H. Ben El Hadj
138 matcher · 2018–2025
Kort är kända i 135 av 138 matcher (98 %), frisparkar i 135 och straffar i 134. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Domaren i siffror
3.90 kort per match — 1 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 46 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Visar 38 % färre röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
5 av 124 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | Ligue 1 | 17 | 17 | 59 | 3.47 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 15 | 15 | 59 | 3.93 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2019/20 | Coupe de France | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 17 | 17 | 60 | 3.53 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 12 | 12 | 37 | 3.08 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 4 | 4 | 15 | 3.75 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Ligue 1 | 15 | 15 | 61 | 4.07 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2022/23 | Coupe de France | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 17 | 17 | 67 | 3.94 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2023/24 | Coupe de France | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2023 | Trophée des Champions | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 18 | 18 | 73 | 4.06 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2024/25 | Coupe de France | 3 | 2 | 4 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 135 matcher med data · 3 svitar bröts av en lucka
sökt i 135 matcher med data · 3 svitar bröts av en lucka
- 2018Första matchenBordeaux–Strasbourg
- 2018Första gula kortetBordeaux–Strasbourg
- 2018Första röda kortetBordeaux–Strasbourg
- 2018Första straffenNantes–Caen
- 202150:e matchenMontpellier–Bordeaux
- 2023100:e matchenReims–Strasbourg
- 2025Senaste matchenMetz–Reims
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91 | Lens0–1ToulouseLigue 1 | 5 jan. 2025 | 7 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 89 | Montpellier3–2NancyCoupe de la Ligue | 30 okt. 2019 | 5 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 87 | Nantes1–1CaenLigue 1 | 25 aug. 2018 | 5 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 86 | Bastia4–2NimesLigue 2 | 4 mars 2023 | 5 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 85 | Strasbourg1–0MontpellierLigue 1 | 29 sep. 2019 | 6 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 84 | Monaco1–1ReimsLigue 1 | 29 feb. 2020 | 5 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 82 | Bordeaux2–0MarseilleLigue 1 | 5 apr. 2019 | 5 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
| 82 | Lorient1–0MonacoLigue 1 | 13 aug. 2021 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 80 | Angers2–1MarseilleLigue 1 | 23 dec. 2020 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 79 | Lorient4–0BastiaLigue 2 | 15 mars 2025 | 4 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
När korten kommer
526 kort i 135 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 35:e minuten (median 32), räknat på de 131 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 135 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 135 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 25 % av matcherna — 34 av 134 med straffdata.
Korten kommer sent
50 % av hans kort delas ut efter timmen — 263 av 526. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. Martin5på 7 matcher
- B. Santamaría4på 13 matcher
- M. Munetsi4på 12 matcher
- A. Matusiwa4på 11 matcher
- A. Fulgini4på 10 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Pablo2på 4 matcher
- T. Savanier1på 13 matcher
- A. Fulgini1på 10 matcher
- N. Cozza1på 9 matcher
- José Fonte1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- G. Laborde16inga kort
- B. Santamaría134 gula
- T. Savanier133 gula, 1 rött
- Y. Abdelhamid131 gult
- M. Munetsi124 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- O. Diakité2på 8 matcher
- L. Balerdi2på 7 matcher
- M. Verratti2på 7 matcher
- J. Martin2på 7 matcher
- J. Lotomba2på 6 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- T. Savanier24på 13 matcher
- P. Capelle19på 9 matcher
- B. Santamaría18på 12 matcher
- A. Matusiwa18på 11 matcher
- I. Sissoko18på 6 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- T. Savanier28på 13 matcher
- A. Fulgini22på 8 matcher
- P. Lees-Melou19på 9 matcher
- R. Ripart18på 8 matcher
- M. Verratti18på 7 matcher
Senaste matcherna
15 av 138| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 maj 2025 | Ligue 1 | Metz–Reims | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2025 | Ligue 1 | Nice–Stade Brestois 29 | 6–0 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 3 maj 2025 | Ligue 1 | Strasbourg–Paris Saint Germain | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 apr. 2025 | Ligue 1 | Angers–Lille | 0–2 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2025 | Ligue 1 | Nice–Nantes | 1–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 mars 2025 | Ligue 1 | Toulouse–Stade Brestois 29 | 2–4 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2025 | Ligue 2 | Lorient–Bastia | 4–0 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 9 mars 2025 | Ligue 1 | Nantes–Strasbourg | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 feb. 2025 | Ligue 2 | Ajaccio–Laval | 3–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 feb. 2025 | Ligue 1 | Angers–Marseille | 0–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 5 feb. 2025 | Coupe de France | Stade Briochin–Nice | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 jan. 2025 | Ligue 1 | Paris Saint Germain–Reims | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 jan. 2025 | Coupe de France | Quevilly–Angers | 2–3 | 1 | 0 | 2 | Öppna |
| 5 jan. 2025 | Ligue 1 | Lens–Toulouse | 0–1 | 7 | 1 | 1 | Öppna |
| 20 dec. 2024 | Coupe de France | GOAL–Annecy | 1–2 | — | — | — | Öppna |