Thomas Leonard
Frankrike · 245 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 215 av 245 matcher (88 %), frisparkar i 218 och straffar i 201. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som T. Léonard (141), Thomas Leonard, France (93) och T. Leonard (12).
Domaren i siffror
4.11 kort per match — 4 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 63 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
6 av 223 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Guingamp1–2LorientLigue 2 | 12 apr. 2025 | 4 | Öppna |
| Saint Etienne2–0RodezLigue 2 | 24 maj 2024 | — | Öppna |
| Sochaux0–1AjaccioLigue 2 | 19 feb. 2022 | 6 | Öppna |
| Estac Troyes2–0LensLigue 2 | 24 aug. 2019 | 5 | Öppna |
| Le Havre2–1NimesLigue 2 | 27 jan. 2018 | 9 | Öppna |
| Stade Brestois 292–1Estac TroyesLigue 2 | 29 nov. 2016 | 5 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Ligue 2 | 10 | 10 | 31 | 3.10 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 16 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 19 | 13 | 50 | 3.85 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Coupe de France | 2 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Ligue 1 | 18 | 18 | 74 | 4.11 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 5 | 5 | 26 | 5.20 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 19 | 77 | 4.05 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 14 | 14 | 56 | 4.00 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2019/20 | Coupe de France | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Ligue 1 | 12 | 12 | 46 | 3.83 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 18 | 18 | 73 | 4.06 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2021/22 | Coupe de France | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 21 | 21 | 65 | 3.10 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022/23 | Coupe de France | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Ligue 1 | 15 | 15 | 58 | 3.87 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 3 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2023/24 | Coupe de France | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 20 | 20 | 70 | 3.50 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | Coupe de France | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 17 | 17 | 66 | 3.88 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025/26 | Coupe de France | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2025 | Trophée des Champions | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 215 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
sökt i 215 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenDijon–Tours
- 2015Första gula kortetDijon–Tours
- 2015Första röda kortetDijon–Tours
- 2017Första straffen (första kända)Auxerre–Bourg-en-bresse 01
- 201750:e matchenRennes–Dijon
- 2019100:e matchenAngers–Nimes
- 2024200:e matchenLens–Montpellier
- 2026Senaste matchenRennes–Paris FC
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Clermont Foot2–2Paris FCLigue 2 | 11 maj 2018 | 8 | 3 | 2 | 29 | Öppna |
| 91 | Beauvais0–2BoulogneCoupe de France | 5 mars 2021 | 9 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 89 | Lens3–2Stade Brestois 29Ligue 1 | 7 aug. 2022 | 6 | 0 | 2 | 30 | Öppna |
| 88 | Le Havre2–1NimesLigue 2 | 27 jan. 2018 | 8 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
| 88 | Nimes0–2Saint EtienneLigue 1 | 4 apr. 2021 | 7 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 85 | Niort1–1BastiaLigue 2 | 19 apr. 2022 | 6 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 83 | Laval0–0ValenciennesLigue 2 | 3 feb. 2017 | 6 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 83 | Clermont Foot2–1AngersLigue 1 | 16 apr. 2023 | 4 | 2 | 2 | 27 | Öppna |
| 81 | Le Havre2–2LorientLigue 2 | 19 okt. 2019 | 7 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 81 | Amiens2–1Bourg-en-bresse 01Ligue 2 | 10 mars 2017 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
När korten kommer
884 kort i 215 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 33:e minuten (median 30), räknat på de 212 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar för sig
Clermont Foot har fått 6 straffar tilldömda på 10 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Saint Etienne har fått 7 straffar emot sig på 19 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.21 gånger fler gula kort av honom — 1.75 hemma mot 2.12 borta, på 215 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 9 matcher med två eller fler röda kort — av 215 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
3 av 215 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 28 % av matcherna — 56 av 201 med straffdata.
Korten kommer sent
49 % av hans kort delas ut efter timmen — 434 av 884. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- B. André6på 15 matcher
- M. Camara6på 14 matcher
- N. Pallois5på 11 matcher
- J. Todibo5på 8 matcher
- T. Savanier4på 12 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- N. Cozza2på 11 matcher
- W. Khazri1på 16 matcher
- M. Camara1på 14 matcher
- T. Savanier1på 12 matcher
- Thiago Mendes1på 12 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- W. Saïd181 gult
- W. Khazri163 gula, 1 rött
- B. André156 gula
- P. Capelle152 gula
- A. Nordin152 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- C. Yamberé3på 7 matcher
- P. Capelle2på 15 matcher
- L. Blas2på 14 matcher
- M. Camara2på 14 matcher
- K. Lala2på 12 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- W. Saïd26på 16 matcher
- B. André24på 15 matcher
- M. Camara23på 13 matcher
- D. Bouanga23på 11 matcher
- W. Khazri21på 15 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Bamba30på 12 matcher
- T. Savanier29på 12 matcher
- J. Ferri24på 10 matcher
- B. André23på 15 matcher
- R. Aguilar23på 11 matcher
Senaste matcherna
15 av 245| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10 maj 2026 | Ligue 1 | Rennes–Paris FC | 2–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 2 maj 2026 | Ligue 1 | Nice–Lens | 1–1 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 19 apr. 2026 | Ligue 1 | Monaco–Auxerre | 2–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Ligue 1 | Strasbourg–Nice | 3–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Ligue 1 | Lorient–Lens | 2–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Ligue 1 | Lille–Nantes | 1–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 feb. 2026 | Ligue 1 | Lyon–Nice | 2–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 feb. 2026 | Coupe de France | Marseille–Rennes | 3–0 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 jan. 2026 | Ligue 1 | Paris FC–Angers | 0–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 jan. 2026 | Trophée des Champions | Paris Saint Germain–Marseille | 2–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 21 dec. 2025 | Coupe de France | Orleans–Dieppe | 3–0 | 3 | 0 | 2 | Öppna |
| 5 dec. 2025 | Ligue 1 | Stade Brestois 29–Monaco | 1–0 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 23 nov. 2025 | Ligue 1 | Auxerre–Lyon | 0–0 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 2 nov. 2025 | Ligue 1 | Rennes–Strasbourg | 4–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 okt. 2025 | Ligue 1 | Marseille–Angers | 2–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |