Stade de la Mosson
Frankrike·
Ligue 1, Ligue 2, Coupe de la Ligue och 2 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 272 spelade matcher.
Montpellier har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Montpellier på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong27 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 1 | 19 | 7 | 5 | 7 | 21 | 20 | +1 | 26 | 1.37 | 6 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 16 | 2 | 1 | 37 | 11 | +26 | 50 | 2.63 | 13 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 1 | 19 | 11 | 5 | 3 | 33 | 14 | +19 | 38 | 2.00 | 8 |
| 2012/13 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Ligue 1 | 19 | 5 | 9 | 5 | 22 | 19 | +3 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2014/15 | Ligue 1 | 14 | 8 | 1 | 5 | 21 | 15 | +6 | 25 | 1.79 | 5 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 9 | 0 | 10 | 26 | 23 | +3 | 27 | 1.42 | 4 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 8 | 5 | 6 | 28 | 22 | +6 | 29 | 1.53 | 5 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 5 | 9 | 5 | 20 | 19 | +1 | 24 | 1.26 | 5 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 8 | 8 | 3 | 31 | 20 | +11 | 32 | 1.68 | 7 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 14 | 10 | 2 | 2 | 26 | 10 | +16 | 32 | 2.29 | 7 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 19 | 7 | 4 | 8 | 34 | 35 | -1 | 25 | 1.32 | 1 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 19 | 7 | 5 | 7 | 27 | 26 | +1 | 26 | 1.37 | 6 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 19 | 7 | 3 | 9 | 29 | 29 | 0 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 17 | 8 | 4 | 5 | 27 | 20 | +7 | 28 | 1.65 | 5 |
| 2026/27 | Ligue 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 272 | 123 | 66 | 83 | 413 | 310 | +103 | 435 | 1.60 | 84 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Montpellier på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Montpellier vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
25och 20 till
Räddade en poäng
30och 25 till
Läst ur målen i 272 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Montpellier här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lyon | 15 | 8 | 2 | 5 | 24 | 21 | +3 | 26 | 1.73 |
| Nice | 14 | 2 | 3 | 9 | 14 | 24 | -10 | 9 | 0.64 |
| Paris Saint Germain | 14 | 7 | 5 | 2 | 26 | 15 | +11 | 26 | 1.86 |
| Rennes | 13 | 4 | 4 | 5 | 11 | 16 | -5 | 16 | 1.23 |
| Bordeaux | 12 | 3 | 2 | 7 | 10 | 18 | -8 | 11 | 0.92 |
| Lille | 12 | 7 | 1 | 4 | 14 | 12 | +2 | 22 | 1.83 |
| Lorient | 12 | 2 | 2 | 8 | 12 | 24 | -12 | 8 | 0.67 |
| Saint Etienne | 12 | 6 | 2 | 4 | 12 | 10 | +2 | 20 | 1.67 |
| Marseille | 11 | 6 | 2 | 3 | 17 | 17 | 0 | 20 | 1.82 |
| Monaco | 11 | 6 | 3 | 2 | 18 | 14 | +4 | 21 | 1.91 |
Visa alla46 klubbar
| Nantes | 10 | 4 | 3 | 3 | 14 | 13 | +1 | 15 | 1.50 |
| Toulouse | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 15 | -7 | 8 | 0.80 |
| Reims | 9 | 2 | 4 | 3 | 12 | 12 | 0 | 10 | 1.11 |
| Angers | 8 | 1 | 2 | 5 | 7 | 18 | -11 | 5 | 0.63 |
| Caen | 8 | 1 | 1 | 6 | 4 | 16 | -12 | 4 | 0.50 |
| Dijon | 7 | 1 | 3 | 3 | 12 | 16 | -4 | 6 | 0.86 |
| Guingamp | 7 | 0 | 3 | 4 | 6 | 12 | -6 | 3 | 0.43 |
| Strasbourg | 7 | 0 | 3 | 4 | 7 | 13 | -6 | 3 | 0.43 |
| Stade Brestois 29 | 7 | 1 | 2 | 4 | 3 | 11 | -8 | 5 | 0.71 |
| Nancy | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.67 |
| Estac Troyes | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 11 | -3 | 6 | 1.00 |
| Metz | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 11 | 1.83 |
| Bastia | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 13 | -9 | 3 | 0.50 |
| Ajaccio | 5 | 1 | 0 | 4 | 1 | 10 | -9 | 3 | 0.60 |
| Sochaux | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 10 | -5 | 3 | 0.60 |
| Amiens | 4 | 0 | 3 | 1 | 5 | 7 | -2 | 3 | 0.75 |
| Valenciennes | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.25 |
| Lens | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 | 1.75 |
| Nimes | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Clermont Foot | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Auxerre | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Evian TG | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.67 |
| Boulogne | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Arsenal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Gazelec FC Ajaccio | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Grenoble | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| RED Star FC 93 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Laval | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| PAU | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Le Mans | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Rodez | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dunkerque | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Annecy | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Arles | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 272 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 723 mål, 413 av hemmalaget och 310 av gästen
Klockan bygger på 272 av arenans 272 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 723 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Montpellier på arenan.
- 1S. Camara29mål
- 2A. Delort26mål
- 3T. Savanier25mål
- 4G. Laborde24mål
- 5O. Giroud18mål
- 6E. Wahi15mål
- 7Y. Belhanda14mål
- 8R. Cabella14mål
- 9F. Mollet13mål
- 10S. Mavididi12mål
Listorna bygger på 272 av arenans 272 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 723 mål.