Ostseestadion
Rostock, Tyskland·
- poäng per match
- 1.03
- hemmavinster
- 30 %
- spelade matcher
- 61
- Kapacitet
- 29 000
- Underlag
- Naturgräs

2. Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2015 till augusti 2026. 63 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Hansa Rostock på sin hemmaplan2016/17–2026
Visa säsong för säsong12 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | DFB Pokal | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2019/20 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | 2. Bundesliga | 17 | 4 | 5 | 8 | 17 | 25 | -8 | 17 | 1.00 | 3 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 1 | 10 | 18 | 25 | -7 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2023/24 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 2 | 9 | 20 | 27 | -7 | 20 | 1.18 | 4 |
| 2024/25 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 61 | 18 | 9 | 34 | 63 | 101 | -38 | 63 | 1.03 | 11 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Hansa Rostock på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Hansa Rostock vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
2Räddade en poäng
4Tappade ledningen
9och 4 till
Läst ur målen i 61 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Hansa Rostock här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fortuna Düsseldorf | 4 | 3 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 9 | 2.25 |
| 1. FC Nürnberg | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.25 |
| VfB Stuttgart | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 9 | 2.25 |
| Hertha BSC | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 7 | 2.33 |
| Hannover 96 | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 9 | 3.00 |
| Hamburger SV | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | 2.33 |
| 1. FC Heidenheim | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| SC Paderborn 07 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 |
| FC St. Pauli | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| Holstein Kiel | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 6 | 2.00 |
Visa alla28 klubbar
| Karlsruher SC | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 |
| FC Schalke 04 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Jahn Regensburg | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| SpVgg Greuther Fürth | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| 1. FC Magdeburg | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| SV Darmstadt 98 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| SV Sandhausen | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Eintracht Braunschweig | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| 1. FC Kaiserslautern | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 |
| Werder Bremen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| 1899 Hoffenheim | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Dynamo Dresden | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ingolstadt | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Arminia Bielefeld | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Erzgebirge Aue | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| SV Wehen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| VfL Osnabrück | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| SV Elversberg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 63 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 172 mål, 63 av hemmalaget och 109 av gästen
Klockan bygger på 63 av arenans 63 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 172 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Hansa Rostock på arenan.
- 1K. Pröger9mål
- 2J. Verhoek9mål
- 3L. Fröde4mål
- 4N. Neidhart4mål
- 5N. Fröling4mål
- 6P. Breier3mål
- 7J. van der Werff2mål
- 8Júnior Brumado2mål
- 9H. Behrens2mål
- 10D. Roßbach2mål
Listorna bygger på 63 av arenans 63 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 172 mål.