Sebastian Gishamer
Österrike · 196 matcher · 2017–2026
Kort är kända i 159 av 196 matcher (81 %), frisparkar i 162 och straffar i 157. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som S. Gishamer (158) och Sebastian Gishamer, Austria (38).
Domaren i siffror
4.43 kort per match — precis som sina ligor i övrigt. Mer kortbenägen än 50 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Blåser 8 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
7 av 134 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sturm Graz0–1Austria ViennaBundesliga | 27 apr. 2025 | 14 | Öppna |
| Sturm Graz2–2Austria ViennaBundesliga | 7 feb. 2025 | 3 | Öppna |
| Sturm Graz2–0Lask LinzBundesliga | 5 aug. 2023 | 4 | Öppna |
| Lask Linz1–1Sturm GrazBundesliga | 13 nov. 2022 | 2 | Öppna |
| Rapid Vienna3–0Lask LinzBundesliga | 22 maj 2021 | 3 | Öppna |
| Lask Linz1–1Rapid ViennaBundesliga | 21 apr. 2021 | 4 | Öppna |
| Lask Linz0–4Rapid ViennaBundesliga | 1 dec. 2019 | 9 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | Bundesliga | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2017/18 | Bundesliga | 10 | 10 | 34 | 3.40 |
| 2018/19 | Bundesliga | 13 | 13 | 47 | 3.62 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Bundesliga | 11 | 10 | 48 | 4.80 |
| 2019/20 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Bundesliga | 14 | 14 | 54 | 3.86 |
| 2020/21 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2020 | Friendly | 3 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Bundesliga | 15 | 15 | 80 | 5.33 |
| 2021/22 | Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2021 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Bundesliga | 14 | 14 | 53 | 3.79 |
| 2022/23 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | Bundesliga | 16 | 16 | 86 | 5.38 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 19 | 4.75 |
| 2024/25 | Bundesliga | 14 | 14 | 75 | 5.36 |
| 2024/25 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 21 | 7.00 |
| 2024 | Friendly | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2025/26 | Bundesliga | 16 | 16 | 57 | 3.56 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Pro League | 4 | 4 | 10 | 2.50 |
| 2025/25 | King's Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2026/27 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | Bundesliga | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 159 matcher med data · 28 svitar bröts av en lucka
sökt i 159 matcher med data · 24 svitar bröts av en lucka
- 2017Första matchenAdmira Wacker–SKN ST. Polten
- 2017Första gula kortetAdmira Wacker–SKN ST. Polten
- 2017Första straffenAdmira Wacker–Lask Linz
- 2018Första röda kortetSturm Graz–SV Mattersburg
- 202050:e matchenWolfsberger AC–SKU Amstetten
- 2023100:e matchenAustria Lustenau–Austria Klagenfurt
- 2026Senaste matchenLech Poznan–FC Thun
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91 | Rapid Vienna1–1Sturm GrazBundesliga | 24 apr. 2022 | 9 | 1 | 1 | 36 | Öppna |
| 90 | SCR Altach2–1Austria ViennaBundesliga | 24 sep. 2023 | 12 | 2 | 1 | 34 | Öppna |
| 79 | TSV Hartberg1–0Austria ViennaBundesliga | 10 apr. 2021 | 6 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 76 | Djurgårdens IF3–0PafosUEFA Europa Conference League | 13 mars 2025 | 9 | 0 | 0 | 38 | Öppna |
| 76 | Lask Linz2–2Austria ViennaBundesliga | 23 okt. 2022 | 7 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 76 | SCR Altach0–1Admira WackerBundesliga | 2 mars 2019 | 4 | 0 | 1 | 38 | Öppna |
| 73 | Rapid Vienna5–1Wolfsberger ACBundesliga | 17 mars 2018 | 7 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 73 | TSV Hartberg1–3Rapid ViennaBundesliga | 6 dec. 2020 | 6 | 1 | 0 | 38 | Öppna |
| 73 | Rapid Vienna1–2RiedBundesliga | 6 dec. 2025 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 73 | SCR Altach3–1Wolfsberger ACBundesliga | 22 nov. 2025 | 4 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
När korten kommer
704 kort i 159 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 32:e minuten (median 29), räknat på de 158 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar för sig
Austria Klagenfurt har fått 4 straffar tilldömda på 13 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Grazer AK har fått 4 straffar emot sig på 6 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.29 gånger fler gula kort av honom — 1.86 hemma mot 2.40 borta, på 159 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 159 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
1 av 159 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 25 % av matcherna — 40 av 157 med straffdata.
Korten kommer sent
53 % av hans kort delas ut efter timmen — 375 av 704. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- R. Renner7på 19 matcher
- R. Ranftl6på 25 matcher
- L. Jäger6på 20 matcher
- F. Stojković6på 16 matcher
- P. Wiesinger6på 15 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- A. Nuhiu2på 4 matcher
- C. Üstündag2på 4 matcher
- R. Ranftl1på 25 matcher
- T. Goiginger1på 20 matcher
- R. Renner1på 19 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- R. Ranftl256 gula, 1 rött
- M. Fischer243 gula
- L. Jäger206 gula
- O. Kiteishvili204 gula
- T. Goiginger203 gula, 1 rött
Fick matchens första gula
flest gånger
- R. Renner3på 19 matcher
- A. Barry3på 6 matcher
- T. Goiginger2på 20 matcher
- F. Stojković2på 16 matcher
- Lucas Galvão2på 10 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- R. Ranftl32på 23 matcher
- M. Fischer32på 24 matcher
- J. Heil30på 16 matcher
- F. Stojković28på 16 matcher
- R. Renner27på 19 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- O. Kiteishvili46på 19 matcher
- R. Ranftl44på 23 matcher
- M. Fischer40på 24 matcher
- M. Taferner36på 12 matcher
- R. Renner31på 19 matcher
Senaste matcherna
15 av 196| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 aug. 2026 | UEFA Europa League | Lech Poznan–FC Thun | 7–0 | 3 | 0 | — | Öppna |
| 13 aug. 2026 | UEFA Europa League | Omonia Nicosia–Lincoln Red Imps FC | 1–0 | — | — | — | Öppna |
| 7 aug. 2026 | Bundesliga | SCR Altach–WSG Wattens | 3–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 juli 2026 | Bundesliga | Lask Linz–Grazer AK | 3–0 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Bundesliga | Austria Vienna–Lask Linz | 0–3 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 9 maj 2026 | Bundesliga | WSG Wattens–FC BW Linz | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Bundesliga | Austria Vienna–TSV Hartberg | 1–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 apr. 2026 | Bundesliga | FC BW Linz–Wolfsberger AC | 3–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 5 apr. 2026 | Bundesliga | Rapid Vienna–Sturm Graz | 0–2 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 mars 2026 | Cup | Ried–Lask Linz | 1–2 | — | — | — | Öppna |
| 12 mars 2026 | UEFA Europa Conference League | AZ Alkmaar–Sparta Praha | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 feb. 2026 | Pro League | Al Shabab–Al-Hilal Saudi FC | 3–5 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 feb. 2026 | UEFA Europa Conference League | Jagiellonia–Fiorentina | 0–3 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 feb. 2026 | Bundesliga | TSV Hartberg–SCR Altach | 0–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 feb. 2026 | Bundesliga | Lask Linz–WSG Wattens | 1–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |