Stadion Partizana
Beograd·

- Kapacitet
- 32 710
- Underlag
- Naturgräs
Super Liga, UEFA Europa League, UEFA Europa Conference League och 3 andra tävlingar, juli 2011 till augusti 2026. 266 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
FK Partizan på sin hemmaplan2011/12–2026
Visa säsong för säsong37 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 6 | -3 | 5 | 1.25 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Super Liga | 19 | 17 | 1 | 1 | 45 | 11 | +34 | 52 | 2.74 | 11 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 8 | 1.60 | 2 |
| 2017/18 | Super Liga | 19 | 11 | 7 | 1 | 42 | 17 | +25 | 40 | 2.11 | 5 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2018/19 | Super Liga | 19 | 13 | 4 | 2 | 35 | 10 | +25 | 43 | 2.26 | 12 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 | 13 | 2.17 | 1 |
| 2019/20 | Super Liga | 15 | 12 | 1 | 2 | 45 | 11 | +34 | 37 | 2.47 | 8 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Super Liga | 19 | 18 | 1 | 0 | 53 | 6 | +47 | 55 | 2.89 | 13 |
| 2020/21 | Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | Super Liga | 19 | 16 | 3 | 0 | 45 | 7 | +38 | 51 | 2.68 | 12 |
| 2021/22 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 10 | +2 | 14 | 1.75 | 3 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | Super Liga | 19 | 10 | 6 | 3 | 33 | 18 | +15 | 36 | 1.89 | 8 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 8 | 1.60 | 1 |
| 2023/24 | Super Liga | 19 | 13 | 2 | 4 | 42 | 25 | +17 | 41 | 2.16 | 5 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Super Liga | 20 | 11 | 7 | 2 | 39 | 22 | +17 | 40 | 2.00 | 7 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Super Liga | 19 | 13 | 3 | 3 | 39 | 16 | +23 | 42 | 2.21 | 8 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2026/27 | Super Liga | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | 3.00 | 2 |
| Totalt | 259 | 170 | 53 | 36 | 535 | 216 | +319 | 563 | 2.17 | 116 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för FK Partizan på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta FK Partizan vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
19och 14 till
Räddade en poäng
14och 9 till
Tappade ledningen
33och 28 till
Läst ur målen i 256 matcher. 3 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött FK Partizan här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vojvodina | 15 | 2 | 2 | 11 | 14 | 32 | -18 | 8 | 0.53 |
| Napredak | 14 | 2 | 5 | 7 | 14 | 22 | -8 | 11 | 0.79 |
| Mladost Lucani | 13 | 0 | 1 | 12 | 4 | 39 | -35 | 1 | 0.08 |
| Cukaricki | 13 | 0 | 2 | 11 | 9 | 27 | -18 | 2 | 0.15 |
| Radnicki NIS | 12 | 1 | 2 | 9 | 6 | 25 | -19 | 5 | 0.42 |
| Voždovac | 12 | 2 | 1 | 9 | 8 | 30 | -22 | 7 | 0.58 |
| FK Crvena Zvezda | 11 | 2 | 6 | 3 | 12 | 11 | +1 | 12 | 1.09 |
| Spartak Subotica | 11 | 2 | 2 | 7 | 9 | 22 | -13 | 8 | 0.73 |
| TSC | 11 | 3 | 4 | 4 | 12 | 14 | -2 | 13 | 1.18 |
| Radnik Surdulica | 10 | 1 | 0 | 9 | 5 | 25 | -20 | 3 | 0.30 |
Visa alla88 klubbar
| Novi Pazar | 9 | 0 | 0 | 9 | 4 | 22 | -18 | 0 | 0.00 |
| Radnicki 1923 | 9 | 1 | 4 | 4 | 12 | 17 | -5 | 7 | 0.78 |
| Javor | 7 | 0 | 1 | 6 | 7 | 24 | -17 | 1 | 0.14 |
| OFK Beograd | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 11 | -4 | 5 | 1.00 |
| Proleter Novi Sad | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.20 |
| Bačka Palanka | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Rad Beograd | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 14 | -13 | 0 | 0.00 |
| Macva | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 12 | -11 | 1 | 0.25 |
| IMT Novi Beograd | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 12 | -6 | 4 | 1.00 |
| Železničar Pančevo | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Metalac GM | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| AZ Alkmaar | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| FC Nordsjaelland | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Beşiktaş | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 4 | 2.00 |
| Ludogorets | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Dynamo Kyiv | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| Gent | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 |
| Inđija | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Kolubara | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Zemun | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Borac Čačak | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Nice | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Augsburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| 1. FC Köln | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Feyenoord | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 3 | 3.00 |
| Santa Clara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hibernian | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Molde | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zaglebie Lubin | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| GAP Connah S Quay FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Athletic Club | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Getafe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| FCSB | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Astana | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Plzen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Buducnost Podgorica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Skenderbeu Korce | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Lugano | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shkendija | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Fehérvár | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| AEK Larnaca | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sparta Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Riteriai | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Valletta FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Flora Tallinn | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Genk | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Asteras Tripolis | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Yeni Malatyaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Sochi | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| UNA Strassen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dunajska Streda | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| FK Tobol Kostanay | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Rudar Pljevlja | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Anorthosis | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Neftchi Baku | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Vranje | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| FK Trayal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Zlatibor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| AEL | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dila | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Oleksandria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Shirak | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Slovácko | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| HB Torshavn | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Rīgas FS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Grafičar | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hamrun Spartans | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Jedinstvo Ub | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Loznica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sabah FA | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Mladost Novi Sad | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Tekstilac Odžaci | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 266 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 764 mål, 538 av hemmalaget och 226 av gästen
Klockan bygger på 263 av arenans 266 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 764 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för FK Partizan på arenan.
- 1B. Natcho56mål
- 2Ricardo Gomes47mål
- 3Z. Tošić17mål
- 4T. Asano15mål
- 5U. Sadiq15mål
- 6Leonardo15mål
- 7U. Đurđević14mål
- 8S. Soumah13mål
- 9L. Tawamba12mål
- 10L. Marković11mål
Listorna bygger på 263 av arenans 266 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 764 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.