RheinEnergieSTADION
Köln·

- Kapacitet
- 50 076
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga, 2. Bundesliga, DFB Pokal och 5 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 283 spelade matcher.
Har även hetat RheinEnergieStadion (2010–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
1. FC Köln på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong24 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Bundesliga | 17 | 11 | 2 | 4 | 30 | 21 | +9 | 35 | 2.06 | 7 |
| 2011/12 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 20 | 29 | -9 | 19 | 1.12 | 5 |
| 2012/13 | 2. Bundesliga | 16 | 8 | 7 | 1 | 25 | 14 | +11 | 31 | 1.94 | 6 |
| 2013/14 | 2. Bundesliga | 17 | 10 | 5 | 2 | 30 | 8 | +22 | 35 | 2.06 | 9 |
| 2014/15 | Bundesliga | 17 | 4 | 9 | 4 | 18 | 17 | +1 | 21 | 1.24 | 6 |
| 2015/16 | Bundesliga | 17 | 5 | 5 | 7 | 16 | 18 | -2 | 20 | 1.18 | 4 |
| 2016/17 | Bundesliga | 17 | 9 | 6 | 2 | 29 | 17 | +12 | 33 | 1.94 | 7 |
| 2016/17 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | Bundesliga | 17 | 3 | 5 | 9 | 20 | 30 | -10 | 14 | 0.82 | 3 |
| 2018/19 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 3 | 5 | 49 | 26 | +23 | 30 | 1.76 | 3 |
| 2018/19 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | Bundesliga | 17 | 6 | 4 | 7 | 28 | 27 | +1 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2020/21 | Bundesliga | 18 | 3 | 5 | 10 | 20 | 32 | -12 | 14 | 0.78 | 2 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | Bundesliga | 17 | 9 | 4 | 4 | 27 | 21 | +6 | 31 | 1.82 | 3 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | Bundesliga | 17 | 6 | 5 | 6 | 28 | 20 | +8 | 23 | 1.35 | 4 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 4 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | 2. Bundesliga | 17 | 9 | 4 | 4 | 33 | 18 | +15 | 31 | 1.82 | 6 |
| 2024/25 | DFB Pokal | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 30 | 30 | 0 | 19 | 1.12 | 1 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Bundesliga | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 271 | 111 | 75 | 85 | 436 | 348 | +88 | 408 | 1.51 | 75 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för 1. FC Köln på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta 1. FC Köln vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
29och 24 till
Tappade ledningen
55och 50 till
Läst ur målen i 270 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött 1. FC Köln här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1899 Hoffenheim | 13 | 4 | 5 | 4 | 19 | 18 | +1 | 17 | 1.31 |
| Bayern München | 12 | 11 | 0 | 1 | 34 | 10 | +24 | 33 | 2.75 |
| Hertha BSC | 12 | 6 | 1 | 5 | 18 | 17 | +1 | 19 | 1.58 |
| VfL Wolfsburg | 11 | 3 | 4 | 4 | 13 | 12 | +1 | 13 | 1.18 |
| Borussia Mönchengladbach | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 13 | +6 | 18 | 1.64 |
| FSV Mainz 05 | 11 | 1 | 6 | 4 | 13 | 18 | -5 | 9 | 0.82 |
| Borussia Dortmund | 11 | 5 | 3 | 3 | 24 | 17 | +7 | 18 | 1.64 |
| Bayer Leverkusen | 11 | 5 | 3 | 3 | 16 | 12 | +4 | 18 | 1.64 |
| FC Schalke 04 | 11 | 2 | 3 | 6 | 13 | 18 | -5 | 9 | 0.82 |
| SC Freiburg | 10 | 4 | 0 | 6 | 11 | 21 | -10 | 12 | 1.20 |
Visa alla54 klubbar
| Werder Bremen | 10 | 0 | 5 | 5 | 8 | 21 | -13 | 5 | 0.50 |
| Eintracht Frankfurt | 10 | 2 | 2 | 6 | 10 | 18 | -8 | 8 | 0.80 |
| FC Augsburg | 10 | 4 | 4 | 2 | 11 | 10 | +1 | 16 | 1.60 |
| Hamburger SV | 10 | 3 | 3 | 4 | 12 | 16 | -4 | 12 | 1.20 |
| VfB Stuttgart | 9 | 5 | 3 | 1 | 13 | 7 | +6 | 18 | 2.00 |
| Union Berlin | 8 | 4 | 2 | 2 | 9 | 11 | -2 | 14 | 1.75 |
| RB Leipzig | 7 | 3 | 3 | 1 | 11 | 8 | +3 | 12 | 1.71 |
| Hannover 96 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 10 | -5 | 6 | 1.00 |
| SC Paderborn 07 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 10 | -2 | 10 | 1.67 |
| VfL Bochum | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 10 | -2 | 6 | 1.20 |
| Ingolstadt | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 6 | -2 | 4 | 0.80 |
| FC St. Pauli | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 10 | -8 | 2 | 0.40 |
| 1. FC Kaiserslautern | 5 | 1 | 3 | 1 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.20 |
| SpVgg Greuther Fürth | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 9 | -7 | 1 | 0.25 |
| SV Darmstadt 98 | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Arminia Bielefeld | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 13 | -10 | 0 | 0.00 |
| Fortuna Düsseldorf | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 |
| 1. FC Nürnberg | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Jahn Regensburg | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.33 |
| Dynamo Dresden | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 12 | -9 | 1 | 0.33 |
| Sandhausen | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Erzgebirge Aue | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Holstein Kiel | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 3 | 1.00 |
| 1. FC Magdeburg | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| 1. FC Heidenheim | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| MSV Duisburg | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Eintracht Braunschweig | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.50 |
| Karlsruher SC | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0.50 |
| TSV 1860 München | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Aalen | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| FSV Frankfurt | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Arsenal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Nice | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bate Borisov | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Partizan | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| FK Crvena Zvezda | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Fehérvár | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Preußen Münster | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Energie Cottbus | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfL Osnabrück | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SSV Ulm 1846 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| SV Elversberg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Slovácko | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Altglienicke | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 283 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 826 mål, 450 av hemmalaget och 376 av gästen
Klockan bygger på 282 av arenans 283 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 826 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för 1. FC Köln på arenan.
- 1A. Modeste43mål
- 2J. Córdoba23mål
- 3S. Terodde21mål
- 4A. Ujah18mål
- 5M. Novakovič18mål
- 6Ł. Podolski17mål
- 7J. Hector16mål
- 8M. Risse16mål
- 9D. Ljubičić12mål
- 10C. Clemens12mål
Listorna bygger på 282 av arenans 283 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 826 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.