Stade Gaston-Gérard
Dijon, Frankrike·

- Kapacitet
- 16 098
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 267 spelade matcher.
Har även hetat Stade Gaston Gérard (2010–2016), Stade Gaston Gerard (2026)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Dijon på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong25 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 2 | 19 | 10 | 6 | 3 | 31 | 17 | +14 | 36 | 1.89 | 5 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 6 | 4 | 9 | 23 | 26 | -3 | 22 | 1.16 | 6 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2011/12 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 2 | 19 | 11 | 5 | 3 | 30 | 18 | +12 | 38 | 2.00 | 6 |
| 2012/13 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Ligue 2 | 19 | 11 | 6 | 2 | 37 | 19 | +18 | 39 | 2.05 | 7 |
| 2013/14 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Ligue 2 | 19 | 11 | 4 | 4 | 25 | 17 | +8 | 37 | 1.95 | 8 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 19 | 12 | 4 | 3 | 35 | 14 | +21 | 40 | 2.11 | 11 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 7 | 6 | 6 | 27 | 21 | +6 | 27 | 1.42 | 8 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 11 | 3 | 5 | 35 | 28 | +7 | 36 | 1.89 | 3 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 6 | 4 | 9 | 18 | 29 | -11 | 22 | 1.16 | 4 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 14 | 6 | 6 | 2 | 20 | 15 | +5 | 24 | 1.71 | 5 |
| 2019/20 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 19 | 1 | 6 | 12 | 8 | 31 | -23 | 9 | 0.47 | 4 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 19 | 8 | 3 | 8 | 25 | 26 | -1 | 27 | 1.42 | 6 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 19 | 7 | 7 | 5 | 21 | 17 | +4 | 28 | 1.47 | 7 |
| 2026/27 | Ligue 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 261 | 116 | 66 | 79 | 369 | 307 | +62 | 414 | 1.59 | 83 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Dijon på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Dijon vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
24och 19 till
Läst ur målen i 259 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Dijon här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nimes | 12 | 5 | 1 | 6 | 18 | 22 | -4 | 16 | 1.33 |
| Paris Saint Germain | 9 | 7 | 0 | 2 | 25 | 9 | +16 | 21 | 2.33 |
| Caen | 9 | 1 | 2 | 6 | 7 | 15 | -8 | 5 | 0.56 |
| Metz | 9 | 2 | 5 | 2 | 15 | 10 | +5 | 11 | 1.22 |
| Angers | 8 | 3 | 3 | 2 | 11 | 8 | +3 | 12 | 1.50 |
| Bordeaux | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 6 | +5 | 14 | 1.75 |
| Saint Etienne | 8 | 6 | 1 | 1 | 11 | 6 | +5 | 19 | 2.38 |
| Lille | 7 | 4 | 1 | 2 | 7 | 5 | +2 | 13 | 1.86 |
| Nantes | 7 | 2 | 2 | 3 | 9 | 9 | 0 | 8 | 1.14 |
| Rennes | 7 | 2 | 1 | 4 | 12 | 13 | -1 | 7 | 1.00 |
Visa alla57 klubbar
| Le Havre | 7 | 1 | 4 | 2 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.00 |
| Marseille | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 5 | +5 | 14 | 2.33 |
| Montpellier | 6 | 0 | 5 | 1 | 10 | 11 | -1 | 5 | 0.83 |
| Guingamp | 6 | 0 | 3 | 3 | 9 | 13 | -4 | 3 | 0.50 |
| Monaco | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 5 | +4 | 11 | 1.83 |
| Toulouse | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 12 | -4 | 4 | 0.67 |
| Nancy | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 7 | 1.17 |
| Valenciennes | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.17 |
| Stade Brestois 29 | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 11 | -8 | 3 | 0.50 |
| Auxerre | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | -1 | 7 | 1.17 |
| Niort | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 9 | -3 | 6 | 1.00 |
| Sochaux | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 1.50 |
| Laval | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 12 | -12 | 0 | 0.00 |
| Lyon | 5 | 4 | 0 | 1 | 13 | 7 | +6 | 12 | 2.40 |
| Nice | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 | 6 | 1.20 |
| Ajaccio | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.00 |
| Clermont Foot | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 4 | 0.80 |
| Tours | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 9 | -4 | 3 | 0.60 |
| Amiens | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 5 | -4 | 2 | 0.50 |
| Reims | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Strasbourg | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.50 |
| Chateauroux | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Estac Troyes | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 6 | 1.50 |
| Lens | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Créteil-Lusitanos | 4 | 0 | 2 | 2 | 7 | 11 | -4 | 2 | 0.50 |
| Istres | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Lorient | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Grenoble | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Paris FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| PAU | 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 9 | 3.00 |
| Bastia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Sedan | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Evian TG | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | -4 | 3 | 1.00 |
| Arles | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Gazelec FC Ajaccio | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Quevilly | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Le Mans | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Rodez | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Orleans | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| RED Star FC 93 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bourg-en-bresse 01 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Boulogne | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dunkerque | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| CA Bastia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Annecy | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Vannes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Saint-Apollinaire | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 267 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 683 mål, 367 av hemmalaget och 316 av gästen
Klockan bygger på 265 av arenans 267 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 683 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Dijon på arenan.
- 1Júlio Tavares43mål
- 2L. Diony20mål
- 3S. Ribas13mål
- 4R. Philippoteaux13mål
- 5M. Le Bihan13mål
- 6B. Jovial13mål
- 7W. Saïd12mål
- 8F. Berenguer-Bohrer9mål
- 9F. Sammaritano9mål
- 10Kwon Chang-Hoon8mål
Listorna bygger på 265 av arenans 267 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 683 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.