Craig Hicks
England · 234 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 176 av 234 matcher (75 %), frisparkar i 178 och straffar i 172. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som C. Hicks (167) och Craig Hicks, England (68).
Domaren i siffror
3.45 kort per match — 6 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 28 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 31 % färre kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Blåser 8 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
9 av 212 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Doncaster2–0CreweLeague Two | 9 mars 2024 | 4 | Öppna |
| Stevenage2–1Carlisle UnitedLeague Two | 20 aug. 2022 | 3 | Öppna |
| Port Vale1–3Bristol RoversLeague Two | 18 apr. 2022 | 8 | Öppna |
| Wycombe0–0RotherhamLeague One | 12 mars 2022 | 3 | Öppna |
| Bristol Rovers1–2Port ValeLeague Two | 7 dec. 2021 | 6 | Öppna |
| Sheffield Wednesday3–0SunderlandLeague One | 2 nov. 2021 | 2 | Öppna |
| Lincoln2–0SunderlandLeague One | 19 maj 2021 | 3 | Öppna |
| Peterborough1–1SunderlandLeague One | 5 apr. 2021 | 2 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | League One | 9 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2017/18 | League Two | 15 | 5 | 23 | 4.60 |
| 2018/19 | League One | 16 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 13 | 0 | — | — |
| 2018/19 | FA Cup | 3 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2019/20 | League One | 12 | 11 | 44 | 4.00 |
| 2019/20 | League Two | 9 | 8 | 29 | 3.63 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Championship | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | League One | 13 | 13 | 46 | 3.54 |
| 2020/21 | League Two | 11 | 11 | 30 | 2.73 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | League One | 19 | 19 | 59 | 3.11 |
| 2021/22 | League Two | 12 | 12 | 47 | 3.92 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | League One | 16 | 16 | 56 | 3.50 |
| 2022/23 | League Two | 11 | 11 | 35 | 3.18 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | League One | 11 | 10 | 32 | 3.20 |
| 2023/24 | League Two | 8 | 8 | 30 | 3.75 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2024/25 | League One | 5 | 5 | 11 | 2.20 |
| 2024/25 | League Two | 5 | 5 | 16 | 3.20 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | League One | 15 | 15 | 41 | 2.73 |
| 2025/26 | League Two | 9 | 9 | 26 | 2.89 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2026/27 | League One | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026/27 | League Two | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 176 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
sökt i 176 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenTaunton Town–Barrow
- 2017Första gula kortet (första kända)Port Vale–Wycombe
- 2017Första röda kortet (första kända)Chesterfield–Accrington ST
- 201950:e matchenStevenage–Swindon Town
- 2019Första straffen (första kända)Portsmouth–Burton Albion
- 2021100:e matchenCambridge United–Scunthorpe United
- 2024200:e matchenSwindon Town–Doncaster
- 2026Senaste matchenLuton–Stockport County
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 87 | Bradford1–2Burton AlbionLeague One | 8 nov. 2025 | 6 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 84 | Gillingham4–1ChesterfieldLeague Two | 19 aug. 2025 | 5 | 0 | 2 | 28 | Öppna |
| 84 | Walsall0–1SouthendLeague Two | 14 nov. 2020 | 3 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 84 | Gillingham1–1CoventryLeague Cup | 15 sep. 2020 | 4 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 81 | Charlton2–0Oxford UnitedLeague One | 27 okt. 2020 | 8 | 1 | 0 | 43 | Öppna |
| 75 | Tranmere0–1ShrewsburyLeague One | 5 okt. 2019 | 5 | 1 | 0 | 32 | Öppna |
| 75 | Portsmouth2–1Burton AlbionLeague One | 8 feb. 2022 | 6 | 0 | 0 | 32 | Öppna |
| 75 | Colchester2–1Harrogate TownLeague Two | 8 okt. 2022 | 6 | 0 | 0 | 32 | Öppna |
| 74 | Charlton2–0BarnsleyLeague One | 14 jan. 2023 | 8 | 0 | 0 | 30 | Öppna |
| 74 | Colchester0–2Salford CityLeague Two | 2 okt. 2021 | 5 | 1 | 0 | 31 | Öppna |
När korten kommer
607 kort i 176 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 44:e minuten (median 42), räknat på de 171 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Salford City har fått 2 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar för sig
Gillingham har fått 4 straffar tilldömda på 9 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 176 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
5 av 176 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 15 % av matcherna — 26 av 172 med straffdata.
Korten kommer sent
59 % av hans kort delas ut efter timmen — 360 av 607. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. Norwood6på 10 matcher
- R. Inniss5på 8 matcher
- J. Houghton4på 8 matcher
- D. Rose4på 6 matcher
- P. Mullin3på 6 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- J. Houghton1på 8 matcher
- P. O'Connor1på 8 matcher
- R. Inniss1på 8 matcher
- L. O'Nien1på 7 matcher
- S. Bennett1på 7 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- U. Godwin-Malife12inga kort
- J. Norwood106 gula
- J. Wilson101 gult
- H. Anderson92 gula
- S. Hoskins91 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- J. Norwood3på 10 matcher
- B. Cargill3på 4 matcher
- J. Sheehan2på 8 matcher
- J. Turnbull2på 7 matcher
- T. Eyoma2på 6 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- J. Pigott20på 5 matcher
- P. Mullin19på 6 matcher
- J. Norwood18på 10 matcher
- R. Inniss15på 7 matcher
- M. Ehmer15på 7 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- O. Bogle24på 5 matcher
- L. Akins19på 7 matcher
- C. Ogilvie17på 6 matcher
- M. Power16på 8 matcher
- L. O'Nien16på 7 matcher
Senaste matcherna
15 av 234| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 sep. 2026 | League One | Luton–Stockport County | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | League Two | Swindon Town–Cheltenham | 2–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 aug. 2026 | League Cup | Bromley–Reading | 1–1 | 4 | 1 | 1 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | League Two | Crawley Town–Shrewsbury | 0–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 mars 2026 | League One | Stockport County–AFC Wimbledon | 3–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 mars 2026 | League One | Lincoln–Rotherham | 3–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2026 | League One | Wycombe–Luton | 1–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | League One | Burton Albion–Stevenage | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 feb. 2026 | League One | Exeter City–Bolton | 1–5 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 feb. 2026 | League One | Barnsley–Peterborough | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 feb. 2026 | League Two | Barnet–Swindon Town | 1–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 feb. 2026 | League Two | Gillingham–Tranmere | 2–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | League One | Bradford–Doncaster | 1–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 jan. 2026 | League Two | Milton Keynes Dons–Bristol Rovers | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 jan. 2026 | League Two | Fleetwood Town–Cambridge United | 1–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |