FootSam
FOOTBALL DATA

MMArena

Frankrike·Le Mans

1.34poäng per match
38 %hemmavinster
65spelade matcher

Ligue 2, Coupe de France och Coupe de la Ligue, januari 2011 till februari 2022. 83 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Le Mans på sin hemmaplan2011/12–2019/20

1.34poäng per match
38 %vinstprocent
251228V–O–F på 65 matcher
7282målskillnad -10
21hållna nollor
21matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2019/20
Visa säsong för säsong9 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12Ligue 2197482019+1251.325
2011/12Coupe de la Ligue421121+171.753
2011/12Coupe de France210112-131.501
2012/13Ligue 2198382227-5271.426
2012/13Coupe de France100112-100.000
2016/17Coupe de France210122031.501
2017/18Coupe de France100124-200.000
2019/20Ligue 2145361617-1181.295
2019/20Coupe de la Ligue311168-241.330
Totalt652512287282-10871.3421
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Le Mans på den här arenan

5obesegrad i följd20 aug. 2012 – 26 okt. 20124 vinster, 1 oavgjorda
3raka segrar4 okt. 2019 – 30 okt. 2019
2hållna nollor i följd26 okt. 2011 – 29 okt. 2011
5raka förluster3 dec. 2016 – 23 aug. 2019

Största segrar

4 maj 2012Le Mans30Bastia+3 mål
20 aug. 2011Le Mans31Sedan+2 mål
17 feb. 2012Le Mans31Le Havre+2 mål
20 aug. 2012Le Mans31Auxerre+2 mål
31 aug. 2012Le Mans31Clermont Foot+2 mål

Största förluster

10 maj 2013Le Mans04Le Havre+4 mål emot
18 dec. 2019Le Mans14Paris Saint Germain+3 mål emot
2 feb. 2013Le Mans03Nantes+3 mål emot
15 mars 2013Le Mans03Nimes+3 mål emot
6 jan. 2018Le Mans24Lille+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Le Mans vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

1
13 dec. 2019Orleans32låg under med 1

Räddade en poäng

5
27 aug. 2019Orleans22låg under med 2
18 maj 2012Arles11låg under med 1
21 sep. 2012Niort22låg under med 1
15 feb. 2013Caen11låg under med 1
31 jan. 2020Nancy11låg under med 1

Tappade ledningen

8
16 dec. 2011Angers22ledde med 2
26 sep. 2011Estac Troyes11ledde med 1
21 sep. 2012Niort22ledde med 1
5 jan. 2013Le Poiré sur Vie12ledde med 1
12 apr. 2013Istres12ledde med 1

och 3 till

Läst ur målen i 63 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Le Mans här

40klubbar har gästat
23av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Guingamp410334-130.75
Chateauroux320133062.00
Lens320143+162.00
Arles302112-120.67
Angers211042+242.00
Nantes211030+342.00
Monaco220042+263.00
Lorient220031+263.00
Ajaccio210143+131.50
Clermont Foot210133031.50
Visa alla40 klubbar
Orleans201145-110.50
Valenciennes220041+363.00
Auxerre210123-131.50
Le Havre210153+231.50
Niort201123-110.50
Tours210111031.50
Laval210133031.50
Chambly Thelle FC210121+131.50
Sedan200214-300.00
Istres210122031.50
Lille110042+233.00
Nice100123-100.00
Paris Saint Germain110041+333.00
Amiens100123-100.00
Caen101011011.00
Dijon110021+133.00
Nimes110030+333.00
Reims110010+133.00
Rennes101000011.00
Gazelec FC Ajaccio100101-100.00
Grenoble101000011.00
Nancy101011011.00
Estac Troyes101011011.00
Metz110010+133.00
Sochaux100102-200.00
Boulogne100101-100.00
Rodez101000011.00
Bastia100103-300.00
Le Poiré sur Vie110021+133.00
Beauvais100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 83 färdigspelade matcher

2.42mål per match
201mål totalt
43 %båda lagen målat
43 %över 2,5 mål
25 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–01316 %
0–1810 %
1–2810 %
0–078 %
1–178 %

Målrikaste matcherna

5 jan. 2014La Suze16Lyon7 mål
6 jan. 2018Le Mans24Lille6 mål
20 sep. 2019Le Mans24Ajaccio6 mål

Målklockan

När målen faller här — 197 mål, 95 av hemmalaget och 102 av gästen

24
12 %1–15
30
15 %16–30
27
14 %31–45
41
21 %46–60
32
16 %61–75
43
22 %76–90
Hemmalaget 95 Gästen 102Flest mål i 76–9043 stycken

Klockan bygger på 81 av arenans 83 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 197 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Le Mans på arenan.

  1. 1F. Thomas8mål
  2. 2F. Cissé7mål
  3. 3Thorstein Helstad6mål
  4. 4I. Sylla5mål
  5. 5V. Créhin5mål
  6. 6A. Kanté4mål
  7. 7M. Kanté4mål
  8. 8K. Belfort4mål
  9. 9I. Ouali3mål
  10. 10B. Moussiti-Oko3mål

Listorna bygger på 81 av arenans 83 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 197 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.