Yusuke Araki
Japan · 224 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 191 av 224 matcher (85 %), frisparkar i 190 och straffar i 185. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Y. Araki (151), Yusuke Araki, Japan (68) och Yusuke Araki (6).
Domaren i siffror
2.89 kort per match — 10 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 80 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 19 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 10 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
14 av 152 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sanfrecce Hiroshima0–1Vissel KobeJ1 League | 20 aug. 2025 | 1 | Öppna |
| Kashiwa Reysol1–3Vissel KobeJ1 League | 31 maj 2025 | 4 | Öppna |
| Sanfrecce Hiroshima2–0Machida ZelviaJ1 League | 28 sep. 2024 | 4 | Öppna |
| Urawa1–2Vissel KobeJ1 League | 12 nov. 2023 | 1 | Öppna |
| Cerezo Osaka2–1Kawasaki FrontaleJ1 League | 2 juli 2022 | 2 | Öppna |
| Yokohama F. Marinos4–2Kawasaki FrontaleJ1 League | 23 feb. 2022 | 5 | Öppna |
| Nagoya Grampus0–4Kawasaki FrontaleJ1 League | 29 apr. 2021 | 1 | Öppna |
| Kashima0–2Nagoya GrampusJ1 League | 31 okt. 2020 | 7 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | J1 League | 6 | 5 | 15 | 3.00 |
| 2017 | J1 League | 11 | 11 | 34 | 3.09 |
| 2018 | J1 League | 20 | 20 | 57 | 2.85 |
| 2019 | J1 League | 12 | 12 | 21 | 1.75 |
| 2019 | Super League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | FIFA World Cup qualification | 2 | 0 | — | — |
| 2020 | AFC Champions League Elite | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | AFC Champions League Two | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | J1 League | 22 | 22 | 56 | 2.55 |
| 2020/21 | J-League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021 | J1 League | 22 | 22 | 50 | 2.27 |
| 2021 | J-League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021 | Emperor Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021 | Super Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | AFC Champions League Elite | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2022 | AFC Champions League Two | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | J1 League | 15 | 15 | 34 | 2.27 |
| 2022 | Emperor Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | AFC Champions League Elite | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2023 | J1 League | 10 | 10 | 26 | 2.60 |
| 2023 | J-League Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2023 | Emperor Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2023 | Super Cup | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2023 | AFF Championship | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2023 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024/25 | AFC Champions League Elite | 6 | 6 | 20 | 3.33 |
| 2024/25 | AFC Champions League Two | 2 | 2 | 18 | 9.00 |
| 2024 | J1 League | 17 | 17 | 40 | 2.35 |
| 2024 | J-League Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2024 | Emperor Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Ekstraklasa | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2024 | US Open Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024 | AFC Asian Cup | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024 | FIFA World Cup qualification | 5 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2025/26 | AFC Champions League Elite | 5 | 5 | 22 | 4.40 |
| 2025/26 | AFC Champions League Two | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025 | J1 League | 14 | 14 | 41 | 2.93 |
| 2025 | J-League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | Emperor Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Stars League | 2 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 4 | 4 | 20 | 5.00 |
| 2025 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | J1 League | 4 | 4 | 7 | 1.75 |
| 2027/27 | J1 League | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
Rekord och milstolpar
sökt i 191 matcher med data · 26 svitar bröts av en lucka
sökt i 191 matcher med data · 22 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenSagan Tosu–Ventforet Kofu
- 2016Första gula kortet (första kända)Nagoya Grampus–Omiya Ardija
- 2017Första straffen (första kända)Urawa–Consadole Sapporo
- 2017Första röda kortet (första kända)Sagan Tosu–Ventforet Kofu
- 201950:e matchenVissel Kobe–FC Tokyo
- 2021100:e matchenYokohama FC–Vissel Kobe
- 2025200:e matchenYokohama FC–Urawa
- 2026Senaste matchenGamba Osaka–Sanfrecce Hiroshima
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 94 | Kashima0–2Nagoya GrampusJ1 League | 31 okt. 2020 | 6 | 1 | 1 | 34 | Öppna |
| 94 | Yokohama FC2–2Yokohama F. MarinosJ1 League | 25 sep. 2021 | 6 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 86 | Kashima3–3Tokyo VerdyJ1 League | 12 maj 2024 | 4 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 86 | Kashima2–0FC TokyoJ1 League | 1 mars 2025 | 4 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 82 | Avispa Fukuoka0–0Consadole SapporoJ1 League | 6 mars 2022 | 3 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 81 | Uzbekistan1–0KyrgyzstanFIFA World Cup qualification | 20 mars 2025 | 5 | 1 | 1 | 23 | Öppna |
| 80 | Sharjah FC1–1Shabab Al Ahli DubaiAFC Champions League Two | 12 mars 2025 | 11 | 0 | 0 | 46 | Öppna |
| 78 | Al-Duhail SC1–1Al-Rayyan SCAFC Champions League Elite | 19 feb. 2023 | 7 | 0 | 0 | 33 | Öppna |
| 77 | FC Tokyo1–0Nagoya GrampusJ1 League | 15 aug. 2020 | 3 | 1 | 1 | 24 | Öppna |
| 76 | Kawasaki Frontale4–1KashimaJ1 League | 21 apr. 2018 | 5 | 1 | 0 | 33 | Öppna |
När korten kommer
552 kort i 191 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 43:e minuten (median 42), räknat på de 172 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Consadole Sapporo har fått 2.50 gula kort per match av honom — 35 på 14 matcher.
Flest utvisningar
Gamba Osaka har fått 2 röda kort av honom på 11 matcher.
Flest straffar emot sig
Machida Zelvia har fått 3 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.19 gånger fler gula kort av honom — 1.26 hemma mot 1.50 borta, på 191 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 1 matcher med två eller fler röda kort — av 191 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
19 av 191 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 10 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 21 % av matcherna — 38 av 185 med straffdata.
Korten kommer sent
54 % av hans kort delas ut efter timmen — 297 av 552. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- A. Ienaga5på 15 matcher
- H. Miyazawa5på 11 matcher
- K. Matsubara5på 11 matcher
- M. Morishige4på 21 matcher
- T. Arano4på 12 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- S. Taniguchi1på 14 matcher
- S. Sasaki1på 12 matcher
- G. Shōji1på 12 matcher
- Patric1på 12 matcher
- K. Watanabe1på 12 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- S. Nishikawa24inga kort
- M. Morishige214 gula
- K. Nagai191 gult
- R. Izumi191 gult
- S. Koroki191 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- A. Ienaga3på 15 matcher
- K. Matsubara3på 11 matcher
- H. Kawabe3på 11 matcher
- K. Koizumi3på 10 matcher
- Jung Seung-Hyun3på 8 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- T. Yonemoto23på 11 matcher
- S. Inagaki23på 13 matcher
- K. Matsubara20på 10 matcher
- Y. Suzuki20på 11 matcher
- Y. Ideguchi20på 9 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Diego Oliveira32på 16 matcher
- H. Okuno30på 15 matcher
- S. Sasaki26på 12 matcher
- M. Morishige24på 21 matcher
- S. Inagaki23på 13 matcher
Senaste matcherna
15 av 224| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | J1 League | Gamba Osaka–Sanfrecce Hiroshima | 0–0 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 15 aug. 2026 | J1 League | Vissel Kobe–FC Tokyo | 2–2 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 aug. 2026 | J1 League | V-varen Nagasaki–Kyoto Sanga | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 maj 2026 | J1 League | Tokyo Verdy–Yokohama F. Marinos | 0–6 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2026 | J1 League | Kawasaki Frontale–Machida Zelvia | 1–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 6 maj 2026 | J1 League | Kashiwa Reysol–Urawa | 0–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 apr. 2026 | AFC Champions League Elite | Tractor Sazi–Shabab Al Ahli Dubai | 0–3 | 4 | 1 | 1 | Öppna |
| 17 feb. 2026 | AFC Champions League Elite | Al Sadd–Al-Ittihad FC | 1–4 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 feb. 2026 | AFC Champions League Elite | Chengdu Better City–Buriram United | 0–1 | 12 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 feb. 2026 | J1 League | Yokohama F. Marinos–Machida Zelvia | 2–3 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 18 nov. 2025 | FIFA World Cup qualification | Iraq–United Arab Emirates | 2–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 9 nov. 2025 | J1 League | Shimizu S-pulse–Cerezo Osaka | 1–4 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 nov. 2025 | AFC Champions League Elite | Al-Gharafa–Al-Hilal Saudi FC | 1–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 okt. 2025 | AFC Champions League Two | Muharraq–Al-Wasl FC | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 okt. 2025 | Friendly | South Korea–Paraguay | 2–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |