Luis Godinho
Portugal · 190 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 173 av 190 matcher (91 %), frisparkar i 165 och straffar i 163. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Luis Godinho (103), Luís Godinho (57), Luis Godinho, Portugal (17) och Luís Godinho, Portugal (13).
Domaren i siffror
5.72 kort per match — 7 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 71 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 12 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Blåser 7 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
19 av 143 matcher var toppmöten
Han får dubbelt så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sporting CP1–1SC BragaPrimeira Liga | 7 apr. 2025 | 9 | Öppna |
| SC Braga1–0FC PortoPrimeira Liga | 8 mars 2025 | 7 | Öppna |
| Benfica1–2SC BragaPrimeira Liga | 4 jan. 2025 | 7 | Öppna |
| SC Braga2–4Sporting CPPrimeira Liga | 10 nov. 2024 | 9 | Öppna |
| Sporting CP2–0FC PortoPrimeira Liga | 31 aug. 2024 | 6 | Öppna |
| Panathinaikos2–2Olympiakos PiraeusSuper League 1 | 19 maj 2024 | 9 | Öppna |
| Pafos1–0Aris1. Division | 16 mars 2024 | 4 | Öppna |
| Vitória SC2–2BenficaPrimeira Liga | 11 feb. 2024 | 9 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Primeira Liga | 8 | 5 | 25 | 5.00 |
| 2016/17 | Primeira Liga | 9 | 9 | 39 | 4.33 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 14 | 14 | 75 | 5.36 |
| 2019/20 | Taça de Portugal | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Taça da Liga | 2 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2019/20 | Pro League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 22 | 22 | 128 | 5.82 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2020/21 | Taça da Liga | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 20 | 20 | 130 | 6.50 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 2 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021 | Friendly | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 15 | 15 | 87 | 5.80 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Taça da Liga | 3 | 3 | 20 | 6.67 |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022/23 | 1. Division | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Primeira Liga | 21 | 21 | 111 | 5.29 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Super League 1 | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2023/24 | 1. Division | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | Super Cup | 1 | 1 | 12 | 12.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2023 | Friendly | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 19 | 19 | 100 | 5.26 |
| 2024/25 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 5 | 5 | 32 | 6.40 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 173 matcher med data · 14 svitar bröts av en lucka
sökt i 173 matcher med data · 13 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenEstoril–Moreirense
- 2015Första gula kortetEstoril–Moreirense
- 2016Första straffen (första kända)Nacional–Vitória SC
- 2016Första röda kortet (första kända)Estoril–Tondela
- 202150:e matchenMaritimo–Boavista
- 2022100:e matchenFK Zalgiris Vilnius–Slovan Bratislava
- 2026Senaste matchenCasa Pia–Moreirense
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 92 | Famalicao2–2Sporting CPPrimeira Liga | 5 dec. 2020 | 11 | 1 | 1 | 41 | Öppna |
| 92 | Pacos Ferreira1–1PortimonensePrimeira Liga | 5 feb. 2022 | 10 | 0 | 1 | 47 | Öppna |
| 91 | AEK Athens FC3–0Aris ThessalonikisSuper League 1 | 29 jan. 2023 | 9 | 1 | 1 | 45 | Öppna |
| 90 | Farense1–1Pacos FerreiraPrimeira Liga | 27 dec. 2020 | 9 | 0 | 1 | 48 | Öppna |
| 84 | Vitória SC2–2BoavistaPrimeira Liga | 6 okt. 2024 | 9 | 0 | 2 | 34 | Öppna |
| 79 | Desportivo Aves2–3FamalicaoPrimeira Liga | 31 aug. 2019 | 8 | 2 | 1 | 33 | Öppna |
| 78 | Boavista1–1MaritimoPrimeira Liga | 9 okt. 2022 | 7 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 77 | Benfica0–1FC PortoPrimeira Liga | 7 maj 2022 | 14 | 0 | 0 | 41 | Öppna |
| 77 | Arouca2–0TondelaPrimeira Liga | 29 okt. 2021 | 9 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 76 | Estoril1–1FC PortoPrimeira Liga | 17 sep. 2022 | 11 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
När korten kommer
990 kort i 173 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 31:e minuten (median 29), räknat på de 170 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Nacional har fått 2 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar för sig
Sporting CP har fått 10 straffar tilldömda på 20 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Tondela har fått 4 straffar emot sig på 8 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.16 gånger fler gula kort av honom — 2.51 hemma mot 2.92 borta, på 173 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 9 matcher med två eller fler röda kort — av 173 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
3 av 173 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 49 av 163 med straffdata.
Korten kommer sent
55 % av hans kort delas ut efter timmen — 548 av 990. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Al Musrati7på 14 matcher
- Nuno Santos7på 12 matcher
- Pote6på 18 matcher
- N. Otamendi6på 15 matcher
- Gil Dias6på 13 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Pote1på 18 matcher
- Salvador Agra1på 16 matcher
- Matheus Reis1på 15 matcher
- Nuno Santos1på 14 matcher
- Al Musrati1på 14 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Ricardo Horta252 gula
- Matheus232 gula
- André Horta202 gula
- Pote186 gula, 1 rött
- Rafa171 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- Pote3på 18 matcher
- N. Otamendi3på 15 matcher
- Nuno Santos3på 12 matcher
- S. Pérez3på 10 matcher
- Marcelo3på 6 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- Cláudio Falcão27på 8 matcher
- M. Uribe23på 13 matcher
- Otávio23på 11 matcher
- Willyan Rocha22på 9 matcher
- Al Musrati21på 13 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Rafa43på 16 matcher
- Otávio40på 11 matcher
- Ricardo Horta33på 22 matcher
- Salvador Agra26på 16 matcher
- V. Gyökeres26på 9 matcher
Senaste matcherna
15 av 190| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 aug. 2026 | Primeira Liga | Casa Pia–Moreirense | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 aug. 2026 | Primeira Liga | FC Porto–Alverca | 2–0 | 4 | 0 | 2 | Öppna |
| 27 mars 2026 | Friendly | Spain–Serbia | 3–0 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 jan. 2026 | UEFA Europa League | Fenerbahçe–Aston Villa | 0–1 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 dec. 2025 | Primeira Liga | Famalicao–Estrela | 2–3 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 dec. 2025 | Primeira Liga | Tondela–FC Porto | 0–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 okt. 2025 | Primeira Liga | Estrela–Rio Ave | 1–2 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 5 okt. 2025 | Primeira Liga | Arouca–Famalicao | 1–1 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 27 sep. 2025 | Primeira Liga | Estoril–Sporting CP | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 sep. 2025 | UEFA Europa League | SC Freiburg–FC Basel 1893 | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 aug. 2025 | UEFA Europa Conference League | Rapid Vienna–Dundee Utd | 2–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 maj 2025 | Taça de Portugal | Benfica–Sporting CP | 1–3 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 10 maj 2025 | Primeira Liga | Casa Pia–SC Braga | 2–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2025 | Primeira Liga | Farense–Boavista | 0–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 apr. 2025 | Primeira Liga | Sporting CP–SC Braga | 1–1 | 8 | 1 | 0 | Öppna |