Shaun Evans
Australien · 242 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 220 av 242 matcher (91 %), frisparkar i 206 och straffar i 217. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som S. Evans (163) och Shaun Evans, Australia (79).
Domaren i siffror
4.18 kort per match — precis som sina ligor i övrigt. Mer kortbenägen än 48 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
12 av 190 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Al-Wasl FC1–1Shabab Al Ahli DubaiPro League | 25 feb. 2026 | — | Öppna |
| Western United0–3Melbourne CityA-League | 16 maj 2025 | 6 | Öppna |
| Melbourne Victory1–1Wellington PhoenixA-League | 10 nov. 2023 | 5 | Öppna |
| Melbourne Victory3–1Western UnitedA-League | 26 dec. 2021 | 1 | Öppna |
| Melbourne City1–0Central Coast MarinersA-League | 22 maj 2021 | — | Öppna |
| Perth Glory0–2Melbourne VictoryA-League | 30 mars 2019 | 4 | Öppna |
| Melbourne Victory2–1SydneyA-League | 26 jan. 2019 | 4 | Öppna |
| Sydney3–1Melbourne CityA-League | 15 dec. 2017 | 5 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | A-League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2015/16 | A-League | 15 | 14 | 66 | 4.71 |
| 2016/17 | A-League | 17 | 16 | 65 | 4.06 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2017/18 | A-League | 17 | 17 | 70 | 4.12 |
| 2017/18 | Pro League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2018/19 | A-League | 21 | 21 | 89 | 4.24 |
| 2018/19 | Pro League | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2019/20 | Challenge Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | A-League | 13 | 13 | 38 | 2.92 |
| 2019 | EAFF Championship | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | FIFA World Cup qualification | 2 | 0 | — | — |
| 2020 | AFC Champions League Two | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | A-League | 22 | 20 | 78 | 3.90 |
| 2021 | AFC Champions League Elite | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2021/22 | A-League | 11 | 11 | 42 | 3.82 |
| 2021/22 | Australia Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | AFC Champions League Elite | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022 | AFC Champions League Two | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | A-League | 17 | 17 | 75 | 4.41 |
| 2022 | Australia Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2023/24 | AFC Champions League Elite | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2023/24 | A-League | 13 | 13 | 56 | 4.31 |
| 2023 | Australia Cup | 3 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2023 | Friendly | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2024/25 | AFC Champions League Elite | 4 | 4 | 11 | 2.75 |
| 2024/25 | A-League | 22 | 22 | 82 | 3.73 |
| 2024 | Australia Cup | 3 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024 | AFC Asian Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2024 | FIFA World Cup qualification | 5 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2025/26 | AFC Champions League Elite | 6 | 6 | 26 | 4.33 |
| 2025/26 | A-League | 15 | 15 | 59 | 3.93 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 220 matcher med data · 17 svitar bröts av en lucka
sökt i 220 matcher med data · 12 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenMelbourne Victory–Perth Glory
- 2015Första gula kortetMelbourne Victory–Perth Glory
- 2015Första röda kortetWellington Phoenix–Newcastle Jets
- 2015Första straffen (första kända)Wellington Phoenix–Newcastle Jets
- 201850:e matchenPerth Glory–Melbourne City
- 2021100:e matchenMelbourne Victory–Brisbane Roar
- 2025200:e matchenMelbourne City–Wellington Phoenix
- 2026Senaste matchenNewcastle Jets–Sydney
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Pohang Steelers4–1Johor Darul Takzim FCAFC Champions League Elite | 28 juni 2021 | 6 | 0 | 3 | 46 | Öppna |
| 92 | Al-Raed1–1Al ShababPro League | 28 sep. 2018 | 7 | 1 | 1 | 37 | Öppna |
| 91 | Singapore2–2China PRFIFA World Cup qualification | 21 mars 2024 | 7 | 0 | 1 | 39 | Öppna |
| 89 | Melbourne Victory3–1Wellington PhoenixA-League | 29 apr. 2022 | 6 | 0 | 3 | 31 | Öppna |
| 88 | Melbourne City3–3Perth GloryA-League | 27 dec. 2016 | 5 | 2 | 3 | 27 | Öppna |
| 88 | Melbourne Victory3–1Western Sydney WanderersA-League | 31 mars 2018 | 4 | 2 | 1 | 43 | Öppna |
| 83 | Sydney0–1Wellington PhoenixA-League | 7 jan. 2023 | 5 | 2 | 2 | 25 | Öppna |
| 83 | Al Taawon5–3Al-Ittihad FCPro League | 20 sep. 2018 | 5 | 0 | 1 | 40 | Öppna |
| 81 | Western Sydney Wanderers4–3Wellington PhoenixA-League | 15 mars 2021 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 79 | Western Sydney Wanderers3–3Newcastle JetsA-League | 11 feb. 2024 | 5 | 2 | 1 | 25 | Öppna |
När korten kommer
919 kort i 220 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 32:e minuten (median 29), räknat på de 218 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Melbourne City har fått 6 röda kort av honom på 37 matcher.
Flest straffar för sig
Sydney har fått 11 straffar tilldömda på 38 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Perth Glory har fått 10 straffar emot sig på 29 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 6 matcher med två eller fler röda kort — av 220 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
2 av 220 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 24 % av matcherna — 51 av 217 med straffdata.
Korten kommer sent
47 % av hans kort delas ut efter timmen — 428 av 919. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. Risdon8på 16 matcher
- R. Grant7på 34 matcher
- K. Barbarouses7på 34 matcher
- Isaías7på 26 matcher
- D. Georgievski7på 15 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- R. Grant1på 34 matcher
- K. Barbarouses1på 34 matcher
- A. Cáceres1på 28 matcher
- Isaías1på 26 matcher
- B. O'Neill1på 22 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- R. Grant347 gula, 1 rött
- K. Barbarouses347 gula, 1 rött
- R. Kitto302 gula
- L. Brattan294 gula
- S. Roux293 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- S. Lowry4på 10 matcher
- Isaías3på 26 matcher
- S. Jamieson3på 23 matcher
- S. Luštica3på 16 matcher
- A. Calver3på 8 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- B. O'Neill46på 20 matcher
- R. Grant44på 31 matcher
- K. Barbarouses43på 32 matcher
- Isaías41på 24 matcher
- L. Brattan37på 28 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- M. Ninković58på 28 matcher
- R. Grant46på 31 matcher
- K. Barbarouses43på 32 matcher
- A. Cáceres36på 25 matcher
- R. Piscopo36på 13 matcher
Senaste matcherna
15 av 242| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 maj 2026 | A-League | Newcastle Jets–Sydney | 1–1 | 10 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 apr. 2026 | AFC Champions League Elite | Machida Zelvia–Shabab Al Ahli Dubai | 1–0 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 13 apr. 2026 | AFC Champions League Elite | Al-Hilal Saudi FC–Al Sadd | 3–3 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 mars 2026 | Friendly | Scotland–Japan | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 mars 2026 | A-League | Perth Glory–Melbourne City | 1–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2026 | A-League | Melbourne Victory–Macarthur | 4–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 mars 2026 | AFC Champions League Elite | Johor Darul Takzim FC–Sanfrecce Hiroshima | 3–1 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 25 feb. 2026 | Pro League | Al-Wasl FC–Shabab Al Ahli Dubai | 1–1 | — | — | — | Öppna |
| 20 feb. 2026 | A-League | Adelaide United–Perth Glory | 4–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 feb. 2026 | A-League | Melbourne Victory–Brisbane Roar | 1–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | A-League | Perth Glory–Auckland | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 jan. 2026 | A-League | Macarthur–Sydney | 0–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 jan. 2026 | A-League | Melbourne City–Sydney | 0–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 dec. 2025 | A-League | Melbourne Victory–Wellington Phoenix | 5–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 dec. 2025 | A-League | Melbourne Victory–Adelaide United | 2–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |