FootSam
FOOTBALL DATA

Stade de la Vallée du Cher

Tours, Frankrike·Tours

1.53poäng per match
42 %hemmavinster
171spelade matcher
Kapacitet
16 827
Underlag
Naturgräs

Ligue 2, Coupe de France och Coupe de la Ligue, augusti 2010 till december 2024. 172 spelade matcher.

12 matcherobesegrade i rad här 2013–2014 för Tours. 7 vinster, 5 oavgjorda.
5–1mot Guingamp 2011 — den största segern platsen sett.
0 av 7Laval har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Har även hetat Stade de la Vallée-du-Cher (2016–2019)

Tours har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Tours på sin hemmaplan2010/11–2024/25

1.53poäng per match
42 %vinstprocent
724554V–O–F på 171 matcher
243212målskillnad +31
46hållna nollor
42matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong20 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Ligue 21910543021+9351.847
2011/12Ligue 21910542718+9351.846
2011/12Coupe de la Ligue110021+133.000
2011/12Coupe de France100101-100.000
2012/13Ligue 2199642517+8331.747
2013/14Ligue 21910633924+15361.895
2013/14Coupe de la Ligue211053+242.000
2014/15Ligue 2197572526-1261.374
2014/15Coupe de la Ligue101022011.000
2014/15Coupe de France100135-200.000
2015/16Ligue 21975720200261.376
2015/16Coupe de la Ligue220030+363.002
2016/17Ligue 2196582429-5231.214
2017/18Ligue 21943122134-13150.791
2017/18Coupe de la Ligue321072+572.331
2017/18Coupe de France101000011.001
2018/19Coupe de la Ligue100101-100.000
2018/19Coupe de France100112-100.000
2019/20Coupe de France321063+372.331
2024/25Coupe de France210133031.501
Totalt171724554243212+312611.5346
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Tours på den här arenan

12obesegrad i följd6 aug. 2013 – 25 jan. 20147 vinster, 5 oavgjorda
4raka segrar7 feb. 2011 – 21 mars 2011
3hållna nollor i följd7 feb. 2011 – 4 mars 2011
4raka förluster25 aug. 2017 – 20 okt. 2017

Största segrar

16 dec. 2011Tours51Guingamp+4 mål
25 jan. 2014Tours52Chateauroux+3 mål
25 nov. 2011Tours41Arles+3 mål
21 okt. 2016Tours41Valenciennes+3 mål
8 aug. 2017Tours41Niort+3 mål

Största förluster

12 maj 2017Tours04Le Havre+4 mål emot
19 sep. 2017Tours04Nimes+4 mål emot
13 maj 2016Tours25Nancy+3 mål emot
13 apr. 2012Tours03Lens+3 mål emot
30 sep. 2016Tours03Gazelec FC Ajaccio+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Tours vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

11
21 mars 2011Nantes21låg under med 1
22 juli 2011Angers21låg under med 1
17 feb. 2012Clermont Foot21låg under med 1
15 feb. 2013Clermont Foot21låg under med 1
13 dec. 2013Metz42låg under med 1

och 6 till

Räddade en poäng

15
4 okt. 2010Metz22låg under med 2
29 apr. 2011Grenoble22låg under med 2
6 maj 2014Arles22låg under med 2
11 apr. 2011Ajaccio22låg under med 1
14 okt. 2011Reims11låg under med 1

och 10 till

Tappade ledningen

29
13 sep. 2013Istres22ledde med 2
12 aug. 2014Dijon22ledde med 2
15 jan. 2011Istres23ledde med 1
20 maj 2011Angers11ledde med 1
16 sep. 2011Istres12ledde med 1

och 24 till

Läst ur målen i 170 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Tours här

48klubbar har gästat
30av dem har vunnit här
Nimesflest segrar · 5 av 8 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Le Havre9441146+8161.78
Nimes8512169+7162.00
Clermont Foot8125614-850.63
Angers721469-371.00
Niort7133711-460.86
Lens7412119+2131.86
Laval705248-450.71
Dijon612347-350.83
Chateauroux6204612-661.00
Auxerre6213910-171.17
Visa alla48 klubbar
Ajaccio523084+491.80
Stade Brestois 29522165+181.60
Estac Troyes531162+4102.00
Metz502349-520.40
Sochaux520336-361.20
Istres522198+181.60
Nantes410357-230.75
Reims412144051.25
Gazelec FC Ajaccio420275+261.50
Nancy4310115+6102.50
Valenciennes410337-430.75
Arles403158-330.75
Amiens311154+141.33
Orleans301258-310.33
Bourg-en-bresse 01320153+262.00
Le Mans310224-231.00
Créteil-Lusitanos320166062.00
Sedan301246-210.33
Caen201123-110.50
Guingamp200217-600.00
Monaco211021+142.00
Lorient210143+131.50
RED Star FC 93201113-210.50
Paris FC211021+142.00
Boulogne200215-400.00
Evian TG200213-200.00
Montpellier110010+133.00
Strasbourg110031+233.00
Grenoble101022011.00
Quevilly101022011.00
Saint Etienne110053+233.00
Bastia100112-100.00
Les Herbiers110021+133.00
CA Bastia100101-100.00
Chauray100102-200.00
Vannes100102-200.00
Club Franciscain100112-100.00
Cesson100103-300.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 172 färdigspelade matcher

2.67mål per match
459mål totalt
57 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
15mållösa matcher · 9 %

Vanligaste resultat

1–21810 %
1–01710 %
1–11710 %
2–1169 %
0–0159 %

Målrikaste matcherna

21 jan. 2015Tours35Saint Etienne8 mål
25 jan. 2014Tours52Chateauroux7 mål
13 maj 2016Tours25Nancy7 mål
6 aug. 2010Tours43Sedan7 mål
19 sep. 2014Tours43Orleans7 mål

Målklockan

När målen faller här — 456 mål, 243 av hemmalaget och 213 av gästen

68
15 %1–15
56
12 %16–30
73
16 %31–45
74
16 %46–60
79
17 %61–75
106
23 %76–90
Hemmalaget 243 Gästen 213Flest mål i 76–90106 stycken

Klockan bygger på 171 av arenans 172 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 456 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Tours på arenan.

  1. 1A. Delort19mål
  2. 2B. Bergougnoux16mål
  3. 3Christian Kouakou Yao15mål
  4. 4Y. Adnane12mål
  5. 5Jérémy Blayac11mål
  6. 6B. Ketkeophomphone10mål
  7. 7P. Oniangué9mål
  8. 8Abraham Guie Gneki9mål
  9. 9Titi Buengo9mål
  10. 10Diego Rigonato8mål

Listorna bygger på 171 av arenans 172 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 456 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.