Metz
Ligue 1 2017/18 · Stade Saint-Symphorien · Grundad 1932
- Poäng
- 26
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 6–8–24
- Mål
- 34–76
- Målskillnad
- -42
- Poäng/match
- 0.68
- Vinstprocent
- 16 %
- P. Hinschbergertill 1 okt
- J. Pinot1 okt–1 okt
- F. Hantz1 nov–1 maj
- F. Antonettifrån 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
5matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 10 poäng av 15
Lika i paus
17matcher
- 4
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
16matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.89mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.79
- Hemma
- 3.00
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3879 %
- Över 2.5 mål21 av 3855 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 20 i andra (57 % efter paus). Insläppta: 31 och 41 (55 % efter paus).
Bygger på 35 gjorda och 75 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 34 gjorda och 76 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.69 (-50.2 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.46 (-34.2 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.64 (+47.1 %)
- I ligan
- 20 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.5 %
- Skillnad
- -17.0 % (-61.7 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 27.5 %
- Skillnad
- +14.6 % (+53.1 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.62
- Skillnad
- -0.93 (-57.7 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.44 (-39.4 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 0.49
- Skillnad
- -0.49 (-100.0 %)
- Störst i ligan
- 18 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-120 matcher 53 %
- 5-4-15 matcher 13 %
- 4-5-14 matcher 11 %
- 4-4-23 matcher 8 %
- 4-1-4-12 matcher 5 %
- 4-3-32 matcher 5 %
- 3-4-31 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Kawashima34 år | 29 | 2570 | 0 | — | 0 | 1 | 6.73 |
T. Didillon21 år | 9 | 810 | 0 | — | 0 | 0 | 6.52 |
Q. Beunardeau23 år | 1 | 38 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Niakhaté21 år | 35 | 3104 | 0 | 1 | 8 | 0 | 6.80 |
F. Diagne27 år | 29 | 2241 | 1 | 1 | 8 | 2 | 6.78 |
J. Riviérez28 år | 26 | 2066 | 0 | — | 6 | 0 | 6.74 |
I. Balliu25 år | 25 | 1952 | — | 1 | 6 | — | 6.70 |
Julian Palmieri30 år | 15 | 1130 | 0 | — | 4 | 1 | 6.70 |
V. Selimović20 år | 13 | 1058 | 0 | — | 4 | 1 | 6.71 |
Benoît Assou-Ekotto33 år | 13 | 1053 | 0 | — | 2 | 2 | — |
Milan Biševac33 år | 10 | 714 | 0 | — | 1 | 0 | 6.69 |
M. Udol21 år | 6 | 352 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
Nicolas Basin19 år | 5 | 312 | 1 | — | 1 | 0 | 6.74 |
D. Lempereur18 år | 3 | 140 | 0 | — | 0 | 0 | 6.27 |
S. Falette25 år | 1 | 90 | — | — | 0 | — | 6.20 |
L. Goudiaby20 år | 2 | 85 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Cohade32 år | 38 | 3301 | 1 | 3 | 5 | 0 | 6.95 |
M. Dossevi29 år | 30 | 2516 | 1 | 11 | 2 | 0 | 7.08 |
G. Poblete24 år | 25 | 1650 | 0 | — | 1 | 0 | 6.73 |
F. Mollet25 år | 22 | 1415 | 7 | 1 | 6 | 0 | 6.87 |
G. Mandjeck28 år | 14 | 970 | 0 | 1 | 5 | 0 | 6.61 |
C. Philipps23 år | 11 | 852 | 0 | — | 4 | 0 | 6.66 |
D. Miličević31 år | 12 | 714 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6.87 |
Cafú24 år | 10 | 682 | — | — | 2 | — | 6.44 |
Y. Jouffre33 år | 4 | 275 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
F. Boulaya24 år | 7 | 172 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.54 |
A. Jallow18 år | 2 | 131 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
G. Hein20 år | 3 | 81 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Roux29 år | 35 | 2845 | 15 | 1 | 8 | 0 | 7.01 |
E. Rivière27 år | 28 | 2016 | 5 | 2 | 1 | 0 | 6.80 |
O. Nguette23 år | 17 | 1020 | 0 | — | 3 | 0 | 6.51 |
I. Niane18 år | 30 | 830 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.72 |
B. Fernández22 år | 7 | 121 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
V. Thill17 år | 1 | 26 | — | — | 0 | — | 6.70 |
H. Diallo22 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
L. Fournier19 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
5 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.