — | 2 | — | 6.71 |
M. Torres26 år | 7 | 611 | 0 | — | 3 | 0 | 6.73 |
Y. Velásquez23 år | 7 | 532 | 0 | — | 1 | 0 | 6.71 |
C. Moreno31 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
| 2 | 113 | — | 1 | 1 | — | 6.75 | |
J. Melendez21 år | 2 | 91 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
J. Ramírez32 år | 1 | 10 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
Mittfältare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Rojas25 år | 34 | 2456 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.75 |
F. Sambueza34 år | 34 | 2203 | 3 | 3 | 8 | 2 | 6.99 |
C. Marrugo37 år | 35 | 1700 | 2 | 5 | 2 | 1 | 6.83 |
| 20 | 1117 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.68 | |
J. González21 år | 25 | 1067 | 4 | 1 | 2 | — | 6.78 |
K. Londoño29 år | 13 | 638 | 0 | — | 2 | 0 | 6.74 |
E. Batalla21 år | 16 | 622 | — | 1 | 4 | — | 6.69 |
R. Manjarrés22 år | 15 | 500 | 0 | 5 | 2 | 0 | 6.94 |
K. Mantilla19 år | 6 | 494 | 0 | — | 1 | 0 | 6.95 |
J. Barboza32 år | 9 | 474 | 1 | — | 3 | 0 | 6.71 |
N. Moreno25 år | 15 | 373 | 1 | 3 | 2 | 0 | 7.00 |
J. Roa31 år | 11 | 331 | 0 | — | 2 | 0 | 6.50 |
K. Osorio29 år | 6 | 259 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6.66 |
E. Serje27 år | 7 | 224 | 0 | — | 3 | 0 | 6.90 |
D. Palacio25 år | 4 | 65 | 0 | — | 2 | 0 | 6.45 |
L. Rentería17 år | 2 | 62 | — | — | 1 | — | 6.00 |
D. Ibarra21 år | 3 | 36 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
W. Ovalle17 år | 1 | 24 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ángelo Rodríguez33 år | 28 | 1883 | 6 | 1 | 12 | — | 6.79 |
H. Rodallega37 år | 28 | 1836 | 11 | 2 | 4 | — | 7.24 |
J. Enamorado24 år | 20 | 1374 | 5 | 1 | 5 | 0 | 6.71 |
J. Torres18 år | 18 | 1032 | 1 | 1 | 8 | — | 6.78 |
Y. Moreno25 år | 17 | 895 | 4 | — | 4 | 0 | 6.59 |
W. Morelo35 år | 19 | 857 | 3 | — | 0 | 0 | 6.73 |
W. De La Rosa29 år | 15 | 731 | 1 | — | 6 | 0 | 6.76 |
E. Valencia26 år | 10 | 525 | 1 | — | 0 | — | 6.69 |
Jeferson Rivas25 år | 4 | 72 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
J. Ditta19 år | 4 | 41 | 0 | — | 1 | 0 | 5.90 |
H. McCormick17 år | 2 | 29 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 61 rader är märkta.
12 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.