Stadion An der Alten Försterei
Berlin, Tyskland·

- Byggd
- 1920
- Kapacitet
- 22 467
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga, 2. Bundesliga, DFB Pokal och 1 tävling till, juli 2011 till maj 2026. 215 spelade matcher.
Union Berlin har ytterligare 54 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Union Berlin på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2. Bundesliga | 17 | 11 | 2 | 4 | 30 | 18 | +12 | 35 | 2.06 | 9 |
| 2012/13 | 2. Bundesliga | 17 | 10 | 4 | 3 | 27 | 14 | +13 | 34 | 2.00 | 6 |
| 2013/14 | 2. Bundesliga | 17 | 7 | 6 | 4 | 26 | 20 | +6 | 27 | 1.59 | 6 |
| 2013/14 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | 2. Bundesliga | 17 | 8 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 29 | 1.71 | 4 |
| 2015/16 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 6 | 2 | 32 | 20 | +12 | 33 | 1.94 | 5 |
| 2019/20 | Bundesliga | 17 | 8 | 3 | 6 | 24 | 20 | +4 | 27 | 1.59 | 7 |
| 2020/21 | Bundesliga | 17 | 8 | 8 | 1 | 32 | 18 | +14 | 32 | 1.88 | 4 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Bundesliga | 17 | 10 | 5 | 2 | 25 | 17 | +8 | 35 | 2.06 | 7 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 10 | 2.00 | 2 |
| 2022/23 | Bundesliga | 17 | 11 | 6 | 0 | 30 | 11 | +19 | 39 | 2.29 | 8 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Bundesliga | 17 | 7 | 2 | 8 | 22 | 30 | -8 | 23 | 1.35 | 3 |
| 2024/25 | Bundesliga | 17 | 5 | 7 | 5 | 19 | 22 | -3 | 22 | 1.29 | 4 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 5 | 7 | 5 | 26 | 26 | 0 | 22 | 1.29 | 4 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 215 | 106 | 62 | 47 | 335 | 251 | +84 | 380 | 1.77 | 70 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Union Berlin på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Union Berlin vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
18och 13 till
Räddade en poäng
29och 24 till
Tappade ledningen
32och 27 till
Läst ur målen i 215 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Union Berlin här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RB Leipzig | 9 | 2 | 2 | 5 | 13 | 12 | +1 | 8 | 0.89 |
| VfL Bochum | 9 | 2 | 2 | 5 | 13 | 16 | -3 | 8 | 0.89 |
| SC Freiburg | 8 | 0 | 4 | 4 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.50 |
| VfL Wolfsburg | 8 | 1 | 2 | 5 | 7 | 13 | -6 | 5 | 0.63 |
| Eintracht Frankfurt | 8 | 3 | 3 | 2 | 14 | 10 | +4 | 12 | 1.50 |
| FC St. Pauli | 8 | 1 | 2 | 5 | 11 | 15 | -4 | 5 | 0.63 |
| 1. FC Köln | 8 | 1 | 2 | 5 | 6 | 12 | -6 | 5 | 0.63 |
| Bayern München | 7 | 3 | 4 | 0 | 17 | 8 | +9 | 13 | 1.86 |
| Borussia Mönchengladbach | 7 | 1 | 1 | 5 | 7 | 14 | -7 | 4 | 0.57 |
| FSV Mainz 05 | 7 | 0 | 2 | 5 | 7 | 18 | -11 | 2 | 0.29 |
Visa alla46 klubbar
| Borussia Dortmund | 7 | 3 | 0 | 4 | 11 | 9 | +2 | 9 | 1.29 |
| 1899 Hoffenheim | 7 | 3 | 1 | 3 | 12 | 10 | +2 | 10 | 1.43 |
| Bayer Leverkusen | 7 | 3 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 11 | 1.57 |
| FC Augsburg | 7 | 2 | 3 | 2 | 8 | 10 | -2 | 9 | 1.29 |
| Werder Bremen | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 10 | 0 | 7 | 1.17 |
| VfB Stuttgart | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 12 | -2 | 5 | 0.83 |
| 1. FC Heidenheim | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | -1 | 7 | 1.17 |
| SC Paderborn 07 | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 10 | 1.67 |
| Fortuna Düsseldorf | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 7 | -4 | 3 | 0.60 |
| Hertha BSC | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 8 | -4 | 4 | 0.80 |
| SpVgg Greuther Fürth | 5 | 4 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 | 13 | 2.60 |
| Arminia Bielefeld | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 13 | -9 | 1 | 0.20 |
| 1. FC Kaiserslautern | 5 | 1 | 3 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.20 |
| TSV 1860 München | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 7 | +1 | 8 | 1.60 |
| FSV Frankfurt | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 13 | -12 | 0 | 0.00 |
| Ingolstadt | 4 | 0 | 3 | 1 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Sandhausen | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | -8 | 0 | 0.00 |
| Erzgebirge Aue | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.75 |
| Eintracht Braunschweig | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.75 |
| Karlsruher SC | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.25 |
| FC Schalke 04 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.00 |
| Dynamo Dresden | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | -4 | 2 | 0.67 |
| MSV Duisburg | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.33 |
| Energie Cottbus | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Aalen | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | 1.67 |
| 1. FC Nürnberg | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 4 | 2.00 |
| SV Darmstadt 98 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Union St. Gilloise | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Hamburger SV | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Jahn Regensburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Holstein Kiel | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hansa Rostock | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 0 | 0.00 |
| Alemannia Aachen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 215 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 586 mål, 335 av hemmalaget och 251 av gästen
Klockan bygger på 215 av arenans 215 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 586 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Union Berlin på arenan.
- 1Torsten Mattuschka17mål
- 2S. Terodde13mål
- 3S. Becker13mål
- 4T. Awoniyi12mål
- 5K. Behrens11mål
- 6Christopher Quiring11mål
- 7B. Hollerbach11mål
- 8S. Polter10mål
- 9D. Doekhi10mål
- 10A. Nemec9mål
Listorna bygger på 215 av arenans 215 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 586 mål.