Guangzhou Evergrande FC
Super League 2022 · Yuexiushan Stadium · Grundad 1954
- Poäng
- 17
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 3–8–23
- Mål
- 24–63
- Målskillnad
- -39
- Poäng/match
- 0.50
- Vinstprocent
- 9 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 12
Lika i paus
18matcher
- 1
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.56mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.82
- Hemma
- 2.29
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3462 %
- Över 2.5 mål17 av 3450 %
- Över 3.5 mål9 av 3426 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
10 mål i första halvlek, 13 i andra (54 % efter paus). Insläppta: 29 och 32 (51 % efter paus).
Bygger på 24 gjorda och 63 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.90 (-64.3 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.72 (-50.6 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.43 (+29.9 %)
- I ligan
- 14 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- -8.9 % (-30.1 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- +17.6 % (+59.9 %)
- I ligan
- 17 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.83 (-56.3 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.97 (-73.2 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 0.16
- Skillnad
- +0.13 (+81.6 %)
- Störst i ligan
- 5 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-313 matcher 38 %
- 4-4-210 matcher 29 %
- 4-1-4-13 matcher 9 %
- 4-2-3-13 matcher 9 %
- 4-5-12 matcher 6 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liu Shibo25 år | 21 | 1890 | 0 | — | 2 | 0 | 6.93 |
Zhang Jianzhi22 år | 10 | 900 | 0 | — | 0 | 0 | 6.52 |
Huo Shenping18 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 6.10 |
Försvarare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Li Yang24 år | 30 | 2636 | 0 | — | 5 | 0 | 6.73 |
Wu Shaocong22 år | 25 | 2185 | 0 | 1 | 5 | 2 | 6.78 |
Rong Hao35 år | 15 | 1225 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.59 |
Wang Shilong21 år | 20 | 1055 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.70 |
Zhao Wenzhe21 år | 16 | 774 | 0 | — | 1 | 0 | 6.48 |
Chen Rijin23 år | 12 | 688 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6.38 |
Jiang Guangtai28 år | 8 | 635 | 0 | — | 1 | 0 | 6.80 |
Chen Quanjiang21 år | 8 | 620 | 0 | — | 2 | 0 | 6.73 |
Zheng Shengxiong23 år | 10 | 523 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Zhang Chenglin35 år | 7 | 346 | 0 | — | 0 | 0 | 6.36 |
Liu Langzhou19 år | 3 | 270 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
Wei Suowei17 år | 6 | 241 | 0 | — | 0 | 0 | 6.48 |
Xu Bin18 år | 2 | 163 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Li Xuepeng33 år | 5 | 141 | 0 | — | 1 | 0 | 6.50 |
Wei Minghe18 år | 6 | 134 | 0 | — | 0 | 0 | 6.42 |
Wan Likai18 år | 3 | 123 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
Feng Yifan19 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Wang Wenxuan22 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Mittfältare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yan Dinghao24 år | 32 | 2761 | 3 | 1 | 6 | 0 | 6.96 |
Ling Jie19 år | 22 | 1301 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.46 |
Zhang Xiuwei26 år | 14 | 1044 | 0 | — | 3 | 0 | 6.87 |
Huang Guangliang23 år | 15 | 1005 | 0 | — | 3 | 0 | 6.69 |
Cai Mingmin21 år | 16 | 896 | 2 | — | 1 | 0 | 6.61 |
Hao Junmin35 år | 13 | 781 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.78 |
Hou Yu21 år | 17 | 720 | 0 | — | 5 | 0 | 6.51 |
Tan Kaiyuan20 år | 8 | 491 | 0 | — | 0 | 0 | 6.46 |
Zhang Zili20 år | 9 | 304 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
Huang Bowen34 år | 6 | 211 | 0 | — | 1 | 0 | 6.65 |
Xie Zifeng24 år | 5 | 119 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
He Xinjie20 år | 9 | 117 | 0 | — | 0 | 0 | 6.62 |
Li Jiahao20 år | 2 | 115 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Shihao Lü19 år | 2 | 95 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Ning Haoxu21 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Su Tianshi19 år | 1 | 33 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Zeng Yaozhang17 år | 2 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
Yang Hao38 år | 1 | 23 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yang Liyu25 år | 32 | 2611 | 9 | — | 2 | 0 | 7.02 |
Wei Shihao27 år | 29 | 2306 | 6 | 2 | 7 | 0 | 6.87 |
Asqer Afrden18 år | 23 | 1323 | 0 | 3 | 4 | 2 | 6.42 |
Fan Hengbo22 år | 20 | 1296 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.61 |
Li Jiaheng20 år | 13 | 477 | 1 | — | 0 | 0 | 6.59 |
Wang Shijie18 år | 5 | 318 | 0 | — | 0 | 0 | 6.38 |
Chen Long20 år | 5 | 115 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Lv Shihao19 år | 2 | 95 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Zhang Dachi19 år | 2 | 57 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Yang Hao17 år | 1 | 23 | 0 | — | 0 | 0 | — |
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.