Voith-Arena
Heidenheim an der Brenz, Tyskland·
- poäng per match
- 1.64
- hemmavinster
- 47 %
- spelade matcher
- 222
- Kapacitet
- 15 000
- Underlag
- Naturgräs

2. Bundesliga, Bundesliga, DFB Pokal och 1 tävling till, juli 2011 till augusti 2026. 223 spelade matcher.
1. FC Heidenheim har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
1. FC Heidenheim på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong22 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | DFB Pokal | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2012/13 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 29 | 15 | +14 | 28 | 1.65 | 5 |
| 2014/15 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 23 | 24 | -1 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2015/16 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | 2. Bundesliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 24 | 18 | +6 | 26 | 1.53 | 7 |
| 2016/17 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 3 | 5 | 32 | 27 | +5 | 30 | 1.76 | 4 |
| 2017/18 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 3 | 5 | 32 | 24 | +8 | 30 | 1.76 | 5 |
| 2018/19 | DFB Pokal | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | 2. Bundesliga | 17 | 11 | 4 | 2 | 32 | 13 | +19 | 37 | 2.18 | 9 |
| 2020/21 | 2. Bundesliga | 17 | 10 | 3 | 4 | 28 | 16 | +12 | 33 | 1.94 | 8 |
| 2021/22 | 2. Bundesliga | 17 | 10 | 4 | 3 | 27 | 18 | +9 | 34 | 2.00 | 5 |
| 2022/23 | 2. Bundesliga | 17 | 12 | 4 | 1 | 41 | 16 | +25 | 40 | 2.35 | 8 |
| 2023/24 | Bundesliga | 17 | 7 | 5 | 5 | 30 | 26 | +4 | 26 | 1.53 | 4 |
| 2024/25 | Bundesliga | 18 | 3 | 3 | 12 | 15 | 35 | -20 | 12 | 0.67 | 4 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 9 | -2 | 7 | 1.40 | 0 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 4 | 5 | 8 | 23 | 37 | -14 | 17 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | 2. Bundesliga | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 6 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 222 | 104 | 51 | 67 | 364 | 296 | +68 | 363 | 1.64 | 66 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för 1. FC Heidenheim på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta 1. FC Heidenheim vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 222 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött 1. FC Heidenheim här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| St. Pauli | 11 | 4 | 0 | 7 | 13 | 20 | -7 | 12 | 1.09 |
| Bochum | 10 | 4 | 3 | 3 | 13 | 13 | 0 | 15 | 1.50 |
| SV Sandhausen | 10 | 2 | 3 | 5 | 10 | 17 | -7 | 9 | 0.90 |
| Union Berlin | 9 | 1 | 0 | 8 | 9 | 20 | -11 | 3 | 0.33 |
| 1. FC Nürnberg | 8 | 2 | 1 | 5 | 9 | 18 | -9 | 7 | 0.88 |
| Greuther Fürth | 8 | 3 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 10 | 1.25 |
| SV Darmstadt 98 | 8 | 1 | 2 | 5 | 7 | 13 | -6 | 5 | 0.63 |
| Fortuna Düsseldorf | 7 | 2 | 0 | 5 | 9 | 13 | -4 | 6 | 0.86 |
| Hamburg | 7 | 2 | 3 | 2 | 11 | 10 | +1 | 9 | 1.29 |
| Erzgebirge Aue | 7 | 1 | 1 | 5 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.57 |
Visa alla51 klubbar
| Holstein Kiel | 7 | 1 | 1 | 5 | 9 | 17 | -8 | 4 | 0.57 |
| Karlsruher SC | 7 | 2 | 1 | 4 | 8 | 14 | -6 | 7 | 1.00 |
| Jahn Regensburg | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 14 | -4 | 7 | 1.17 |
| Dynamo Dresden | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 8 | -2 | 5 | 0.83 |
| Arminia Bielefeld | 6 | 0 | 5 | 1 | 8 | 9 | -1 | 5 | 0.83 |
| Eintracht Braunschweig | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 | 5 | 0.83 |
| Werder Bremen | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 | 4 | 0.80 |
| Hannover 96 | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 10 | -6 | 3 | 0.60 |
| Stuttgart | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 9 | +1 | 8 | 1.60 |
| RB Leipzig | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 10 | 2.00 |
| Paderborn | 5 | 1 | 3 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.20 |
| Kaiserslautern | 5 | 0 | 2 | 3 | 6 | 12 | -6 | 2 | 0.40 |
| SC Freiburg | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 6 | 1.50 |
| Wolfsburg | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| Borussia M'gladbach | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 1 | +6 | 8 | 2.00 |
| Bayer Leverkusen | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.75 |
| Eintracht Frankfurt | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 |
| Ingolstadt | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 7 | -1 | 6 | 1.50 |
| Bayern München | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 6 | 2.00 |
| Mainz | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 |
| Borussia Dortmund | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Hoffenheim | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
| FC Augsburg | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 8 | -2 | 3 | 1.00 |
| MSV Duisburg | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| 1. FC Köln | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| 1860 München | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| VfL Osnabrück | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 1 | 0.33 |
| 1. FC Magdeburg | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Würzburger Kickers | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 |
| Hansa Rostock | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| FSV Frankfurt | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Chelsea | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hertha Berlin | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Schalke 04 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| BK Häcken | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Olimpija | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC ST. Gallen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| SV Wehen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfR Aalen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Elversberg | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 223 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 662 mål, 365 av hemmalaget och 297 av gästen
Klockan bygger på 223 av arenans 223 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 662 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för 1. FC Heidenheim på arenan.
- 1T. Kleindienst54mål
- 2M. Schnatterer42mål
- 3R. Leipertz21mål
- 4N. Dovedan15mål
- 5D. Thomalla15mål
- 6J. Beste13mål
- 7P. Mainka11mål
- 8C. Kühlwetter11mål
- 9S. Schimmer9mål
- 10M. Pieringer9mål
Listorna bygger på 223 av arenans 223 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 662 mål.