Saint Etienne
Ligue 1 2021/22 · Stade Geoffroy-Guichard · Grundad 1920
- Poäng
- 32
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 7–11–20
- Mål
- 42–77
- Målskillnad
- -35
- Poäng/match
- 0.84
- Vinstprocent
- 18 %
- J. Sablé
- G. Printant
- C. Pueltill 1 dec
- P. Duprazfrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 2
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 6 poäng av 12
Lika i paus
17matcher
- 3
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
17matcher
- 2
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 12 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.13mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.26
- Hemma
- 3.00
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 3882 %
- Över 2.5 mål22 av 3858 %
- Över 3.5 mål16 av 3842 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
21 mål i första halvlek, 21 i andra (41 % efter paus). Insläppta: 31 och 43 (53 % efter paus).
Bygger på 51 gjorda och 81 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 44 gjorda och 79 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.52 (-37.8 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.30 (-21.6 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.57 (+40.9 %)
- I ligan
- 19 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- -15.5 % (-60.8 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 25.5 %
- Skillnad
- -3.0 % (-11.7 %)
- I ligan
- 8 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
9av 1090 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- -0.60 (-38.6 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- -0.43 (-36.7 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.36
- Skillnad
- -0.16 (-44.8 %)
- Störst i ligan
- 12 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-1-29 matcher 23 %
- 4-2-3-17 matcher 18 %
- 4-3-35 matcher 13 %
- 5-4-15 matcher 13 %
- 3-4-34 matcher 10 %
- 4-4-24 matcher 10 %
- 3-4-2-13 matcher 8 %
- 4-3-1-22 matcher 5 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Kolodziejczak29 år | 30 | 2568 | 2 | 3 | 4 | 1 | 6.73 |
M. Nadé22 år | 30 | 2567 | 1 | — | 4 | 0 | 6.81 |
H. Moukoudi23 år | 24 | 1656 | 0 | — | 3 | 0 | 6.75 |
Y. Maçon22 år | 22 | 1538 | 0 | — | 7 | 0 | 6.50 |
E. Mangala30 år | 15 | 1303 | 1 | — | 9 | — | 6.53 |
M. Trauco28 år | 17 | 1113 | 1 | — | 3 | 0 | 6.68 |
S. Sow19 år | 13 | 989 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.94 |
Y. Neyou24 år | 16 | 941 | 0 | — | 3 | 1 | 6.57 |
F. Sacko26 år | 11 | 779 | — | — | 0 | — | 6.79 |
Gabriel Silva30 år | 13 | 713 | 0 | — | 1 | 0 | 6.58 |
A. Bakayoko18 år | 4 | 309 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
B. Djile19 år | 2 | 55 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
A. Sissoko24 år | 1 | 46 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
L. Calodat19 år | 1 | 4 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Camara23 år | 35 | 3075 | 3 | — | 8 | 0 | 7.00 |
R. Boudebouz31 år | 32 | 2330 | 3 | 4 | 2 | — | 7.03 |
L. Gourna-Douath18 år | 31 | 1806 | 1 | — | 7 | 0 | 6.56 |
Z. Youssouf22 år | 32 | 1735 | 2 | — | 3 | — | 6.85 |
A. Aouchiche19 år | 35 | 1066 | 0 | 5 | 2 | 0 | 6.54 |
S. Thioub26 år | 17 | 953 | 0 | — | 2 | 0 | — |
A. Moueffek20 år | 14 | 426 | 0 | — | 1 | 0 | 6.54 |
A. Dioussé23 år | 5 | 31 | — | — | 0 | — | 6.73 |
M. Rivera19 år | 1 | 4 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Bouanga26 år | 34 | 2446 | 9 | 6 | 4 | 1 | 6.79 |
W. Khazri30 år | 30 | 2238 | 10 | — | 6 | 0 | 7.00 |
A. Nordin23 år | 36 | 1873 | 4 | 4 | 4 | 0 | 6.77 |
R. Hamouma34 år | 22 | 880 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.56 |
J. Krasso24 år | 16 | 448 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.64 |
E. Crivelli26 år | 6 | 209 | — | 1 | 0 | — | 6.58 |
B. Sako33 år | 7 | 150 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
I. Ramírez24 år | 5 | 122 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
M. Saban19 år | 3 | 70 | 0 | — | 1 | 0 | 6.47 |
Y. Lhéry18 år | 5 | 67 | 0 | — | 0 | 0 | 6.36 |
C. Abi21 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
E. Dieye19 år | 5 | 31 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 48 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.