Ben Toner
England · 291 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 219 av 291 matcher (75 %), frisparkar i 221 och straffar i 211. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som B. Toner (199) och Ben Toner, England (93).
Domaren i siffror
3.90 kort per match — 4 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 63 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Blåser 9 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
19 av 265 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Millwall3–2SouthamptonChampionship | 29 nov. 2025 | 3 | Öppna |
| Bolton1–0CardiffLeague One | 25 okt. 2025 | 3 | Öppna |
| Wycombe1–3Stockport CountyLeague One | 3 maj 2025 | 2 | Öppna |
| Wrexham3–0CharltonLeague One | 26 apr. 2025 | 3 | Öppna |
| Port Vale2–0BradfordLeague Two | 1 apr. 2025 | 5 | Öppna |
| Birmingham1–0WycombeLeague One | 1 mars 2025 | 2 | Öppna |
| Birmingham2–0Stockport CountyLeague One | 4 dec. 2024 | 6 | Öppna |
| Portsmouth2–1Oxford UnitedLeague One | 2 mars 2024 | 7 | Öppna |
Utveckling
42 % fler gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | League One | 5 | 0 | — | — |
| 2016/17 | League One | 13 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2016/17 | FA Cup | 4 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2017/18 | League One | 11 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2017/18 | League Two | 15 | 6 | 9 | 1.50 |
| 2018/19 | League One | 12 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 13 | 0 | — | — |
| 2018/19 | FA Cup | 3 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2018/19 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | League One | 12 | 12 | 41 | 3.42 |
| 2019/20 | League Two | 10 | 8 | 26 | 3.25 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League One | 13 | 13 | 37 | 2.85 |
| 2020/21 | League Two | 12 | 12 | 37 | 3.08 |
| 2020/21 | FA Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2021/22 | Championship | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | League One | 12 | 12 | 40 | 3.33 |
| 2021/22 | League Two | 12 | 12 | 34 | 2.83 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022/23 | Championship | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | League One | 15 | 15 | 51 | 3.40 |
| 2022/23 | League Two | 11 | 11 | 43 | 3.91 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | League Cup | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2023/24 | Championship | 6 | 6 | 29 | 4.83 |
| 2023/24 | League One | 15 | 15 | 74 | 4.93 |
| 2023/24 | League Two | 10 | 10 | 48 | 4.80 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | Championship | 14 | 14 | 70 | 5.00 |
| 2024/25 | League One | 16 | 16 | 75 | 4.69 |
| 2024/25 | League Two | 7 | 7 | 39 | 5.57 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0.00 |
| 2024/25 | League Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2025/26 | Championship | 20 | 20 | 74 | 3.70 |
| 2025/26 | League One | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2025/26 | League Two | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2026/27 | League One | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2026/27 | League Two | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 219 matcher med data · 9 svitar bröts av en lucka
sökt i 219 matcher med data · 10 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenBradford–Oldham
- 2017Första gula kortet (första kända)Lincoln–Ipswich
- 2017Första röda kortet (första kända)Rochdale–Port Vale
- 201850:e matchenSunderland–Sheffield Wednesday
- 2019Första straffen (första kända)Sunderland–Rotherham
- 2020100:e matchenExeter City–Crawley Town
- 2023200:e matchenBolton–Blackpool
- 2026Senaste matchenPort Vale–Crewe
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Chesterfield2–2Crawley TownLeague Two | 30 aug. 2025 | 10 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 94 | Wigan2–3StevenageLeague One | 27 jan. 2024 | 8 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 92 | Portsmouth2–1Oxford UnitedLeague One | 2 mars 2024 | 7 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 91 | Watford0–0Hull CityChampionship | 20 apr. 2024 | 8 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 89 | Barnsley0–3IpswichLeague One | 25 apr. 2023 | 6 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 86 | Swansea1–0Hull CityChampionship | 18 apr. 2025 | 6 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 86 | Lincoln0–2PortsmouthLeague One | 28 jan. 2020 | 6 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | Forest Green0–2PeterboroughLeague One | 4 feb. 2023 | 6 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 84 | Leeds2–2SwanseaChampionship | 29 mars 2025 | 7 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 84 | Port Vale2–0BradfordLeague Two | 1 apr. 2025 | 5 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
När korten kommer
854 kort i 219 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 39:e minuten (median 36), räknat på de 211 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Salford City har fått 3 röda kort av honom på 7 matcher.
Flest straffar för sig
Mansfield Town har fått 4 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Barrow har fått 3 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Signaturspelaren
R. Smallwood har fått 6 gula kort av honom på 9 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 219 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
8 av 219 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 4 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 21 % av matcherna — 45 av 211 med straffdata.
Korten kommer sent
55 % av hans kort delas ut efter timmen — 472 av 854. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- R. Smallwood6på 9 matcher
- G. Dobson4på 10 matcher
- D. Kasumu4på 9 matcher
- E. Watt4på 9 matcher
- B. Halliday4på 8 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
Flest matcher
med den här domaren
- J. Cumming111 gult
- G. Dobson104 gula
- A. May101 gult
- R. Smallwood96 gula
- D. Kasumu94 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- A. Oshilaja3på 8 matcher
- D. Kasumu2på 9 matcher
- J. Turnbull2på 8 matcher
- J. Grimmer2på 7 matcher
- A. Collins2på 6 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- J. Pigott21på 7 matcher
- B. Halliday20på 8 matcher
- D. Kasumu19på 9 matcher
- R. Smallwood18på 8 matcher
- J. Marquis18på 7 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- D. Kasumu22på 9 matcher
- C. Ogilvie19på 7 matcher
- O. Dale18på 7 matcher
- G. Honeyman17på 7 matcher
- T. White17på 5 matcher
Senaste matcherna
15 av 291| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | League Two | Port Vale–Crewe | 0–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | League One | Leicester–Burton Albion | 1–2 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 2 maj 2026 | Championship | Bristol City–Stoke City | 2–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 apr. 2026 | Championship | Birmingham–Preston | 2–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | Championship | Charlton–Bristol City | 1–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 mars 2026 | Championship | Southampton–Oxford United | 2–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 mars 2026 | Championship | Norwich–Sheffield Utd | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 feb. 2026 | Championship | Preston–Millwall | 0–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 feb. 2026 | Championship | Watford–Ipswich | 0–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 10 feb. 2026 | Championship | Leicester–Southampton | 3–4 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 feb. 2026 | League One | Port Vale–AFC Wimbledon | 0–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | Championship | Middlesbrough–Norwich | 1–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 jan. 2026 | Championship | Watford–Portsmouth | 1–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 jan. 2026 | League Two | Bristol Rovers–Colchester | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 dec. 2025 | League Two | Crawley Town–Bromley | 1–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |