FootSam
FOOTBALL DATA

Sharjah Stadium

Sharjah, Förenade Arabemiraten·Sharjah FC

1.74poäng per match
51 %hemmavinster
115spelade matcher
Kapacitet
18 000
Underlag
Naturgräs

Pro League, AFC Champions League Elite, League Cup och 2 andra tävlingar, december 2019 till augusti 2026. 126 spelade matcher.

18 matcherobesegrade i rad här 2023–2025 för Sharjah FC. 11 vinster, 7 oavgjorda.
5–0mot Al-Dhafra 2020 — den största segern platsen sett.
0 av 8Khorfakkan har aldrig vunnit här, på 8 besök.

Sharjah FC har ytterligare 96 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Sharjah FC på sin hemmaplan2020–2026

1.74poäng per match
51 %vinstprocent
592333V–O–F på 115 matcher
194142målskillnad +52
35hållna nollor
24matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2020–2026
Visa säsong för säsong23 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2020AFC Champions League Elite100101-100.000
2020/21Pro League139222813+15292.234
2020/21League Cup101000011.001
2021AFC Champions League Elite421164+271.751
2021/22Pro League1311022512+13332.546
2021/22League Cup312076+151.670
2021/22Presidents Cup321053+272.331
2022/23AFC Champions League Elite101011011.000
2022/23Pro League135442111+10191.466
2022/23League Cup311155041.331
2022/23Presidents Cup330063+393.000
2023/24AFC Champions League Elite430142+292.253
2023/24Pro League134722619+7191.463
2023/24League Cup100123-100.000
2023/24Presidents Cup110021+133.000
2024/25AFC Champions League Two531194+5102.001
2024/25Pro League10613167+9191.906
2024/25League Cup210155031.500
2025/26AFC Champions League Elite4103511-630.750
2025/26Pro League135081725-8151.151
2025/26League Cup210133031.501
2025/26Presidents Cup101011011.000
2026Pro League100102-200.000
Totalt115592333194142+522001.7435
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Sharjah FC på den här arenan

18obesegrad i följd15 dec. 2023 – 31 jan. 202511 vinster, 7 oavgjorda
8raka segrar1 juni 2024 – 31 jan. 2025
3hållna nollor i följd31 dec. 2020 – 15 jan. 2021
4raka förluster15 nov. 2025 – 14 jan. 2026

Största segrar

3 nov. 2020Sharjah FC50Al-Dhafra+5 mål
30 apr. 2022Sharjah FC50Al Urooba+5 mål
28 okt. 2023Sharjah FC50Baniyas SC+5 mål
11 mars 2021Sharjah FC51Khorfakkan+4 mål
10 feb. 2023Sharjah FC40Ajman+4 mål

Största förluster

20 okt. 2025Sharjah FC05Tractor Sazi+5 mål emot
6 maj 2026Sharjah FC05Al Ain+5 mål emot
21 nov. 2025Sharjah FC14Baniyas SC+3 mål emot
26 feb. 2021Sharjah FC03Al-Jazira+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Sharjah FC vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
10 sep. 2021Al-Wasl FC32låg under med 2
22 feb. 2022Al-Wasl FC32låg under med 2
15 sep. 2025Al-Gharafa43låg under med 2
22 okt. 2020Al Wahda FC21låg under med 1
24 sep. 2021Al-Jazira21låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

9
8 apr. 2024Emirates Club33låg under med 2
3 apr. 2021Baniyas SC11låg under med 1
14 sep. 2021Al Wahda FC11låg under med 1
15 mars 2022Al Zawra'a11låg under med 1
22 jan. 2023Al Nasr11låg under med 1

och 4 till

Tappade ledningen

12
12 nov. 2022Al Ain22ledde med 2
30 nov. 2020Shabab Al Ahli Dubai11ledde med 1
13 feb. 2021Al Ain12ledde med 1
3 mars 2023Al-Jazira23ledde med 1
6 maj 2023Dibba Al-Fujairah11ledde med 1

och 7 till

Läst ur målen i 106 matcher. 9 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Sharjah FC här

33klubbar har gästat
16av dem har vunnit här
Al Ainbästa gäst · 2.29 p/match på 7 besök
Al Ainflest segrar · 5 av 7 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Shabab Al Ahli Dubai9261106+4121.33
Al-Jazira8422149+5141.75
Al-Wasl FC82151115-470.88
Al Wahda FC831412120101.25
Baniyas SC83231218-6111.38
Ajman8125718-1150.63
Khorfakkan8008522-1700.00
Al Ain7511188+10162.29
Al Nasr72231011-181.14
Al-Ittihad Kalba620469-361.00
Visa alla33 klubbar
Al Bataeh521267-171.40
Al-Dhafra400409-900.00
Dibba Al-Fujairah301227-510.33
Hatta SC301215-410.33
Tractor Sazi220070+763.00
Emirates Club201145-110.50
Al Taawon210112-131.50
Nasaf210122031.50
Sepahan100113-200.00
Al Fujairah SC100123-100.00
Al Sadd110020+233.00
Al-Gharafa100134-100.00
Al-Hilal Saudi FC110010+133.00
Pakhtakor100114-300.00
Al Faisaly100101-100.00
Al Hussein110010+133.00
Bashundhara Kings100102-200.00
Al Quwa Al Jawiya100101-100.00
Al Zawra'a101011011.00
Istiklol100113-200.00
Al Urooba100105-500.00
Dibba Al Hisn100101-100.00
Dubai United101011011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 126 färdigspelade matcher

2.87mål per match
361mål totalt
53 %båda lagen målat
57 %över 2,5 mål
33 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

2–11411 %
1–11310 %
1–01210 %
0–197 %
2–086 %

Målrikaste matcherna

15 sep. 2025Sharjah FC43Al-Gharafa7 mål
11 mars 2021Sharjah FC51Khorfakkan6 mål
29 dec. 2024Sharjah FC42Al Wahda FC6 mål
25 okt. 2021Sharjah FC33Ajman6 mål

Målklockan

När målen faller här — 325 mål, 190 av hemmalaget och 135 av gästen

40
12 %1–15
35
11 %16–30
70
22 %31–45
49
15 %46–60
52
16 %61–75
79
24 %76–90
Hemmalaget 190 Gästen 135Flest mål i 76–9079 stycken

Klockan bygger på 116 av arenans 126 spelade matcher (92 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 325 mål. De 10 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Sharjah FC på arenan.

  1. 1Caio Lucas33mål
  2. 2Luanzinho21mål
  3. 3Igor Coronado19mål
  4. 4O. Camara19mål
  5. 5Welliton Soares de Morais7mål
  6. 6F. Ben Arbi6mål
  7. 7Paco Alcácer5mål
  8. 8M. Marega5mål
  9. 9Salem Saleh5mål
  10. 10Khalid Bawazir5mål

Listorna bygger på 116 av arenans 126 spelade matcher (92 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 325 mål. De 10 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.