FootSam
FOOTBALL DATA

Hubert Antonio Bodhert Barrios

Aktiv

Colombia · 54 år · Alianza Valledupar

421 matcher, 7 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

421matcher
142–127–152V–O–F
1.31poäng/match
34 %vinstprocent
553poäng
465–487mål
-22målskillnad
123hållna nollor
142127152
Bäst iOnce Caldas1.49 p/m115 matcher
Svagast iAlianza Valledupar1.22 p/m185 matcher
Bästa säsong20181.60 p/m42 matcher
Flest matcherAlianza Valledupar185 matcher

382 av 421 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Real Cartagena2008–2011
Llaneros2013–2015
Real Cartagena2015–2016
Jaguares2016–2017
Once Caldas2017–2020
Jaguares2023–2024

Poäng per match, period för period

Santa Fe 20231.5020
Once Caldas 2017–20201.46112
Jaguares 2023–20241.3816
Jaguares 2016–20171.3274
Alianza Valledupar 2021–20231.23110
Alianza Valledupar 2024–nu1.1872
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real CartagenaColombia2008–2011inga matcher i vår databas
Real CartagenaColombia2012inga matcher i vår databas
LlanerosColombia2013–2015inga matcher i vår databas
Real CartagenaColombia2015–2016inga matcher i vår databas
JaguaresColombia2016–2017742523267479981.32
Once CaldasColombia2017–20201124335341351191641.46
Águilas DoradasColombia202191446107
Alianza ValleduparColombia2021–20231103433431341431351.23
Santa FeColombia2023208662221301.50
Santa FeColombia2023inga matcher i vår databas
JaguaresColombia2023–2024166461617221.38
Alianza ValleduparColombia2024–nu722219317390851.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.49 p/mOnce Caldaspå 115 matcher
Bästa målskillnad+0.17 per matchOnce Caldas138–119 på 115 matcher
Flest matcher185Alianza Valledupar57–54–74
Flest vinster57Alianza Valleduparpå 185 matcher
Flest poäng225Alianza Valleduparpå 185 matcher
Längsta sejour112 matcherOnce Caldas2017–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Once CaldasÁguilas DoradasAlianza ValleduparSanta FeAlianza ValleduparSanta FeJaguaresAlianza Valleduparsnitt 1.31match 1421
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 64101 · 2017-09-162018-08-25JaguaresOnce Caldas19 vinster av 38 · 5548
Svagaste sträckan0.76 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 347384 · 2024-03-242025-02-08JaguaresAlianza Valledupar6 vinster av 38 · 2855

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.49 mot 1.37.

4-2-3-1193 55.6 %1.37 p/m
4-1-4-145 13 %1.49 p/m
4-3-345 13 %1.13 p/m
4-4-218 5.2 %1.00 p/m
5-4-118 5.2 %1.28 p/m
4-4-1-19 2.6 %
4-3-2-16 1.7 %
3-4-34 1.2 %
4-5-14 1.2 %
4-1-3-22 0.6 %
5-3-22 0.6 %
4-3-1-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Alianza Valledupar
4-2-3-14-3-3
167
Once Caldas
4-2-3-14-1-4-1
88
Jaguares
4-2-3-1
74
Santa Fe
4-2-3-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 347 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Jaguares2016-04-032017-11-30

UnderHan1.32 74
EfterJ. Rodríguez1.20 25−0.12

Once Caldas2018-02-032020-12-18

FöreW. Cifuentes1.12 49
UnderHan1.49 115+0.37

Alianza Valledupar2021-03-102025-05-25

FöreW. Gutiérrez0.30 10
UnderHan1.19 165+0.89

Santa Fe2023-06-092023-10-08

UnderHan1.36 22
EfterP. Peirano1.63 62+0.27

Jaguares2024-01-192024-03-31

FöreC. Hoyos0.75 8
UnderHan1.38 16+0.63
EfterJ. Méndez1.14 7−0.24

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2008
  • Copa ColombiaColombia2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.07snitt 1.331.64
HögstOnce Caldas1.49 p/m på 115
LägstAlianza Valledupar1.22 p/m på 185
Spann0.27 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.11 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Hubert Antonio Bodhert Barrios
  • Rutinerad421 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hubert Antonio Bodhert Barrios med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare