Suwon World Cup Stadium
Suwon, Sydkorea·

- Kapacitet
- 45 192
- Underlag
- Naturgräs
K League 1, AFC Champions League Elite, FA Cup och 2 andra tävlingar, februari 2016 till december 2025. 167 spelade matcher.
Suwon Bluewings har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Suwon Bluewings på sin hemmaplan2016–2025
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | AFC Champions League Elite | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2016 | K League 1 | 19 | 6 | 8 | 5 | 32 | 31 | +1 | 26 | 1.37 | 4 |
| 2017 | AFC Champions League Elite | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2018 | AFC Champions League Elite | 7 | 2 | 2 | 3 | 14 | 14 | 0 | 8 | 1.14 | 1 |
| 2018 | K League 1 | 19 | 7 | 6 | 6 | 28 | 25 | +3 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2019 | K League 1 | 19 | 5 | 7 | 7 | 17 | 21 | -4 | 22 | 1.16 | 7 |
| 2019 | FA Cup | 5 | 4 | 1 | 0 | 13 | 2 | +11 | 13 | 2.60 | 4 |
| 2020 | AFC Champions League Elite | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020 | K League 1 | 13 | 3 | 3 | 7 | 16 | 19 | -3 | 12 | 0.92 | 2 |
| 2021 | K League 1 | 20 | 5 | 6 | 9 | 21 | 31 | -10 | 21 | 1.05 | 5 |
| 2021 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022 | K League 1 | 21 | 7 | 7 | 7 | 26 | 23 | +3 | 28 | 1.33 | 7 |
| 2022 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023 | K League 1 | 19 | 3 | 5 | 11 | 15 | 26 | -11 | 14 | 0.74 | 4 |
| 2023 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025 | K League 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 155 | 48 | 49 | 58 | 200 | 200 | 0 | 193 | 1.25 | 47 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Suwon Bluewings på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Suwon Bluewings vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
3Räddade en poäng
17och 12 till
Tappade ledningen
31och 26 till
Läst ur målen i 154 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Suwon Bluewings här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pohang Steelers | 14 | 3 | 7 | 4 | 13 | 14 | -1 | 16 | 1.14 |
| Ulsan Hyundai FC | 14 | 5 | 5 | 4 | 21 | 22 | -1 | 20 | 1.43 |
| FC Seoul | 13 | 7 | 5 | 1 | 17 | 11 | +6 | 26 | 2.00 |
| Jeju United FC | 12 | 5 | 1 | 6 | 15 | 17 | -2 | 16 | 1.33 |
| Jeonbuk Motors | 11 | 10 | 1 | 0 | 30 | 6 | +24 | 31 | 2.82 |
| Gangwon FC | 10 | 1 | 6 | 3 | 12 | 16 | -4 | 9 | 0.90 |
| Seongnam FC | 10 | 5 | 1 | 4 | 10 | 12 | -2 | 16 | 1.60 |
| Incheon United | 10 | 2 | 4 | 4 | 13 | 18 | -5 | 10 | 1.00 |
| Daegu FC | 9 | 4 | 3 | 2 | 7 | 6 | +1 | 15 | 1.67 |
| Suwon City FC | 9 | 6 | 0 | 3 | 16 | 11 | +5 | 18 | 2.00 |
Visa alla33 klubbar
| Gwangju FC | 7 | 3 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 | 11 | 1.57 |
| Gimcheon Sangmu FC | 7 | 1 | 3 | 3 | 5 | 7 | -2 | 6 | 0.86 |
| Gyeongnam FC | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.25 |
| Jeonnam Dragons | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 |
| Kashima | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| FC Anyang | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Daejeon Citizen | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Vissel Kobe | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Gamba Osaka | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kawasaki Frontale | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Guangzhou Evergrande FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shanghai Shenhua | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| SHANGHAI SIPG | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sydney | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Melbourne Victory | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Seoul E-Land FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Busan I Park | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Eastern | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Chuncheon | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Daejeon Korail | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Gyeongju HNP | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hwaseong | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FLC Thanh Hoa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 167 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 436 mål, 223 av hemmalaget och 213 av gästen
Klockan bygger på 166 av arenans 167 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 436 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Suwon Bluewings på arenan.
- 1Kim Gun-Hee12mål
- 2Yeom Ki-Hun12mål
- 3A. Taggart12mål
- 4D. Damjanović10mål
- 5Natanael de Souza Santos Junior10mål
- 6Kim Min-Woo7mål
- 7Waguininho7mål
- 8Oh Hyeon-Gyu7mål
- 9Lee Ki-Je7mål
- 10Kwon Chang-Hoon6mål
Listorna bygger på 166 av arenans 167 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 436 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.