Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu
Turkiet·
Süper Lig, Türkiye Kupası och UEFA Europa League, december 2011 till maj 2026. 287 spelade matcher.
Har även hetat Recep Tayyip Erdogan Stadyumu (2012–2013)
Kasımpaşa och Eyüpspor har ytterligare 6 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Kasımpaşa
Kasımpaşa på den arena klubben delar2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong20 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2012/13 | Süper Lig | 17 | 7 | 5 | 5 | 23 | 18 | +5 | 26 | 1.53 | 6 |
| 2012/13 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2013/14 | Süper Lig | 17 | 7 | 4 | 6 | 33 | 25 | +8 | 25 | 1.47 | 5 |
| 2014/15 | Süper Lig | 18 | 6 | 6 | 6 | 32 | 34 | -2 | 24 | 1.33 | 3 |
| 2015/16 | Süper Lig | 17 | 8 | 4 | 5 | 27 | 18 | +9 | 28 | 1.65 | 2 |
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Süper Lig | 17 | 7 | 3 | 7 | 30 | 25 | +5 | 24 | 1.41 | 6 |
| 2019/20 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2020/21 | Süper Lig | 20 | 9 | 4 | 7 | 26 | 25 | +1 | 31 | 1.55 | 8 |
| 2020/21 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2021/22 | Süper Lig | 19 | 8 | 4 | 7 | 36 | 29 | +7 | 28 | 1.47 | 4 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2022/23 | Süper Lig | 18 | 7 | 3 | 8 | 29 | 33 | -4 | 24 | 1.33 | 4 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2023/24 | Süper Lig | 19 | 9 | 4 | 6 | 34 | 33 | +1 | 31 | 1.63 | 3 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2024/25 | Süper Lig | 19 | 6 | 7 | 6 | 34 | 33 | +1 | 25 | 1.32 | 4 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Süper Lig | 18 | 5 | 6 | 7 | 15 | 21 | -6 | 21 | 1.17 | 6 |
| Totalt | 219 | 93 | 51 | 75 | 375 | 320 | +55 | 330 | 1.51 | 57 |
Historien
Rekorden — Kasımpaşa
Ytterligheterna för Kasımpaşa på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Kasımpaşa
Hur ofta Kasımpaşa vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
23och 18 till
Tappade ledningen
38och 33 till
Läst ur målen i 217 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Kasımpaşa
Hur det gått för lagen som mött Kasımpaşa här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beşiktaş | 12 | 6 | 3 | 3 | 26 | 14 | +12 | 21 | 1.75 |
| Fenerbahçe | 12 | 9 | 1 | 2 | 26 | 8 | +18 | 28 | 2.33 |
| Trabzonspor | 12 | 4 | 5 | 3 | 16 | 14 | +2 | 17 | 1.42 |
| Galatasaray | 11 | 4 | 4 | 3 | 22 | 19 | +3 | 16 | 1.45 |
| Başakşehir | 10 | 8 | 0 | 2 | 21 | 10 | +11 | 24 | 2.40 |
| Konyaspor | 10 | 5 | 3 | 2 | 19 | 13 | +6 | 18 | 1.80 |
| Kayserispor | 10 | 6 | 0 | 4 | 15 | 19 | -4 | 18 | 1.80 |
| Sivasspor | 10 | 2 | 3 | 5 | 9 | 16 | -7 | 9 | 0.90 |
| Antalyaspor | 10 | 1 | 4 | 5 | 10 | 18 | -8 | 7 | 0.70 |
| Rizespor | 9 | 1 | 3 | 5 | 11 | 17 | -6 | 6 | 0.67 |
Visa alla52 klubbar
| Alanyaspor | 8 | 1 | 1 | 6 | 9 | 18 | -9 | 4 | 0.50 |
| Gaziantep FK | 8 | 4 | 1 | 3 | 18 | 15 | +3 | 13 | 1.63 |
| Gençlerbirliği S.K. | 7 | 3 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 | 12 | 1.71 |
| Göztepe | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 4 | +7 | 13 | 2.17 |
| Hatayspor | 5 | 1 | 0 | 4 | 9 | 13 | -4 | 3 | 0.60 |
| Fatih Karagümrük | 5 | 1 | 2 | 2 | 10 | 10 | 0 | 5 | 1.00 |
| Akhisarspor | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 7 | 1.75 |
| Bursaspor | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 4 | 1.00 |
| Gaziantepspor | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.75 |
| Ankaragücü | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 4 | 1.00 |
| Adana Demirspor | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 9 | -2 | 4 | 1.00 |
| Eskişehirspor | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 6 | 1.50 |
| Eyüpspor | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.75 |
| Yeni Malatyaspor | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Kardemir Karabükspor | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Samsunspor | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 |
| Kocaelispor | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 11 | -7 | 1 | 0.33 |
| Mersin İdman Yurdu | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 11 | -7 | 2 | 0.67 |
| Denizlispor | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Elazığspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.50 |
| Giresunspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Ümraniyespor | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| İstanbulspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bandırmaspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Kayseri Erciyesspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.50 |
| Ankaraspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Erzurumspor FK | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Altay | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Balıkesirspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bodrum FK | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bayrampaşaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pendikspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| 1461 Trabzon FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Kırşehir Belediyespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Vanspor FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| 68 Aksaray Belediyespor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Yeni Mersin Idmanyurdu | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| 24 Erzincanspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bucaspor 1928 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Muğlaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Orduspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Alanya 1221 FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 287 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 878 mål, 483 av hemmalaget och 395 av gästen
Klockan bygger på 285 av arenans 287 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 878 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Kasımpaşa på arenan.
- 1A. Kara24mål
- 2E. Scarione19mål
- 3M. Fall18mål
- 4H. Hajradinović18mål
- 5F. Koita16mål
- 6A. Büyük15mål
- 7Nuno da Costa14mål
- 8M. Ben Ouanes13mål
- 9U. Bozok12mål
- 10Castro10mål
Listorna bygger på 285 av arenans 287 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 878 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.