Stadion der Freundschaft
Tyskland·
2. Bundesliga och DFB Pokal, juli 2011 till augusti 2023. 58 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Energie Cottbus på sin hemmaplan2011/12–2023/24
Visa säsong för säsong7 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2. Bundesliga | 17 | 4 | 8 | 5 | 18 | 25 | -7 | 20 | 1.18 | 3 |
| 2012/13 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 5 | 3 | 28 | 15 | +13 | 32 | 1.88 | 6 |
| 2013/14 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 3 | 9 | 22 | 30 | -8 | 18 | 1.06 | 5 |
| 2015/16 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 55 | 18 | 16 | 21 | 70 | 85 | -15 | 70 | 1.27 | 14 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Energie Cottbus på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Energie Cottbus vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
1Räddade en poäng
5Tappade ledningen
9och 4 till
Läst ur målen i 55 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Energie Cottbus här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SC Paderborn 07 | 4 | 2 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 6 | 1.50 |
| VfL Bochum | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 |
| Union Berlin | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Dynamo Dresden | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Ingolstadt | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 |
| FC St. Pauli | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 1.33 |
| Erzgebirge Aue | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | -4 | 3 | 1.00 |
| TSV 1860 München | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | 2.00 |
| FSV Frankfurt | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 5 | 1.67 |
| Fortuna Düsseldorf | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
Visa alla27 klubbar
| SpVgg Greuther Fürth | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 |
| MSV Duisburg | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Sandhausen | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 3 | 1.50 |
| 1. FC Köln | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 4 | 2.00 |
| Eintracht Braunschweig | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| 1. FC Kaiserslautern | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Karlsruher SC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Aalen | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.50 |
| Bayern München | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hertha BSC | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Werder Bremen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FSV Mainz 05 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Jahn Regensburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Arminia Bielefeld | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hansa Rostock | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Alemannia Aachen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 58 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 167 mål, 76 av hemmalaget och 91 av gästen
Klockan bygger på 58 av arenans 58 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 167 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Energie Cottbus på arenan.
- 1B. Sanogo14mål
- 2Dimitar Dimitrov Rangelov7mål
- 3D. Adlung7mål
- 4I. Banović7mål
- 5M. Stiepermann6mål
- 6D. Sørensen5mål
- 7M. Kruska3mål
- 8S. Michel2mål
- 9F. Viteritti2mål
- 10M. Schulze2mål
Listorna bygger på 58 av arenans 58 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 167 mål.