Stade Gaston Petit
Châteauroux, Frankrike·
- poäng per match
- 1.37
- hemmavinster
- 36 %
- spelade matcher
- 182
- Kapacitet
- 17 072
- Underlag
- Naturgräs

Ligue 2, Coupe de France och Coupe de la Ligue, augusti 2010 till januari 2024. 182 spelade matcher.
Har även hetat Stade Gaston-Petit (2016–2019)
Châteauroux har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Châteauroux på sin hemmaplan2010/11–2023/24
Visa säsong för säsong22 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 2 | 19 | 9 | 4 | 6 | 23 | 19 | +4 | 31 | 1.63 | 8 |
| 2011/12 | Ligue 2 | 19 | 9 | 3 | 7 | 23 | 22 | +1 | 30 | 1.58 | 4 |
| 2011/12 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 2 | 19 | 8 | 9 | 2 | 29 | 20 | +9 | 33 | 1.74 | 6 |
| 2012/13 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Ligue 2 | 19 | 9 | 4 | 6 | 28 | 22 | +6 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2014/15 | Ligue 2 | 19 | 5 | 7 | 7 | 21 | 26 | -5 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 19 | 10 | 5 | 4 | 27 | 18 | +9 | 35 | 1.84 | 6 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Coupe de France | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 19 | 5 | 8 | 6 | 20 | 22 | -2 | 23 | 1.21 | 6 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 3 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 13 | 0.93 | 2 |
| 2019/20 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 3 | 5 | 11 | 21 | 31 | -10 | 14 | 0.74 | 4 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 182 | 66 | 51 | 65 | 227 | 230 | -3 | 249 | 1.37 | 49 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Châteauroux på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Châteauroux vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Läst ur målen i 182 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Châteauroux här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Clermont Foot | 10 | 4 | 2 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | 1.40 |
| Le Havre | 10 | 3 | 3 | 4 | 10 | 9 | +1 | 12 | 1.20 |
| Niort | 9 | 1 | 2 | 6 | 5 | 13 | -8 | 5 | 0.56 |
| Ajaccio | 7 | 4 | 3 | 0 | 9 | 3 | +6 | 15 | 2.14 |
| Auxerre | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 8 | -2 | 8 | 1.14 |
| Estac Troyes | 7 | 4 | 0 | 3 | 8 | 5 | +3 | 12 | 1.71 |
| Lens | 6 | 0 | 4 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 0.67 |
| Tours | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 10 | -2 | 6 | 1.00 |
| Angers | 5 | 5 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 15 | 3.00 |
| Nimes | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.20 |
Visa alla51 klubbar
| Nancy | 5 | 3 | 0 | 2 | 12 | 5 | +7 | 9 | 1.80 |
| Sochaux | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 5 | 1.00 |
| Laval | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.60 |
| Caen | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | 1.25 |
| Dijon | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | 1.25 |
| Guingamp | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 6 | +5 | 9 | 2.25 |
| Lorient | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 7 | +2 | 9 | 2.25 |
| Gazelec FC Ajaccio | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.50 |
| Grenoble | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 5 | 1.25 |
| Valenciennes | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.25 |
| Stade Brestois 29 | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 8 | 0 | 4 | 1.00 |
| Metz | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | 1.75 |
| Paris FC | 4 | 3 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 10 | 2.50 |
| Istres | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.00 |
| Arles | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 6 | 1.50 |
| Nantes | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 5 | 1.67 |
| Reims | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Orleans | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Chambly Thelle FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| PAU | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 | 1.00 |
| Le Mans | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Sedan | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Bordeaux | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Amiens SC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Monaco | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| RED Star FC 93 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Boulogne | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Rodez | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Créteil-Lusitanos | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Montpellier | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Toulouse | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Beziers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bourg-en-bresse 01 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Quevilly | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Cholet | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dunkerque | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bastia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| CA Bastia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Evian TG | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Vannes | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 182 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 457 mål, 227 av hemmalaget och 230 av gästen
Klockan bygger på 182 av arenans 182 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 457 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Châteauroux på arenan.
- 1C. Beauvue14mål
- 2R. Grange13mål
- 3O. Tounkara10mål
- 4Kévin Dupuis10mål
- 5M. Bourgeois9mål
- 6Christophe Mandanne8mål
- 7B. Jeannot8mål
- 8M. Barthelmé7mål
- 9Gregory Thil6mål
- 10S. Benrahma5mål
Listorna bygger på 182 av arenans 182 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 457 mål.