Varberg Energi Arena
Varberg, Sverige·

- Kapacitet
- 5 000
- Underlag
- Naturgräs
Allsvenskan, Division 2 - Västra Götaland, Superettan och 1 tävling till, juni 2020 till november 2024. 134 spelade matcher.
Har även hetat Påskbergsvallens konstgräs (2022), Håstens IP konstgräs (2023–2024), Håstens IP (2024)
Varbergs BoIS FC och Varbergs GIF har ytterligare 3 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan — Varbergs BoIS FC
Varbergs BoIS FC på den arena klubben delar2020–2024
Visa säsong för säsong5 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | Allsvenskan | 15 | 7 | 3 | 5 | 25 | 22 | +3 | 24 | 1.60 | 4 |
| 2021 | Allsvenskan | 14 | 5 | 5 | 4 | 15 | 14 | +1 | 20 | 1.43 | 6 |
| 2022 | Allsvenskan | 16 | 5 | 5 | 6 | 17 | 26 | -9 | 20 | 1.25 | 5 |
| 2023 | Allsvenskan | 15 | 1 | 4 | 10 | 10 | 30 | -20 | 7 | 0.47 | 2 |
| 2024 | Superettan | 15 | 5 | 5 | 5 | 20 | 20 | 0 | 20 | 1.33 | 3 |
| Totalt | 75 | 23 | 22 | 30 | 87 | 112 | -25 | 91 | 1.21 | 20 |
Historien
Rekorden — Varbergs BoIS FC
Ytterligheterna för Varbergs BoIS FC på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Varbergs BoIS FC
Hur ofta Varbergs BoIS FC vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
7och 2 till
Tappade ledningen
13och 8 till
Läst ur målen i 75 matcher.
Gästerna
Gästerna — Varbergs BoIS FC
Hur det gått för lagen som mött Varbergs BoIS FC här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hammarby FF | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 9 | 2.25 |
| Djurgårdens IF | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 10 | 2.50 |
| IFK Göteborg | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 9 | 2.25 |
| BK Häcken | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 3 | +4 | 8 | 2.00 |
| Sirius | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| IF Elfsborg | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 1 | +5 | 8 | 2.00 |
| Kalmar FF | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.25 |
| Malmö FF | 4 | 2 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 | 7 | 1.75 |
| AIK Stockholm | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | 1.75 |
| IFK Norrköping | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 7 | 1.75 |
Visa alla30 klubbar
| Degerfors IF | 4 | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 0.75 |
| Örebro SK | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Östersunds FK | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Helsingborg | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| Mjällby AIF | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | +2 | 4 | 1.33 |
| GIF Sundsvall | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Halmstad | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| IFK Värnamo | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Östers IF | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Trelleborg | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| IF Brommapojkarna | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 |
| Falkenbergs FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gefle IF | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 |
| Örgryte IS | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| IK brage | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Landskrona BoIS | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sandviken | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Skövde AIK | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Utsikten | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oddevold | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 134 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 239 mål, 112 av hemmalaget och 127 av gästen
Klockan bygger på 89 av arenans 134 spelade matcher (66 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 239 mål. De 45 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Varbergs BoIS FC på arenan.
- 1A. Selmani9mål
- 2I. Bjerkebo7mål
- 3R. Simović6mål
- 4R. Tranberg4mål
- 5O. Alfonsi4mål
- 6O. Stanisic3mål
- 7J. Birkfeldt3mål
- 8T. Matthews3mål
- 9A. Johansson3mål
- 10D. Montiel2mål
Listorna bygger på 89 av arenans 134 spelade matcher (66 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 239 mål. De 45 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.