Eric Lambrechts
Belgien · 272 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 202 av 272 matcher (74 %), frisparkar i 206 och straffar i 154. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som E. Lambrechts (182) och Eric Lambrechts, Belgium (91).
Domaren i siffror
4.11 kort per match — 2 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 42 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
34 av 187 matcher var toppmöten
Han får 2,2 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Gent2–1Club Brugge KVJupiler Pro League | 30 aug. 2026 | 9 | Öppna |
| Club Brugge KV5–0GentJupiler Pro League | 24 maj 2026 | 1 | Öppna |
| Al-Nassr2–0Al-Ahli JeddahPro League | 29 apr. 2026 | 7 | Öppna |
| Gent0–2Club Brugge KVJupiler Pro League | 26 apr. 2026 | 2 | Öppna |
| Union St. Gilloise1–0St. TruidenJupiler Pro League | 4 apr. 2026 | 4 | Öppna |
| Olympiakos Piraeus0–1PanathinaikosSuper League 1 | 8 feb. 2026 | 4 | Öppna |
| Anderlecht1–3Club Brugge KVJupiler Pro League | 18 maj 2025 | 6 | Öppna |
| Club Brugge KV0–1Union St. GilloiseJupiler Pro League | 24 apr. 2025 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 2 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 12 | 5 | 17 | 3.40 |
| 2017/18 | Jupiler Pro League | 15 | 7 | 25 | 3.57 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | Jupiler Pro League | 25 | 14 | 61 | 4.36 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Jupiler Pro League | 17 | 10 | 40 | 4.00 |
| 2019/20 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Jupiler Pro League | 24 | 13 | 47 | 3.62 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Jupiler Pro League | 24 | 24 | 98 | 4.08 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2021 | Super Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2021 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022/23 | Jupiler Pro League | 23 | 23 | 93 | 4.04 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2023/24 | Jupiler Pro League | 21 | 20 | 79 | 3.95 |
| 2023/24 | Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2024/25 | Jupiler Pro League | 22 | 22 | 86 | 3.91 |
| 2024/25 | Pro League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 10 | 2.50 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 16 | 4.00 |
| 2025/26 | Jupiler Pro League | 18 | 18 | 79 | 4.39 |
| 2025/26 | Super League 1 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Pro League | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2025 | Friendly | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2026/27 | Jupiler Pro League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 202 matcher med data · 38 svitar bröts av en lucka
sökt i 202 matcher med data · 36 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenSutjeska–Debreceni VSC
- 2015Första gula kortetSutjeska–Debreceni VSC
- 2016Första röda kortet (första kända)Club Brugge KV–Anderlecht
- 201950:e matchenClub Brugge KV–Genk
- 2021Första straffen (första kända)SK Beveren–AS Eupen
- 2021100:e matchenGenk–Standard Liege
- 2024200:e matchenUnion St. Gilloise–Antwerp
- 2026Senaste matchenGent–Club Brugge KV
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 90 | Kortrijk1–3St. TruidenJupiler Pro League | 5 feb. 2022 | 7 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 87 | Zulte Waregem2–3Cercle BruggeJupiler Pro League | 23 apr. 2023 | 6 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 86 | Antwerp2–1GenkJupiler Pro League | 7 maj 2023 | 7 | 2 | 2 | 25 | Öppna |
| 83 | SK Beveren1–0AS EupenJupiler Pro League | 17 feb. 2021 | 5 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 82 | Lithuania2–2FinlandFIFA World Cup qualification | 24 mars 2025 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 81 | Anderlecht2–1Union St. GilloiseJupiler Pro League | 14 apr. 2024 | 7 | 1 | 1 | 26 | Öppna |
| 81 | Switzerland4–1SwedenFIFA World Cup qualification | 15 nov. 2025 | 5 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 78 | Club Brugge KV1–0Union St. GilloiseJupiler Pro League | 11 maj 2022 | 8 | 2 | 0 | 38 | Öppna |
| 77 | Cercle Brugge5–1AS EupenJupiler Pro League | 15 okt. 2022 | 4 | 0 | 2 | 29 | Öppna |
| 76 | AS Roma0–1LilleUEFA Europa League | 2 okt. 2025 | 4 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
När korten kommer
830 kort i 202 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 32), räknat på de 198 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.34 gånger fler gula kort av honom — 1.68 hemma mot 2.25 borta, på 202 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 6 matcher med två eller fler röda kort — av 202 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 202 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 32 % av matcherna — 50 av 154 med straffdata.
Korten kommer sent
51 % av hans kort delas ut efter timmen — 423 av 830. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- H. Siquet6på 18 matcher
- Leonardo Lopes5på 18 matcher
- B. Heynen5på 13 matcher
- Z. Debast5på 12 matcher
- L. Amani5på 10 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Leonardo Lopes1på 18 matcher
- B. Raman1på 13 matcher
- Z. Debast1på 12 matcher
- D. Odoi1på 9 matcher
- A. Murillo1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- B. Mechele223 gula
- H. Vanaken221 gult
- M. Stroeykens212 gula
- Y. Verschaeren20inga kort
- H. Siquet186 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- K. Denkey3på 11 matcher
- Leonardo Lopes2på 18 matcher
- S. Kums2på 15 matcher
- P. Hrošovský2på 14 matcher
- J. De Sart2på 11 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- V. Janssen30på 13 matcher
- M. Samoise25på 14 matcher
- K. Denkey24på 11 matcher
- Leonardo Lopes22på 17 matcher
- H. Vanaken20på 18 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- V. Janssen29på 13 matcher
- M. Balikwisha27på 13 matcher
- Leonardo Lopes23på 17 matcher
- N. Angulo20på 12 matcher
- P. Hrošovský20på 12 matcher
Senaste matcherna
15 av 272| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 aug. 2026 | Jupiler Pro League | Gent–Club Brugge KV | 2–1 | 7 | 2 | 0 | Öppna |
| 9 aug. 2026 | Jupiler Pro League | Gent–KV Mechelen | 2–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 aug. 2026 | UEFA Champions League | Dinamo Zagreb–Kauno Žalgiris | 5–0 | — | — | — | Öppna |
| 24 maj 2026 | Jupiler Pro League | Club Brugge KV–Gent | 5–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 maj 2026 | Jupiler Pro League | KVC Westerlo–Standard Liege | 1–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Jupiler Pro League | Union St. Gilloise–KV Mechelen | 3–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 apr. 2026 | Pro League | Al-Nassr–Al-Ahli Jeddah | 2–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 apr. 2026 | Jupiler Pro League | Gent–Club Brugge KV | 0–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | Jupiler Pro League | KV Mechelen–Anderlecht | 1–2 | 10 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Jupiler Pro League | Union St. Gilloise–St. Truiden | 1–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2026 | Jupiler Pro League | Cercle Brugge–RAAL La Louvière | 1–3 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 12 mars 2026 | UEFA Europa League | Celta Vigo–Lyon | 1–1 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Jupiler Pro League | Club Brugge KV–Anderlecht | 2–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 feb. 2026 | Pro League | Al-Jazira–Sharjah FC | 5–0 | — | — | — | Öppna |
| 19 feb. 2026 | UEFA Europa League | Celtic–VfB Stuttgart | 1–4 | 1 | 0 | 0 | Öppna |