Duje Strukan
Kroatien · 187 matcher · 2017–2026
Kort är kända i 137 av 187 matcher (73 %), frisparkar i 138 och straffar i 127. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som D. Strukan (172) och Duje Strukan, Croatia (15).
Domaren i siffror
5.26 kort per match — 16 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 92 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 33 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Dömer 27 % färre straffar än snittet i samma ligor.
- Delar ut 16 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
16 av 138 matcher var toppmöten
Han får 1,7 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Dinamo Zagreb3–1NK VarazdinHNL | 22 aug. 2026 | 4 | Öppna |
| Dinamo Zagreb0–0HNK RijekaHNL | 23 nov. 2024 | 6 | Öppna |
| HNK Rijeka1–1Dinamo ZagrebHNL | 1 sep. 2024 | 7 | Öppna |
| Pafos0–1AEK Larnaca1. Division | 25 feb. 2024 | 8 | Öppna |
| NK Osijek0–0Dinamo ZagrebHNL | 7 maj 2023 | 3 | Öppna |
| Dinamo Zagreb1–1NK OsijekHNL | 5 mars 2023 | 4 | Öppna |
| NK Osijek1–0Dinamo ZagrebHNL | 29 okt. 2022 | 4 | Öppna |
| Dinamo Zagreb1–1NK OsijekHNL | 20 nov. 2021 | 2 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | HNL | 19 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2020/21 | HNL | 19 | 8 | 36 | 4.50 |
| 2020/21 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2021/22 | HNL | 18 | 18 | 99 | 5.50 |
| 2021/22 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 4 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 14 | 7.00 |
| 2022/23 | HNL | 21 | 21 | 102 | 4.86 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | 1. Division | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 4 | 4 | 25 | 6.25 |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2023/24 | HNL | 20 | 20 | 87 | 4.35 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | 1. Division | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2024/25 | HNL | 17 | 16 | 92 | 5.75 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 12 | 12.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2025/26 | HNL | 17 | 17 | 79 | 4.65 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2025 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2026/27 | HNL | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2026 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 137 matcher med data · 18 svitar bröts av en lucka
sökt i 137 matcher med data · 14 svitar bröts av en lucka
- 2017Första matchenLinfield–La Fiorita
- 2019Första gula kortet (första kända)Romania–Malta
- 2020Första röda kortet (första kända)HNK Rijeka–NK Osijek
- 202150:e matchenNK Osijek–Istra 1961
- 2021Första straffen (första kända)Armenia–Liechtenstein
- 2023100:e matchenDjurgårdens IF–Lech Poznan
- 2026Senaste matchenDinamo Zagreb–NK Varazdin
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 87 | Slask Wroclaw3–2FC ST. GallenUEFA Europa Conference League | 15 aug. 2024 | 12 | 3 | 1 | 28 | Öppna |
| 87 | HNK Gorica0–2HNK RijekaHNL | 9 okt. 2022 | 9 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 83 | NK Varazdin2–1NK Lokomotiva ZagrebHNL | 26 apr. 2025 | 6 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 82 | NK Lokomotiva Zagreb2–2HNK RijekaHNL | 18 okt. 2024 | 6 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 76 | Dynamo Kyiv0–2FenerbahçeUEFA Europa League | 3 nov. 2022 | 7 | 1 | 0 | 40 | Öppna |
| 75 | NK Osijek2–2Istra 1961HNL | 1 maj 2022 | 10 | 0 | 0 | 32 | Öppna |
| 73 | NK Lokomotiva Zagreb0–1NK OsijekHNL | 22 sep. 2024 | 9 | 0 | 0 | 31 | Öppna |
| 73 | HNK Rijeka1–1Dinamo ZagrebHNL | 1 sep. 2024 | 7 | 0 | 0 | 36 | Öppna |
| 73 | Hungary1–1GermanyUEFA Nations League | 19 nov. 2024 | 5 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 72 | NK Lokomotiva Zagreb1–1HNK GoricaHNL | 6 apr. 2024 | 6 | 1 | 0 | 35 | Öppna |
När korten kommer
720 kort i 137 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 34:e minuten (median 36), räknat på de 136 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
NK Varazdin har fått 4 röda kort av honom på 19 matcher.
Flest straffar för sig
HNK Rijeka har fått 6 straffar tilldömda på 30 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
HNK Gorica har fått 5 straffar emot sig på 23 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 137 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
1 av 137 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 17 % av matcherna — 22 av 127 med straffdata.
Korten kommer sent
58 % av hans kort delas ut efter timmen — 420 av 720. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. Mersinaj9på 16 matcher
- M. Leovac7på 19 matcher
- S. Kulenović6på 21 matcher
- M. Marina6på 20 matcher
- S. Ristovski6på 15 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- B. Petković1på 17 matcher
- L. Jelenić1på 15 matcher
- K. Théophile-Catherine1på 12 matcher
- M. Marić1på 12 matcher
- P. Pušić1på 10 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- J. Mišić225 gula
- S. Kulenović216 gula
- M. Marina206 gula
- T. Fruk204 gula
- V. Jugović203 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- J. Mersinaj3på 16 matcher
- M. Marić3på 12 matcher
- J. Mišić2på 22 matcher
- L. Selahi2på 18 matcher
- A. Vukčević2på 11 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Mitrović33på 16 matcher
- T. Fruk33på 16 matcher
- L. Kleinheisler31på 10 matcher
- B. Petković30på 14 matcher
- R. Mierez30på 15 matcher
Senaste matcherna
15 av 187| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 aug. 2026 | HNL | Dinamo Zagreb–NK Varazdin | 3–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 aug. 2026 | HNL | NK Slaven Belupo–NK Varazdin | 1–4 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 juli 2026 | UEFA Europa Conference League | Petrocub–Borac Banja Luka | 3–3 | — | — | — | Öppna |
| 23 maj 2026 | HNL | HNK Rijeka–HNK Gorica | 2–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 maj 2026 | HNL | NK Varazdin–NK Lokomotiva Zagreb | 1–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 2 maj 2026 | HNL | Vukovar–NK Osijek | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 apr. 2026 | HNL | NK Varazdin–HNK Rijeka | 1–0 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 8 apr. 2026 | Cup | HNK Gorica–Dinamo Zagreb | 3–6 | — | — | — | Öppna |
| 31 mars 2026 | Friendly | Montenegro–Slovenia | 2–3 | — | — | — | Öppna |
| 22 mars 2026 | HNL | HNK Gorica–HNK Rijeka | 4–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 mars 2026 | HNL | Dinamo Zagreb–NK Slaven Belupo | 4–2 | 0 | 0 | 1 | Öppna |
| 6 mars 2026 | HNL | Istra 1961–NK Osijek | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 feb. 2026 | HNL | HNK Rijeka–NK Varazdin | 3–1 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 2 feb. 2026 | HNL | Dinamo Zagreb–Vukovar | 3–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 dec. 2025 | HNL | NK Osijek–NK Slaven Belupo | 0–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |