FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Francis-Le Blé

Brest, Frankrike·Stade Brestois 29

1.61poäng per match
44 %hemmavinster
311spelade matcher
Kapacitet
15 931
Underlag
Naturgräs

Ligue 1, Ligue 2, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 319 spelade matcher.

20 matcherobesegrade i rad här 2014–2015 för Stade Brestois 29. 11 vinster, 9 oavgjorda.
5–0mot Strasbourg 2019 — den största segern platsen sett.
0 av 9Le Havre har aldrig vunnit här, på 9 besök.

Har även hetat Stade Francis-Le-Blé (2016–2019), Stade Francis-Le Ble (2026)

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Stade Brestois 29 på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.61poäng per match
44 %vinstprocent
1379084V–O–F på 311 matcher
438339målskillnad +99
119hållna nollor
72matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong30 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Ligue 1196942117+4271.429
2011/12Ligue 1197842217+5291.536
2012/13Ligue 11953111726-9180.953
2012/13Coupe de la Ligue100124-200.000
2013/14Ligue 2199552213+9321.689
2013/14Coupe de la Ligue100114-300.000
2013/14Coupe de France100125-300.000
2014/15Ligue 2191171269+17402.1111
2014/15Coupe de la Ligue101011011.000
2014/15Coupe de France312010+151.673
2015/16Ligue 2198741913+6311.639
2015/16Coupe de la Ligue101022011.000
2016/17Ligue 21910273425+9321.685
2016/17Coupe de la Ligue101000011.001
2017/18Ligue 2199552617+9321.689
2018/19Ligue 21913423816+22432.268
2019/20Ligue 1146622111+10241.716
2019/20Coupe de la Ligue110020+233.001
2020/21Ligue 1198473233-1281.473
2020/21Coupe de France210124-231.500
2021/22Ligue 1197482829-1251.325
2021/22Coupe de France110030+333.001
2022/23Ligue 1197572426-2261.376
2022/23Coupe de France100113-200.000
2023/24Ligue 1178722514+11311.829
2023/24Coupe de France110010+133.001
2024/25Ligue 11710343121+10331.947
2024/25Coupe de France210144031.500
2025/26Ligue 1177552823+5261.537
2026/27Ligue 1101022011.000
Totalt3111379084438339+995011.61119
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Stade Brestois 29 på den här arenan

20obesegrad i följd16 maj 2014 – 21 mars 201511 vinster, 9 oavgjorda
5raka segrar1 sep. 2014 – 8 nov. 2014
6hållna nollor i följd16 aug. 2014 – 8 nov. 2014
7raka förluster9 mars 2013 – 6 aug. 2013

Största förluster

28 aug. 2022Stade Brestois 2907Montpellier+7 mål emot
17 aug. 2024Stade Brestois 2915Marseille+4 mål emot
11 dec. 2021Stade Brestois 2904Montpellier+4 mål emot
8 mars 2019Stade Brestois 2925Valenciennes+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Stade Brestois 29 vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
13 aug. 2023Lens32låg under med 2
22 sep. 2012Valenciennes21låg under med 1
28 feb. 2014Laval21låg under med 1
4 aug. 2014Clermont Foot21låg under med 1
4 mars 2016Créteil-Lusitanos21låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

30
6 aug. 2011Evian TG22låg under med 2
17 sep. 2011Montpellier22låg under med 2
28 nov. 2014Créteil-Lusitanos22låg under med 2
17 aug. 2025Lille33låg under med 2
13 nov. 2010Sochaux11låg under med 1

och 25 till

Tappade ledningen

43
24 apr. 2026Lens33ledde med 3
28 juli 2017Chateauroux23ledde med 2
26 feb. 2025Dunkerque23ledde med 2
14 aug. 2010Auxerre11ledde med 1
19 mars 2011Lille12ledde med 1

och 38 till

Läst ur målen i 311 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Stade Brestois 29 här

50klubbar har gästat
36av dem har vunnit här
Paris Saint Germainbästa gäst · 2.83 p/match på 12 besök
Paris Saint Germainflest segrar · 11 av 12 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Auxerre13256912-3110.85
Lens134451924-5161.23
Paris Saint Germain1211103512+23342.83
Nice114341110+1151.36
Lyon1025314140111.10
Rennes10541139+4191.90
Lorient10217821-1370.70
Angers9144310-770.78
Lille92341116-591.00
Marseille94231510+5141.56
Visa alla50 klubbar
Reims915367-180.89
Toulouse9342109+1131.44
Clermont Foot9216613-770.78
Valenciennes92161114-370.78
Le Havre9027111-1020.22
Bordeaux832312120111.38
Montpellier8332178+9121.50
Nantes8143811-370.88
Strasbourg83231013-3111.38
Ajaccio8323910-1111.38
Nancy8224710-381.00
Metz84131613+3131.63
Sochaux812549-550.63
Monaco720559-460.86
Estac Troyes7025715-820.29
Saint Etienne7115616-1040.57
Dijon604226-440.67
Nimes622289-181.33
Niort622258-381.33
Gazelec FC Ajaccio5023414-1020.40
Paris FC513144061.20
Tours511349-540.80
Laval502316-520.40
Orleans411246-241.00
Chateauroux4103413-930.75
Bourg-en-bresse 01402237-420.50
Caen321052+372.33
RED Star FC 93321031+272.33
Créteil-Lusitanos311155041.33
Evian TG311143+141.33
Arles301203-310.33
Amiens210144031.50
Grenoble100113-200.00
Beziers100103-300.00
Quevilly100102-200.00
Rodez100112-100.00
Dunkerque110032+133.00
Bastia100103-300.00
CA Bastia100102-200.00
Istres100113-200.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

14 411i snitt
15 031som mest
12 742som minst
4 apr. 2026Stade Brestois 2934Rennes15 031 på plats
17 maj 2026Stade Brestois 2911Angers12 742 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 17 av arenans 319 spelade matcher (5 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 319 färdigspelade matcher

2.51mål per match
801mål totalt
50 %båda lagen målat
44 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
35mållösa matcher · 11 %

Vanligaste resultat

1–14414 %
0–03511 %
2–03511 %
1–03411 %
2–1268 %

Målklockan

När målen faller här — 801 mål, 446 av hemmalaget och 355 av gästen

111
14 %1–15
133
17 %16–30
155
19 %31–45
105
13 %46–60
122
15 %61–75
175
22 %76–90
Hemmalaget 446 Gästen 355Flest mål i 76–90175 stycken

Klockan bygger på 319 av arenans 319 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 801 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Stade Brestois 29 på arenan.

  1. 1Bruno Grougi30mål
  2. 2S. Mounié24mål
  3. 3G. Charbonnier23mål
  4. 4R. Del Castillo16mål
  5. 5F. Honorat15mål
  6. 6L. Ajorque14mål
  7. 7J. Le Douaron14mål
  8. 8C. Battocchio12mål
  9. 9K. Doumbia12mål
  10. 10R. Faivre11mål

Listorna bygger på 319 av arenans 319 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 801 mål.